Celebrity

25. prosince 2022 09:30

Vanesa Havlíková

Daniela Kovářová o ceně za věrnost: Chybí nám pozitivní vzory, rozvod je prohra

Show Jana Krause - senátorka Daniela Kovářová

Daniela Kovářová (58) před časem vzbudila rozruch, když přišla s iniciativou udělovat manželům cenu za věrnost. Bývalá ministryně spravedlnosti objasnila, co těmito snahami sleduje, proč se podle ní čím dál více svazků rozpadá a jak najednou přišla na chuť pivu, když ho ještě donedávna nesnášela.

Senátorka a spisovatelka Daniela Kovářová přijala pozvání do Show Jana Krause už potřetí. A tentokrát svému hostiteli přinesla jako dar hned dvě své nové knihy. Jedna se týká manželství a druhá piva.

„Objevilo mě pivo,“ vysvětlila autorka. „Byla jsem vždy velký nepřítel piva. Říkala jsem si, že pivo je žluté, hořké, hnusné, chlapi jsou po tom opilí… měla jsem pocit, že já a pivo nikdy a že jestli piju všechno, tak pivo ne. A pak si mě našlo,“ začala své vyprávění Daniela Kovářová, kterou si tekutý chléb národa našel ve chvíli, kdy se seznámila se zajímavým člověkem z pivního průmyslu. Ten ji následně do kouzla tohoto moku zasvětil a právě s ním napsala i knihu Pivař a blondýna.

Cen za věrnost se stále nechce vzdát

Moderátora ale zajímala především iniciativa Kovářové, aby byla manželům udělována cena za věrnost, která ve společnosti vzedmula bouřlivé reakce a debaty. „Šlo jen o to, říct osmdesátiletým či devadesátiletým, těm dvěma, co spolu vydrželi padesát let, jste bezvadní, držíme vám palce a řekněte nám, jak jste toho dosáhli, když se tolik lidí rozvádí a rozchází,“ vysvětlila svůj záměr a rozlítostněně dodala, že dnes člověk ani nemůže vyslovit názor.

Daniela Kovářová nesouhlasila ani s návrhem Jana Krause, že by měla být medaile udělována spíše za výdrž než za věrnost. „To s vámi nesouhlasím. Přece věrnost ctnosti, příteli, slibu, národu… to je právě to nepochopení, že jsem chtěla udělit cenu institutu, nikoli za manželskou věrnost,“ reagovala. „Mně připadá, že nám chybějí pozitivní vzory, a nechtěla jsem nic jiného než ten pozitivní vzor, který vytrval v nějaké době,“ objasnila. O důležitosti takového ocenění je natolik skálopevně přesvědčená, že už má vlastní plán, jak tento návrh realizovat i bez podpory oficiálních institucí.

Na ženě ve vztahu leží větší odpovědnost, říká

„Cenu budu udělovat sama ve spolupráci se starosty,“ stojí si za svým advokátka se specializací na rodinnou problematiku. „Všichni doufají, že to bude na celý život,“ hovořila o sňatcích. „Mám za sebou sedm tisíc klientů, kteří prošli mojí kanceláří, a každý, kdo se rozváděl, byl přesvědčený, že to bylo jeho osobní selhání. Každý toho litoval. Když se rozvádíte, je to vlastně prohra. A jeden až tři roky, někdy i déle, se z toho vzpamatováváte,“ doplnila Kovářová.

A jaká je její rada, aby se to nestávalo? „Mám konzervativní pohled na vztahy. Myslím si, že vztah a domácnost i manželství dělá žena, takže jsou na ni kladeny větší nároky. Na ženě leží větší odpovědnost,“ přiblížila svůj pohled na věc.

„Žena nesmí vyčítat a ani jeden si nesmí myslet, že ten druhý může za jejich štěstí. To oni sami můžou za svoje štěstí. Na nás ženách pak leží odpovědnost za tento svět.“ Na závěr v Show Jana Krause připomněla, že ze statistik vyplývá, že ženy i muži, kteří žijí v manželství, se dožívají vyššího věku, mají více sexu, dětí, přátel, peněz a dosáhnou na lepší pracovní místa.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.