zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Předvánoční úklid: Vychytávky, s kterými ho zvládnete levou zadní

Perfektně uklidit se dá i bez chemie a klasické štětky
Autor: Thinkstock Perfektně uklidit se dá i bez chemie a klasické štětky
anna kopečková , Vydáno: 03.12.2016
Čistě vydrbaná koupelna, lesknoucí se okna a vycíděná kuchyň. Každá žena by chtěla mít před Vánoci domácnost jako ze škatulky. Jenže dosáhnout toho je pěkná dřina. My jsme pro vás našli pár vychytávek, které vám práci hodně usnadní a také zrychlí.

reklama

Na okna bez šmouh

Pokud se budete řídit radami našich babiček, tak do vody přilejete dvě deci octa a budete leštit okenní skla novinami. Okna sice budou bez poskvrny, ale pěkně se u toho nadřete. Někdo v 5 litrech vody zase rozpouští pudink, který nějakým fíglem okna opravdu vyleští. Pokud se ale chcete pracnému leštění vyhnout úplně, můžete zkusit bateriové stěrky. Ty kvalitní nedělají šmouhy a zbytkovou špinavou vodu rovnou odsají, takže nebudete mít na podlaze nakapáno.

Trouba jako nová

Do generálního úklidu kuchyně je dobré pustit se až ve chvíli, kdy máte upečené cukroví.U trouby platí, že nejlépe se připečené špíny zbavíte ve chvíli, kdy trouba vychladne na bezpečnou teplotu. Z teplých stěn totiž nečistota pustí lépe, než když je úplně studená a nečistoty zaschlé. Na otření použijte utěrku z mikrovlákna. Pokud však čistíte napečeniny po delší době, použijte speciální přípravky na čištění trub. Použít můžete ale i roztok z mýdla a vody. V obou případech přípravky aplikujte na stěny trouby a na přibližně deset minut troubu zapněte na 100 °C. Jakmile po vypnutí dosáhne vzduch uvnitř trouby bezpečné teploty, prostředek setřete. Dalším alternativním pomocníkem může být kuchyňská sůl, kterou necháte žárem zhnědnout. Zahřátá sůl na sebe mastnotu naváže. Pak jen stačí sůl vysát nebo vymést a vlhkým hadrem troubu vytřít. Na odstranění otisků prstů zvenku trouby postačí kvalitní utěrka z mikrovlákna s hrubším povrchem, která na sebe zároveň naváže i prach a mastnotu.

Dvířka kuchyňské linky

Znáte to, ruce od mouky a těsta, a vy nutně potřebujete vyndat kuchyňské náčiní. Následkem jsou opatlaná dvířka a šuplíky. Pokud kuchyň pravidelně udržujete v čistotě, postačí vám jednorázové vlhčené kapesníčky určené pro čištění kuchyňských ploch. Jestli však úklid odkládáte právě na příležitost Vánoc, vyplatí se použít prostředky a postupy vhodné pro konkrétní materiál. U většiny materiálů však platí, že by se neměly zbytečně namáčet, voda totiž může způsobit velké škody zvláště v místě okrajů desek a hran skříněk. Proto je nutné vodu vždy důkladně utřít utěrkou či hadříkem. Vyvarujte se i čisticím prostředkům s hrubou strukturou, ty by mohly povrch nehezky poškrábat.

Zaneřáděné obklady

vánoční úklid Foto:

Nečistoty z obkladů setřete měkkou stranou houbičky nebo utěrkou z mikrovlákna namočenou ve vlažné vodě. Pokud se vám při pečení povedlo nalepit na obklady kousky těsta nebo třeba čokoládu, nepoužívejte na odškrabování ostré předměty. Ve vzniklých škrábancích by o to více ulpívaly nečistoty a bakterie. Na zašedlé spáry mezi dlaždičkami, například v koupelně, zkuste parní čištění. „Mikroskopicky malé částečky páry proniknou do těžko přístupných míst a uvolní i silně ulpívající nečistoty, odstraní vodní kámen nebo mastnotu,“ radí Vlastimil Firman ze společnosti Kärcher. Navíc je známo, že teploty nad 80 °C zahubí všechny bakterie, které v domácnosti můžete najít. Dezinfekce stostupňovou párou je dokonce i rychlá. Pára je připravena za pár minut od zapnutí parního čističe. Méně pohodlnou variantou jeklasické použití zubního kartáčku a speciálního čisticího prostředku.

