Řeč symbolů: POČÍTAČ. Co nám říká jeho porucha nebo špatné připojení k internetu?
Život k nám mluví prostřednictvím symbolů a souvislostí. Zrcadlí nám naše vztahy jak partnerské a přátelské, tak rodinné. Vše má svůj řád a určitá pravidla. Čím více těmto pravidlům porozumíme, tím dříve se nám v životě bude dařit.
V našem životě není nic náhoda. Naše vnitřní přesvědčení a nastavení nám přináší naši realitu. Žijeme to, co vnitřně prožíváme, a tak, jak máme nastavené vnitřní prostředí. Na základě našich myšlenek a rozhodnutí se odvíjí naše cesta. Pokud přijmeme skutečnost, že situace si vytváříme sami a pochopíme souvislosti, pak můžeme změnit to, co nám v životě nevyhovuje a nefunguje. Jsme pak schopni řídit svůj život, protože pochopíme, že vše záleží pouze na nás samotných.
Počítač už vlastní skoro všichni lidé a většina si bez něj nedokáže představit svůj život. Používáme ho v práci, ale i doma. Mnoho z nás často doma na počítači pracuje. Je to naše spojení s okolním světem. Pomocí internetu jsme ve spojení s lidmi na druhé straně zeměkoule. Píšeme na něm dopisy, e-maily, povídáme si s ostatními lidmi na sociální síti, hrajeme hry, čteme články a knížky nebo hledáme informace.
Foto: Thinkstock
Jaké symboly nám počítač přináší?
Počítač je spojen s komunikací s okolním světem. Mnozí z mladších lidí žijí prostřednictvím svých počítačů, protože jsou neustále připojeni k internetové síti a mají na svůj stav být stále online vypěstovanou závislost. Přes počítač můžeme navazovat vztahy, povídat si s lidmi na sociální síti, i když jsou třeba hodně daleko. Počítač je tedy symbolem komunikace s okolním světem, našeho osobního i profesního růstu a změn, které v životě prožíváme.
Připojení přes počítač na internet nám dává pocit anonymity. Může se tak zvednou naše sebevědomí a reagujeme anonymně na různé debaty a můžeme si dovolit vyjádřit svůj názor, který bychom třeba v normálním životě nikdy nevyjádřili. Prostřednictvím počítače a připojení na internet se tak můžeme v našem životě projevit tam, kde bychom to za jiných okolností neudělali. Přes počítač posíláme své životopisy a žádosti o práci. Inzerujeme nebo se na internetové seznamce zkoušíme seznámit. Přes počítač můžeme žít svůj iluzorní život.
Tak, jako nám může počítač pomáhat, nám stejně tak může část našeho života vzít. Neprožíváme své emoce v realitě, ale přes iluzi internetu. Nežijeme opravdový život, ale ten iluzorní. Navíc síla internetových médií a jejich zpráv nás může psychicky zničit, protože podlehneme úzkosti z toho, co se píše v mnohých, třeba i nepravdivých článcích. Do počítače dáváme i svoji energii a tím se jeho vibrace posilují.
Co nám říká rozbitý počítač?
Rozbité počítače nejsou náhodné, ale signalizují nám naše vnitřní prožitky a disharmonii. Problémy s technikou signalizují naše záměry a naši vnější i vnitřní komunikaci.
Rozbije-li se nám na počítači zvuk, znamená to, že neslyšíme svůj vnitřní hlas, co nám říká.
Naruší-li někdo náš počítač a zaviruje ho, znamená to, že v reálném životě posouváme své hranice a necháme ostatní, aby nám „zavirovali“ náš život jejich problémy.
Rozbitá obrazovka značí, že nechceme vidět některé problémy ve svém životě. Nedíváme se na lidi, kteří s námi komunikují. Nesledujeme jejich neverbální komunikaci a to, co nám říkají.
Nemožnost připojit se k internetu značí většinou přemíru a přesycení informací. Možná bychom měli na čas vnímat reálný svět kolem nás.
Rozbitý software znamená přetížení a možná i přepracovanost a to především ve styku s ostatními. Rozbitý hardware je naopak to, co ukrýváme sami v sobě a nerozumíme tomu.
Položte si následující otázky:
Jaký symbol přináší váš počítač? Jaký počítač jste si zakoupili? Jaké má přednosti? Co pro vás počítač znamená? Co znamenají vaše problémy s počítačem? Jaké symboly a souvislost vám přinášejí?
Mé trable s notebookem
Měla jsem svůj počítač naposledy před několika lety. Následně jsem ho vyměnila za notebook, který mi více vyhovoval. Byla možnost ho přenést a občas jsem si s ním mohla posedět i na sedačce u televize. Můj notebook se stal mým kamarádem. V době, kdy jsem si ho kupovala, nepatřil mezi ty levné a byl i výkonný. Pokrok však jde velice rychlým tempem a můj notebook začal stárnout. Byl pomalý a často se „sekal“. Přesto jsem se s ním nedokázala rozloučit, protože mi dobře sloužil celých sedm let. Nechala jsem ho vyčistit a znovu nainstalovat některé programy. Na čas se zrychlil, ale bylo to opravdu jen dočasné. Navíc jsem se rozhodla pracovat s klienty přes Skype a dělat i online semináře a můj notebook neměl zabudovanou webkameru. Byly dny, kdy jsem byla zoufalá z toho, že jeden odkaz na internetu otvírám i půl hodiny a chtěla jsem vzteky notebook vyhodit z okna. Přesto jsem vydržela a říkala si, že ještě není ten správný čas. Všechny věci mají svou energii a když jim předáváte tu svou negativní, tak i podle toho fungují.
Já jsem svému notebooku postupně nadávala víc a víc, protože se třeba rozepsaný článek neuložil. Neuložilo se i pár seminárních prací do školy a já začala šílet. Notebooku jsem nadávala negativními výrazy jako „křáp“ nebo „zmetek“. Své skypové konzultace jsem musela praktikovat na notebooku své dcery a uvědomovala jsem si, že mne můj starý notebook brzdí v mém pracovním úspěchu.
Foto: Thinkstock
Požádala jsem osud, aby mi pomohl celou situaci vyřešit. A on ji vyřešil už za týden. Ráno jsem zapnula notebook a zase čekala, až se načte, což bylo většinou kolem 15–30 minut. U toho notebook vydával zvuky, jako když startuje raketoplán, jak vtipně poznamenal ve škole na přednášce můj spolužák Honza. Notebook se načetl, ale už se nenačetla webová stránka, kterou jsem nutně a rychle potřebovala otevřít. Následovalo pár nadávek a rána pěstí do stolu a pak najednou ticho a tma. Notebook odešel a s ním i všechny moje soubory a fotky. Odjela jsem rychle do IT servisu, kde mi za dva dny oznámili, že notebook už neopraví, ale že mi stáhli více jak polovinu souborů na externí disk. Fotky bohužel žádné. Byla jsem zklamaná a nadávala jsem na rozbitý notebook a také na to, že jsem přišla o nějaké dokumenty a fotky. Tak jsem dál šířila energii vzteku a do dvou dnů mi odešel externí disk, na kterém jsem měla zálohy všech zachráněných dokumentů. V servisu mi řekli, že se mohou pokusit stáhnout data, ale bude to stát minimálně pět tisíc korun, možná i dvacet! Málem jsem omdlela. Začala jsem pracovat se svou myslí a uklidnila se. Řekla jsem si, že tato krize je příležitost k tomu koupit si nový notebook se zabudovanou webkamerou. A s daty jsem se rozloučila. Odjela jsem na dovolenou, abych vše vstřebala. Vrátila jsem se klidná s uvědoměním, co mi tento symbol říká a co mám změnit. Zakoupila si nový externí disk a nový notebook. Nakonec jsem ten starý externí disk přece jenom vzala a odnesla do jiného servisu a stal se zázrak, externí disk mi opravili za 100 Kč a do dnešní doby funguje skvěle.
Věřím, že výměna notebooku byla nezbytností, ale mohlo to vše proběhnout bez dalších zbytečných finančních výdajů a ztráty některých dokumentů a všech fotek. Postačilo respektovat to, co mi notebook už dlouhou dobu říkal a nešířit negativní energii k mým technickým pomocníkům.
Jak k nám symbol počítače promlouvá?
Prostřednictvím různých nehod a problémů s počítačem nebo připojením k internetu. Také přes rozbité nebo nefungující části počítače nebo chování vašeho počítače.
Jak předejít nehodám a problémům s počítačem?
Vnější svět většinou nemůžeme změnit, ale můžeme změnit ten vnitřní a pak dojde ke změně i vnějšího světa, aniž bychom museli vynaložit větší úsilí. Pokud máte časté nehody s počítačem, přemýšlejte, jaký k němu máte vztah. Zde nevysíláte negativní emoce. Co vám tyto nehody říkají?
Počítač nám zrcadlí pouze naše problémy, které třeba dlouhodobě neřešíme. Vztahují se především k naší komunikaci s vnitřním a vnějším světem. Je naším zrcadlem a je průvodcem v našem životě.
Afirmace: „Komunikuji se svým vnitřním prostředím v harmonii, stejně jako s okolním světem.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie