Kouzlo štědrovečerního stolu: Opravdu si ho umíte vychutnat?
Dejte si na svátečním prostírání záležet trochu víc. Uvidíte, že vám pak i večeře bude víc chutnat. Zdroj: profimedia.cz
Typické vánoční menu (rybí polévka a kapr s bramborovým salátem) se u nás postupně mění. Na jídelníčku mnoha rodin tak najdeme lososa, pstruha, štiku, i exotické ryby... Co se, bohužel, moc nezměnilo, je přístup k jídlu.
My Češi si ho totiž neumíme vychutnávat. Zatímco třeba Francouzi běžně večeří nejméně hodinu, my i sváteční jídlo hltáme, jen abychom co nejdříve mohli rozbalit dárky.
Ani stolování nevěnujeme pozornost, obvykle končí prostřením čistého ubrusu. Přitom pohled na hezky upravený stůl navnadí chuťové buňky, navíc pomáhá vychovávat děti, aby vnímaly pokrm i z estetického hlediska. Pro ty, co chtějí tento neblahý trend letošní Vánoce změnit, máme pár tipů.
Jak si sednout?
Klíčový pro bezproblémový průběh večeře je zasedací pořádek. V čele sedí vždy hlava rodiny (i když jí ani náhodou není, jak my ženy dobře víme), pokud jsou ale přítomní prarodiče, patří čestné místo jim.
Manželka, která obvykle vařívá, má dvě možnosti. Pokud se řídí pověrou, že kdo odejde od štědrovečerní večeře, bude u ní další rok chybět, zaujme místo po boku svého muže, proti němu, či vedle dětí a přinese na stůl kompletní menu. V tom případě je vhodné předtím trochu nahřát talíře v troubě, na studených jídlo rychle vystydne. Pokud patří mezi hospodyňky neustále odbíhající ke sporáku, má sedět až na kraji, aby tím neobtěžovala ostatní.
Foto: archiv autora
Vůně lesa
Poté, co máme tuto záležitost vyřešenou, můžeme se věnovat prostírání. Na stole by kromě čistého ubrusu neměla nikdy chybět váza se jmelím nebo květinami, vhodné jsou i přebytečné čerstvé větvičky ze stromečku doplněné případně i malými svíčkami, které pomohou zkrášlit i obvykle nepoužívaný prostor přímo uprostřed. Nejenže sváteční tabule vypadá o poznání zajímavěji, ale vůně lesa pohltí nepříjemné pachy z přípravy jídel.
Příbory a skleničky
U příborů vám poslouží jednoduché pravidlo: příbor se dává vždy směrem od talíře. Nejblíže k němu proto najdete příbor pro hlavní chod, dále pak budou příbory pro další chody – polévková lžíce a dezertní nůž s vidličkou. Když tedy začnete jíst, budete příbory postupně odebírat zkraje. Nemáte-li dezertní příbor, použijte normální.
Pokud použijeme k některému z chodů jen vidličku (nebo třeba u koktejlů z krabů čajovou lžičku), klademe ji nad talíř. Všechny příbory mají být vzdálené asi na prst od hrany stolu s optimálními rozestupy.
Našikmo, asi centimetr od špičky velkého nože směrem k protilehlé hraně stolu, umístíme první sklenku a za ni v odstupu další (ne více než tři, stůl by byl přeplněný), podle toho, jaké zvolíme nápoje. U předkrmu jím bývá u mužů obvykle pivo, u žen lehké víno či sekt.
Foto: archiv autora
Přípitek na dobré trávení
Každá hostina má začít aperitivem, dá se použít i jako neformální přípitek. Nejlepší je podávat ho přibližně 20 minut před usednutím, neboť má podpořit chuť k jídlu a vyvolat pocit hladu. Skvěle se pro tento účel hodí dezertní kořeněná vína, ale i portské, slámové víno či sekt. Poté přejdeme k prvnímu chodu, předkrmu. Jestliže dodržujeme postní menu, zvolíme rybí marinádu, krabí salát, uzeného lososa, různou čerstvou zeleninu (mimochodem, tu byste nikdy neměli jíst po jídle a pokud možno ani spolu s ním, protože nadýmá). Kdo nechce vidět zlaté prasátko, může si dát jako předkrm studené maso, například rostbíf, pečené vepřové, z uzenin je výborná šunka se šlehačkovým křenem, uherák či jiný dobrý salám.
Vývar nechte na později
Polévka by měla být podle tradice bílá a zahuštěná. Kdo nemá v oblibě rybí, může zvolit náhradní variantu, třeba v podobě krémové žampionové. Hodně oblíbený hovězí či kuřecí vývar se k bramborovému salátu příliš nehodí. Je ale dobré ho uvařit už na Štědrý den a nechat odležet, protože se hodí na Hod boží, kdy se obvykle podávají jídla s knedlíky (husa, kachna, krůta, svíčková, aj.). Navíc jde o osvědčený „léčebný prostředek“ pro ty, co oslavovali Kristovo zrození až příliš bouřlivě. Po polévce, což je v podstatě tekutina, bychom neměli moc pít, spíš si dát krátkou, tak asi desetiminutovou pauzu.
Pokud zvolíme za hlavní chod kapra či jinou nevykostěnou rybu, nikdy neopomineme dát na volné místo menší nádobu na odkládání kostí. Nechávat je na kraji talíře nevypadá esteticky, nehledě na to, že sklouzávají a překážejí v jídle.
Jako nápoj k hlavnímu chodu je optimální suché bílé, může být i růžové, ale ne moc nasládlé.
Sladká tečka
Poté, co spořádáme jídlo a jsme jím příjemně završeni, měli bychom zůstat chvíli sedět u stolu, aby tělo stačilo vše patřičně strávit. Tomu výborně napomůže závěrečná položka na svátečním menu, digestiv. Zde si lze vybrat z nepřeberného množství lihovin od vodky, slivovice, skotské až po krále destilátů, koňak. Vhodné jsou také bylinné likéry, Becherovka, Fernet, Jägermeister, podle chuti každého. Kávu můžeme podávat současně nebo před ním. Záleží i na dezertu. Není nejlepší nápad dát si po všem hodování „těžký“ šlehačkový dort, lepší je zmrzlina nebo ovocný pohár, případně dobrý sýr, jak je zvykem například v Británii.
Foto: Pinterest.com
Zapojte děti
Ty jsou pochopitelně natěšené na dárky a díky tomu i nedočkavé a neposedné. Nejlepší způsob, jak je uklidnit, je svěřit jim práci. Snadným a kreativním úkolem, při kterém mohou uplatnit spoustu fantazie, je vytvarovat ubrousky. Nejlepší jsou plátěné, případně kvalitní papírové a v žádném případě by neměly na stole chybět. Při jídle mají spočívat rozprostřené na klíně, aby zabránily potřísnění oděvu. Po jídle se použijí k otření úst a ihned přesunou do koše na odpadky či prádlo.
Než odejdeme ke stromečku, měli bychom odstranit jen drobky z ubrusu a dát nádobí do dřezu či myčky. Žádné další uklízení. Přece si Štědrý večer nebudeme kazit nějakým mytím. Ten pak lze korunovat dalším přípitkem. Tentokrát je ideální šampaňské nebo sekt.
Jan Janula