Z deníku koučky: Jak si užít zimu a nezlenivět
Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!
Co dělat v chladném počasí, když je venku zima, mrzne a je sníh? Máte pocit deprese z toho, že je málo slunce a tepla, nechce se vám nic dělat. Přinutit se cvičit v takovém počasí je někdy náročné. Nechce se nám do chladného dne, a přitom potřebujeme pohyb – stejně jako v létě. Pokud nemáme dostatek pohybu, může to odnést nejen naše tělo, fyzička, ale i psychika. Trpíme více depresí a melancholií. Jak se z těchto pocitů dostat a co dělat v zimních měsících? Nejdůležitější je především chtít – a pak můžete kondici získat i v zimním období, a to i přesto, že nebudete navštěvovat žádné sportovní zařízení.
Dobré je využít jiný druh pohybu. Pohyb nám přináší mnoho hormonů štěstí a navíc spálíme kalorie a naše nálada se radikálně zlepší.
Co můžeme v zimě dělat a jak sportovat?
Aktivitu, kterou provozujete v létě, můžete vyměnit za tu zimní. Kdo rád jezdí na inline bruslích, si může v zimě vyzkoušet bruslení na ledě. Pokud delší dobu nemrzne, je vhodnější najít si umělý led. Přírodní zamrzlé jezero, rybník nebo přehrada vám dají krásný zimní zážitek, ale hrozí zde nebezpečí prolomení ledu a utonutí. Ten, kdo rád lyžuje, může si užít lyže, snowboard nebo i běh na lyžích. Je to sport, při kterém se můžete i opálit. Navíc posílíte všechny svaly a spálíte i mnoho kalorií. Pokud v sobě necháte promluvit vaše vnitřní dítě, tak se vám jistě bude líbit jízda na bobu nebo sáňkách. Kdo miluje romantiku, může si domluvit romantickou projížďku s koňmi a sáněmi. Budete na čerstvém vzduchu, a přitom si můžete připadat jak v pohádce.
Ona i taková procházka ve sněhu pomůže zlepšit fyzičku. Tím, že je sníh mokrý a těžký, musíte vynaložit větší námahu než při normální chůzi. Spálíte více kalorií a posílíte tak dolní končetiny. Tělo se nepřehřeje tak rychle jako v létě, a mozek vám tak poskytne více energie a déle se potom můžete věnovat pohybu na čerstvém vzduchu. Taková procházka je prospěšná aspoň třikrát týdně na půl hodiny.
Pobyt na čerstvém vzduchu vám prospěje i psychicky. Nabíjí totiž energií, zlepšuje náladu, zpomaluje proces stárnutí, posiluje imunitní systém, snižuje riziko depresí a usnadňuje aklimatizaci organismu na sezonní změny počasí. Při aktivním pobytu na čerstvém chladném vzduchu prokazatelně spálíme víc kalorií, protože naše tělo musí vydávat více energie pro zachování základní teploty těla. Společníka nám může kromě partnera dělat i pes.
Možností je mnoho
Pro pohyb nemusíme chodit daleko. Můžeme posilovat, když budeme odhazovat sníh před domem nebo vyklízet parkovací místo. V zimě nemusíme provozovat jen zimní sporty. Pokud se nám nechce do posilovny nebo někam do tělocvičny, postačí vynechání výtahu a chůze do schodů. Zlepšit fyzičku může i velký domácí úklid, při kterém navíc uklidíme i sami v sobě. A skvělým pohybem je tanec. Stačí si doma zapnout rádio nebo pustit oblíbenou desku a jen tak si přirozeně, třeba na půl hodiny zatančit. Hned se nám zvedne nálada a zlepší pohyblivost těla. Hudba podle psychologů snižuje riziko deprese a snižuje hladinu stresového hormonu. Samozřejmě můžeme využít i různé cvičební DVD, například s jógou, pilates, nebo zumbou. V neposlední řadě si postačí koupit švihadlo, což je jedna z nejúčinnějších sportovních aktivit. Zlepšuje fyzičku a vytrvalost, posiluje kardiovaskulární systém a posiluje skoro všechny svaly na těle.
Jak jsem se zamilovala do zimy
Vždy jsem si myslela, že nemám ráda zimu. Utíkala jsem z hor, kde jsem se narodila, do Prahy, kde bylo vždy nejméně o pět stupňů více a především nikde nebyl žádný sníh. Už po Vánocích jsem byla unavená z uklízení a odhazování sněhu kolem domu a každá procházka byla ve sněhu náročná. Přála jsem si žít v teple, kde není po sněhu ani památka. V loňském roce se mi zima líbila, protože nebyl sníh a bylo teplo. Letošní rok zima nepřišla ani na Vánoce a já si najednou uvědomila, že mi chybí ten krásný křupavý sníh. A tak když přišel první sníh v půlce ledna, radovala jsem se jako malá holka. Vydržela jsem sedět a dívat se na padající vločky. Krajina se na chvilku změnila v tu pohádkovou. A najednou mi nevadilo, že se musím teple obléct a že venku je zima. Dokonce jsem si i užívala v autě jízdu na sněhu. Poprvé od dětských let jsem znovu uznala zimu jako úžasné roční období. Škoda, že nás zase tak brzo opustila. Nestačila jsem si ani užít žádný zimní sport a moje touha po procházce po čerstvě nasněženém sněhu, který zmrzl a při chůzi tak zvláštně křupe, nebyla naplněna. Třeba se toho ještě letos dočkám.
Když máte možnost projít se čerstvě napadaným sněhem, pokuste se tak prožít si pocit síly okamžiku. Uvědomit si své emoce. Jděte do přírody a poslouchejte pouze své kroky, jak se vaše boty boří do sněhu a jak sníh vždy křupne. Všímejte si barvy sněhu a toho, jak se na slunci třpytí. Uvědomte si tu sílu přítomného okamžiku. Zeptejte se sami sebe, jak se cítíte? Jak vnímáte to křupání? Jak je vám na duši? Co prožíváte? Užijte si tu pohádkovou chvilku. Pokud vás zima rozzlobí, vzpomeňte si na své dětství a na to, proč jste měli zimu rádi. Uvidíte, že za chvilku se váš pohled změní.
Přátelé, najděte si v každém ročním období na to hezké a přínosné. V zimě pociťujeme větší únavu, tak si dopřejte i více spánku. Klidně si o víkendu více pospěte a udělejte si třeba den jen pro sebe, kdy budete odpočívat, půjdete na procházku a přečtete si knížku. V případě, že máte krb, zapalte si oheň, udělejte si čaj nebo si vezměte sklenku vína a odpočívejte. Praskající hořící dříví vám přivodí pocit pohody a klidu a pomůže vám zbavit se napětí a stresu.
Přeji vám krásný zimní čas
Vaše Šárka
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie