Předvánoční úklid: Vychytávky, s kterými ho zvládnete levou zadní
Čistě vydrbaná koupelna, lesknoucí se okna a vycíděná kuchyň. Každá žena by chtěla mít před Vánoci domácnost jako ze škatulky. Jenže dosáhnout toho je pěkná dřina. My jsme pro vás našli pár vychytávek, které vám práci hodně usnadní a také zrychlí.
Na okna bez šmouh
Pokud se budete řídit radami našich babiček, tak do vody přilejete dvě deci octa a budete leštit okenní skla novinami. Okna sice budou bez poskvrny, ale pěkně se u toho nadřete. Někdo v 5 litrech vody zase rozpouští pudink, který nějakým fíglem okna opravdu vyleští. Pokud se ale chcete pracnému leštění vyhnout úplně, můžete zkusit bateriové stěrky. Ty kvalitní nedělají šmouhy a zbytkovou špinavou vodu rovnou odsají, takže nebudete mít na podlaze nakapáno.
Trouba jako nová
Do generálního úklidu kuchyně je dobré pustit se až ve chvíli, kdy máte upečené cukroví.U trouby platí, že nejlépe se připečené špíny zbavíte ve chvíli, kdy trouba vychladne na bezpečnou teplotu. Z teplých stěn totiž nečistota pustí lépe, než když je úplně studená a nečistoty zaschlé. Na otření použijte utěrku z mikrovlákna. Pokud však čistíte napečeniny po delší době, použijte speciální přípravky na čištění trub. Použít můžete ale i roztok z mýdla a vody. V obou případech přípravky aplikujte na stěny trouby a na přibližně deset minut troubu zapněte na 100 °C. Jakmile po vypnutí dosáhne vzduch uvnitř trouby bezpečné teploty, prostředek setřete. Dalším alternativním pomocníkem může být kuchyňská sůl, kterou necháte žárem zhnědnout. Zahřátá sůl na sebe mastnotu naváže. Pak jen stačí sůl vysát nebo vymést a vlhkým hadrem troubu vytřít. Na odstranění otisků prstů zvenku trouby postačí kvalitní utěrka z mikrovlákna s hrubším povrchem, která na sebe zároveň naváže i prach a mastnotu.
Dvířka kuchyňské linky
Znáte to, ruce od mouky a těsta, a vy nutně potřebujete vyndat kuchyňské náčiní. Následkem jsou opatlaná dvířka a šuplíky. Pokud kuchyň pravidelně udržujete v čistotě, postačí vám jednorázové vlhčené kapesníčky určené pro čištění kuchyňských ploch. Jestli však úklid odkládáte právě na příležitost Vánoc, vyplatí se použít prostředky a postupy vhodné pro konkrétní materiál. U většiny materiálů však platí, že by se neměly zbytečně namáčet, voda totiž může způsobit velké škody zvláště v místě okrajů desek a hran skříněk. Proto je nutné vodu vždy důkladně utřít utěrkou či hadříkem. Vyvarujte se i čisticím prostředkům s hrubou strukturou, ty by mohly povrch nehezky poškrábat.
Zaneřáděné obklady
Nečistoty z obkladů setřete měkkou stranou houbičky nebo utěrkou z mikrovlákna namočenou ve vlažné vodě. Pokud se vám při pečení povedlo nalepit na obklady kousky těsta nebo třeba čokoládu, nepoužívejte na odškrabování ostré předměty. Ve vzniklých škrábancích by o to více ulpívaly nečistoty a bakterie. Na zašedlé spáry mezi dlaždičkami, například v koupelně, zkuste parní čištění. „Mikroskopicky malé částečky páry proniknou do těžko přístupných míst a uvolní i silně ulpívající nečistoty, odstraní vodní kámen nebo mastnotu,“ radí Vlastimil Firman ze společnosti Kärcher. Navíc je známo, že teploty nad 80 °C zahubí všechny bakterie, které v domácnosti můžete najít. Dezinfekce stostupňovou párou je dokonce i rychlá. Pára je připravena za pár minut od zapnutí parního čističe. Méně pohodlnou variantou jeklasické použití zubního kartáčku a speciálního čisticího prostředku.
Aby vše mělo své místo
Ještě před velkým vánočním pečením je třeba pořádně probrat suroviny. Dejte si na tom záležet. Když budete mít všechno předem připravené, budete překvapená, kolik času vám to při pečení ušetří. Ideálním pomocníkem v kuchyni můžou být dózy. Vyrábí se v různých barvách a designech, ale nejpřehlednější jsou stejně ty průhledné. Na první pohled vám totiž prozradí, co se v nich ukrývá. Úklid spíže může také odhalit přítomnost nezvaných hostů – molů. Odpudit je můžete vyvěšením levandulových pytlíčků po celé spíži. Nejen, že vás levandule zbaví molů, také vám celou spíž mile provoní a konečně tam snad neucítíte jen brambory.
-ak-