13. září 2015 04:40
Lucie PrůchováNebezpeční sňatkoví podvodníci: Jak je zaručeně poznáme
O sňatkových podvodnících si většinou povídáme s úsměvem na rtech, jako by to byla bůhvíjaká legrace. Některé historky s nimi spojené veselé rozhodně jsou, ale bohužel zdaleka ne všechny.
Novodobí falešníci nepřipomínají ty prvorepublikové, které máme díky starým filmům v představách jako roztomilé frajírky se slabým knírkem a slaměným kloboukem. Tito šikovní hoši se točili kolem kyprých vdov či zahořklých starých panen, které pak jako zázrakem rozkvetly, pekly podvodníkům buchty s mákem, nosily dárečky a občas půjčily pár drobných na tabák – a s těmi už se nesetkaly.
Citová újma byla pochopitelně vysoká, v prvorepublikových filmech podvedené dámy srdceryvně pláčou a utěšuje je celá ulice i s trafikantem a listonošem. Přesto je škoda, že šviháci ve slamáku už patří minulosti, bývali totiž daleko čitelnější a komičtější než jejich kolegové z jedenadvacátého století.
Že by konečně pan Božský? Podlehnout krásné iluzi je na internetu velmi snadné
Buchty s mákem nestačí
Novodobí sňatkoví podvodníci se pohybují v nečitelném prostředí internetu a sociálních sítí, kde číhají na oběť jako pavouk na mušku. V prvé řadě si nepředstavujte, že dnešní sňatkový podvodník vypadá jako vandrák s ranečkem, v maskáčích a s děravými ponožkami, který si od vás rád nechá zaplatit oběd a pivo. Takhle prvoplánově prvoligový sňatkový podvodník rozhodně nejedná. A také už nijak zvlášť neusiluje o nedělní svíčkovou či báječný jablečný závin s vlašskými ořechy. Jde mu o peníze, ale na malé částky není zvědavý. Divíte se, že se na vás ještě žádný takový světák nenalepil? Vysvětlení je jednoduché: asi jste šetrná duše, která opatruje rodinné finance s velkou opatrností a v žádném případě by cizímu člověku nepůjčila vyšší částku. Takovým se sňatkoví podvodníci obloukem vyhnou.
Říká, že je velice bohatý
Daleko většímu riziku jsou vystaveny dámy trošku lehkomyslné, štědré, snadno se dojímající, s velkým sklonem k romantice a pochopitelně i dobře situované. Vítaným terčem je bohatá žena středního věku či žena relativně mladá, s dobře situovanými rodiči a pokud možno nesamostatná. K seznámení dojde pochopitelně přes internet, alespoň ve většině případů tomu tak bývá. Ale pozor, nemyslete si, že na tohoto podvodníka nemůžete narazit v kavárně. Bude hezky (značkově) oblečen, bude se uhlazeně vyjadřovat, aby vzbudil dojem, že coby pohádkově bohatý džentlmen absolvoval výborné školy. Možná si tedy pokládáte otázku: jak to tedy ten „pohádkově bohatý“ muž udělá, aby z žen vylákal peníze, aniž by jim to bylo podezřelé?
Jak pracují
Oblečení, hodinky, obuv, chování, údajné pracovní telefonáty a pracovní cesty – to vše má za úkol budoucí oběť přesvědčit o tom, že onen oslňující muž disponuje tolika penězi, až pro něho není problém zapálit si tisícikorunovou bankovkou cigaretu. Začne vyprávět o obrovské investici. Ano, momentálně potřebuje peníze na grandiózní projekt. Pozor na termíny typu: super byznys plán, šábneme se, momentální finanční problémy, stačilo by mi půl milionu… Není výjimkou případ, kdy podvodník koupí ženě prsten s diamantem, aby udělal dojem – zapomene však přiznat, že šperk koupil z peněz, které mu půjčila. Jak tedy vypočítavému zlosynovi nepadnout za oběť? Sotva vám můžeme radit, abyste se zamilovaly do „správného“ člověka, to by znělo komicky. Ale rozhodně zbystřete, jakmile z vás muž, kterého příliš neznáte, bude mámit vyšší částku. Nevztahuje se pochopitelně na situaci, kdy si od vás kolega Jarda půjčí tři stovky před výplatou, neboť mu to tento měsíc nějak nevyšlo…
Eva Michorová