Jsem na auto sama. Jak si mám vybrat?
Jste sama a chcete auto? Pak musíte vybírat tak, abyste na něj nejen měla, ale abyste ještě o peníze či auto nepřišla dodatečně.
1) Výběr vozu
Vybrat si auto je dnes jednoduché. Na internetových stránkách všech automobilových značek je kompletní nabídka všech prodávaných vozidel ve všech typech, motorizacích a výbavách. Vyberte si, co chcete, jaká je vaše preference. V dalších článcích vám třeba poradíme, kdy si koupit naftový a kdy benzínový motor, jestli si vybrat miniauto nebo malé auto (věřte, je v tom rozdíl!) nebo jestli vybírat u nás či v zahraničí. Teď jen obecně. Hledejte to auto, které vám vyhovuje a řiďte se podle svých preferencí. Jako většina lidí v ČR asi budete omezena penězi, takže vybírejte podle nich. Částku, kterou na auto máte vyčleněnou, ještě o cca 15 % zmenšete. Větší částku peněz pak věnujte výběru vozu. Velmi často nemáte financí dost, takže vybírejte i ojeté auto.
2) Hledejte solidního partnera
Hledejte toho, kdo vám prodá solidní auto. A nejen to. Hledejte toho, kdo vás nepodvede a kdo vám dá garanci. U nových aut je dnes záruka na auto klidně i sedm let. Ale ne všechny automobilky jsou v tomhle férové. Některé napíší malými písmeny, že máte standardní záruku 2 roky a další třeba tři když… A podmínek je tam tolik, že ve velké míře na vás pak ukážou dlouhý nos.
Hledejte prodejce, který vám dá nejen slevu, ale taky třeba bude tak solidní, že s vámi vyjedná registraci vozidla. Tu sice budete muset udělat nakonec stejně sama, ale připravit papíry pro zapsání auta do registru je celkem úmorné a pro odborníky to nejmenší. A dělají to jak prodejci nových, tak i prodejci ojetých vozů.
Když budete kupovat auto v bazaru, první co vám musí napovědět je, jak to tam vypadá, jak se obsluha k vám chová, jaké je zázemí.
3) Garance u ojetých aut
Pokud budete kupovat ojeté auto, především byste měla vědět, jakou má auto historii. Kdo v něm jezdil (jestli auto třeba nebylo taxikářské), kolik má najeto či zda nebylo kradené. Takže nejlepší je známý, který sám s autem jezdil. Nebo autobazar, který takovou záruku sám dává, protože má smlouvu se specializovaným centrem, které prověřuje původ vozu, jeho identifikátory VIN (jakési rodné číslo každého auta) a skutečný stav najetých kilometrů.
4) Zbylé peníze investujte
Když jste sama, asi budete pomýšlet především na menší auta, jako je Peugeot z Kolína.
Investujte zbylé peníze zase do auta. Koupí vozu to totiž nekončí. Potřebujete zařídit spousty věcí. Prvně zaplatit povinné ručení. Vyberte si pojišťovnu (na internetu jsou srovnávače pojistného) a zaplaťte pojištění, bez kterého nemůžete jezdit, Jestli máte dražší auto, vyplatí se i havarijní pojistka, která kryje víc škod. Pak se všemi doklady jděte na registr vozidel a registrujte si zde svůj vůz. I tady se platí poplatek. Pak nechte zkontrolovat auto v servisu, nechte vyměnit třeba všechny provozní kapaliny a kupte si třeba zimní pneumatiky, pokud jste je nedostali spolu s vozem.
5) Co dál?
Neměla byste zapomenout i na další zdánlivé zbytečnosti. Dálniční známka stojí skoro 1500 Kč, musíte zkontrolovat, jestli vám neprošla lékárnička v autě (ta tam musí být), jestli máte trojúhelník a náhradní žárovky. A taky, jestli máte plnou nádrž. A pak… Pak už konečně můžete vyrazit na silnice.