7 inspirativních lekcí o lásce, které mi dali prarodiče

Má babička s dědečkem jsou spolu celých 62 let. Společně vybudovali život, kterého se snaží dosáhnout většina z nás. Ze všech úspěchů, kterých dosáhli, mi přijde nejvíc inspirativní jejich milostný příběh. Vyzpovídala jsem je, abych zjistila, co stojí za tajemstvím jejich dlouholetého vztahu.

Dědeček s babičkou se setkali v roce 1953. Zhruba 4 roky předtím, než byl dědeček povolán do armády mimo svou vlast. Jednoho dne napsal babičce dopis, v němž ji žádal o ruku. Aby to nebylo málo romantické, babička se rozhodla, že nebude čekat, než se dědeček vrátí zpátky, a v roce 1957 se za ním vydala. V té době bylo dost neobvyklé, aby někam jela samotná žena. Za dva týdny se prarodiče vzali. Svatební noc si zřejmě náležitě užili, protože zhruba za 9 měsíců se narodil můj strýček.

Smysl pro dobrodružství jim vydržel po celý život. Kvůli dědečkově práci poměrně často cestovali. Nakonec se ale usadili s již 4 dětmi a jedním psem v domě, ve kterém žijí dodnes.

Fascinovaně sleduji život mých prarodičů a poslouchám příběh jejich velké lásky, díky níž zvládli víceméně všechno, co potřebovali. Je jasné, že se prvotní zamilovanost trochu změnila, ale jejich vzájemný vztah postavený na vyzrálé lásce je opravdu neuvěřitelný. Pokusila jsem se od nich zjistit, jak je možné, že jsou pořád ještě spolu a stále tak šťastní.

1. Začleňte do vašeho každodenního života rituály

Když navštívím prarodiče a odbije pátá hodina odpoledne, dědeček vždycky podotkne, že nastává „šťastná hodinka“. Stanovili si tento čas s babičkou a každý den touhle dobou si najdou chvilku sami na sebe. Baví se o tom, jak se mají, co jim leží na srdci, co se jim zrovna honí hlavou. Je to jejich „koktejlová chvilka“ (vedle jejich ranního posezení u kávy a čtení novin). Důležité je, že si vzájemně naslouchají. Tento rituál je symbolem toho, že se vydali na společnou cestu životem.

2. Obsluhujte se navzájem

Jakmile prarodičům začíná jejich „happy hour“, dědeček se vždycky zeptá babičky jako první, co si dá za drink, a pak jí ho jde připravit. Naopak u oběda a večeře je pokaždé obsloužen první dědeček. Ani jeden z nich to nedělá z nějakého gentlemanství nebo genderových norem, ale proto, že je to táhne k sobě i po více než 60 letech a chtějí si navzájem udělat dobře.

3. Neberte si věci příliš osobně

Moji prarodiče se poměrně často škádlí, dobírají se navzájem anebo si sem tam vyhubují. Nicméně pak se v tom nijak nepitvají a jdou dál, jako by se nic nestalo. Jejich vztah je natolik pevný, že si ho nenechají narušit nějakou nepodstatnou a zbytečnou hádkou.

4. Buďte sví, i když jste zrovna někde bez partnera

Má babička je velmi společenský člověk. Má snad pestřejší noční život než já. Dědeček se naopak většinu života věnoval spíše kariéře a svému podnikání. Oba dva mají své zájmy, koníčky a taky přátele. Některé z nich se ale překrývají. Mí prarodiče se dokážou bavit, ať už jsou spolu, nebo ne. I když má každý z nich svůj program, vždycky se rádi vracejí k sobě domů.

5. Vyberte si někoho s podobnými cíli

Babička s dědečkem jsou vcelku tradiční pár, což je jejich velká výhoda. Bez ohledu na to, co chcete od života, je důležité vybrat si partnera, který má podobnou vizi. Pokud jste oba nastaveni stejně nebo alespoň podobně a víceméně toužíte po tom samém, co váš partner, je váš vztah postaven na poměrně stabilním základu. Vysněného cíle můžete dosáhnout společnými silami.

6. Zjednodušte si život díky kompromisům

Má babička je mimořádně čistotná a pořádkumilovná. Na rozdíl od dědečka, který je spíše neorganizovaný génius. Místo toho, aby se hašteřili, jak udržet dům v čistotě, a babička byla neustále ve stresu z dědečkova nepořádku, vyřešili to přímo geniálně. Dědeček má svou pracovnu, kde si může dělat, co se mu zlíbí. Mohou se mu válet knížky po zemi a na stole se mu mohou hemžit stohy papírů, protože babička tam má vstup zakázán. Vlk se nažral a koza zůstala celá.

7. Pokud musíte, jděte vpřed, ale pak počkejte na vašeho partnera, aby vás dostihl

Tuto radu můžete pojmout nejen doslova, ale i jako metaforu. Mým prarodičům je už kolem 80 let, už to nejsou žádní „rychlíci“. Když jdou třeba na nákup a jeden z nich je zrovna rychlejší než ten druhý, vždycky na sebe trpělivě čekají. Nespěchají na sebe a nikdy si ten rychlejší z nich nestěžuje na tempo toho druhého. Každopádně do cíle dorazí vždycky společně.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.