 

Aby vše mělo své místo

Ještě před velkým vánočním pečením je třeba pořádně probrat suroviny. Dejte si na tom záležet. Když budete mít všechno předem připravené, budete překvapená, kolik času vám to při pečení ušetří. Ideálním pomocníkem v kuchyni můžou být dózy. Vyrábí se v různých barvách a designech, ale nejpřehlednější jsou stejně ty průhledné. Na první pohled vám totiž prozradí, co se v nich ukrývá. Úklid spíže může také odhalit přítomnost nezvaných hostů – molů. Odpudit je můžete vyvěšením levandulových pytlíčků po celé spíži. Nejen, že vás levandule zbaví molů, také vám celou spíž mile provoní a konečně tam snad neucítíte jen brambory.

-ak-

7 tipů, jak si usnadnit úklid a mít doma čisto

Úklid nebývá zrovna oblíbená aktivita. Na druhou stranu nepořádek nejen nelahodí oku, ale ještě škodí zdraví. Roztoči, plísně, bakterie, viry tomu všemu se v něm daří víc než dobře.

Dobrou zprávou je, že mít čistou domácnost není nic extra těžkého. Základem je poklízet alespoň chvilku každý den. Jak tedy na to?

Zaměřte se vždy jen na jednu místnost

Zaměřte se na jednu místnost

Když nebudete uklízet vždycky najednou celý byt, ale jen jednu místnost, půjde vám to rychleji a také nic neodfláknete. Jestli váháte, kde konkrétně začít, tak jděte tam, kde jste nejčastěji. Až tam uklidíte, budete plni uspokojení z dobré práce a nadšeně se můžete vrhnout dál. Rozhodně se také nenechte při úklidu vyrušovat žádné e-maily, telefony nebo sociální sítě, dokud nebude hotovo.

 

 

7 úklidových triků, které jsme odkoukali od babiček

Čím déle uklízíte, tím lepší jste. Nikdo od narození neví, jak dostat skvrnu od červeného vína z bílé košile. Takové znalosti si lidé předávají z generace na generaci, dcery se učí od svých matek. Čím více podobných lekcí zažijete, tím snazší úklid budete mít. Nejvíc zkušeností pak má samozřejmě babička. Když ji vyzpovídáte, jistě se o ně ráda podělí.

Některé triky jsme pro vás už sepsali:

Omývejte stěny zdola nahoru

úklidové triky stěny

Po nějaké době se na zdech usadí špína a prach. Možná vás překvapí, o kolik více světla budete doma mít, když si umyjete zdi. Vždy však omývejte zdi odspoda nahoru. Může to znít jako bláznivý nápad – dokud to pořádně nepromyslíte. „Pokud myjete stěnu od shora dolů, stékající voda vytváří na špinavé části čisté cestičky, které se pak myjí daleko hůře,“ vysvětluje Katherine Trezisová, majitelka úklidové firmy.

 

Můžete si také vyrobit vlastní roztok na čištění zdí: smíchejte si lžičku levandulového oleje s litrem vody a nalijte směs do rozprašovače. Nastříkejte tuto směs na staré silonky a otřete s nimi skvrny ze zdi. Kromě toho, že se zbavíte špíny, vám budou zdi také krásně vonět.

 


reklama

Související témata: předvánoční úklid , jak vyčistit troubu , mytí oken

reklama

Přečtěte si také

reklama