Prima maminka

21. října 2016 04:40

Martina Čerňanská

Dnes je Den jablek! Máme pro vás tipy, jak ho stylově oslavit

Den jablek, přesněji Den původních odrůd jablek, který připadá na 21. října, by se měl slavit na všech místech po České republice. Jedním z důvodů je, že jsme jedni z největších milovníků této plodiny na světě.

Na jablkách si dnes můžeme pochutnat po celý rok, a to nejen v jejich syrové podobě. Můžeme z nich péct skvělé dezerty, zavařovat je, výborně se doplňují třeba s vepřovým masem, případně je lze pro osvěžení vložit do sýrových sendvičů. Děti pak mohou zahnat žízeň jablečným moštem a dospělí mohou sáhnout po jeho zkvašené variantě, cideru.

Inspirací pro Den jablek byl svátek „Apple day“, který se 21. října slaví ve Velké Británii. Přestože od Britů pochází i přísloví „Kdo jablko denně sní, k tomu lékař nechodí“, počátek sladké plodiny musíme hledat jinde. Původní domovinou jabloně bylo pravděpodobně Zakavkazí, Írán a Turkestán, ale do Evropy se přes Malou Asii dostala ještě před naším letopočtem. Roubováním jabloní se zabývali už staří Římané, v českých zemích však pěstování jablek dosáhlo prvního vrcholu až v 16. století. Tehdy začalo být jejich pěstování tak rozšířené, že se česká jablka začala vyvážet i do zahraničí, zejména do Německa a Pobaltských států. Tehdy vzniklo i mnoho názvů obcí a osad odvozených právě od jablek, například Jablonec, Jablečno nebo Jablonné.

Vyzkoušejte jablečné muffiny. Jsou skvělé, zdravé a pochutná si celá rodina:

Dnes známe více než 20 000 odrůd tohoto oblíbeného ovoce a jsme jedni z jeho největších milovníků. Podle Ovocnářské unie České republiky každoročně vyprodukujeme 140 000 tun jablek určených ke konzumaci.

Jablko je mnohdy označováno jako král ovoce a to nejen kvůli tomu, že má stálé místo mezi korunovačními klenoty, ale především díky jeho přínosům. Obsahuje více než 30 různých minerálních látek a stopových prvků jako například vápník, železo, kyselinu listovou, vitamíny A, B, C, E, draslík a pektin. Jak se dočtete na webových stránkách celostnimedicina.cz: „Jablka regenerují a očišťují organismus, snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Jsou účinná při bolestech hlavy a závratích, pomáhají proti průjmu i zácpě. Jsou osvědčeným prostředkem při těžkostech s klouby a podporují odolnost proti chorobám.“ Pokud máte ve zvyku si jablko před konzumací oloupat, nedělejte to. Jeho slupka je totiž nejbohatším zdrojem cenných látek.

I jablečný ocet je takový malý velký zázrak:

To, jaký program si na pátek 21. 10. a následující víkend zvolíte vy, je samozřejmě jen na vás. Můžete se rozhodnout strávit volný čas ve městě či na venkově, s příbuzenstvem, přáteli případně sólo, s knihou nebo v pohybu. Ať už budete péct, či se vydáte na procházku sadem, nezapomeňte relaxovat a oslavit Den jablek. A také se můžete zastavit v nějaké příjemné hospůdce a dopřát si cider. Např. Kingswood Spiced Apple – jeho chuť připomíná čerstvě připravený domácí štrúdl a je jen na vás, zda si ho vychutnáte na ledu či raději zvolíte svařenou variantu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 3. 2024

Berani, dnes by se vám mohly naskytnout příležitosti k tomu, abyste veřejnosti představili svou tvůrčí práci, kterou umíte nejlépe. Může jít o vystoupení, výstavy, veletrhy nebo festivaly – cokoli, co vyžaduje velkou pozornost veřejnosti. Budete v záři reflektorů a zastíníte téměř každého. Je pravděpodobné, že to bude velká zábava. Rozhodně by to mělo posílit vaše ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.