Smutek po sexu: Je normální, když pláčete?

Je prokázané, že sex je pro tělo prospěšný. Tlumí bolest, lépe se po něm usíná, posiluje imunitní systém. Může mít ale také nečekaný vliv na náladu. Když je po všem, přijde smutek a nakonec i pláč.

Tento druh smutku má odborný název: postkoitální dystrofie (PCD). Ian Kerner, americký terapeut specializující se na sex, popisuje PCD jako pocity smutku, vzteku a trápení obecně po sexu a častěji po orgasmu. Dojít na něj může při náhodné známosti, stejně jako s partnerem, kterého skutečně milujete. Partnera dokonce ani nepotřebujete, PCD se umí objevit i po masturbaci.

Smutek po sexu je nejenom skutečný, ale i překvapivě rozšířený. V roce 2015 proběhl na toto téma výzkum, v němž se 46 % žen svěřilo, že tyto pocity zažily alespoň jednou, 5 % potom uvedlo, že se cítily smutné a opuštěné dokonce několikrát během posledních 4 týdnů. Ukázalo se, že neexistuje žádná spojitost mezi PCD a silou citu k sexuálnímu partnerovi. Přestože se studie zaměřila na ženy, to stejné prožívají i muži. A nutno dodat, že je to úplně normální.

6 PŘEKVAPIVÝCH ÚČINKŮ ORGASMU, DÍKY NIMŽ BUDETE KRÁSNĚJŠÍ

A zase ty hormony

Kerner říká, že PCD není ještě dobře prozkoumaný jev, ale předpokládá se, že má spojitost s hormony. „Zejména u žen se při sexu a orgasmu vylučuje oxytocin, který posiluje úzký vztah a pocit spojení,“ vysvětluje. Běžně při sexu ucítíte příval oxytocinu, ale i dalších hormonů, jako je třeba serotonin nebo dopamin. Jakmile ale hormonální bouře opadne, naše tělo produkuje jako protilátku jiný hormon – prolaktin a ten může, pokud ho tělo vyprodukuje moc, vyvolat pocity melancholie. Po sexu se stálým partnerem může smutek odrážet i smutek panující ve vašem vztahu.

Po sexu se cítíme zranitelní a naše zranitelnost může přivolat slzy. „Po sexu přichází chvíle, kdy se na povrch dostávají emoce a prožitky, které běžně potlačujeme,“ říká Kerner. To může spustit záplavu slz a pocitů. Kerner to ukazuje na příkladu páru, který se hádá a poté udobřuje sexem. „V modelu, kde spolu partneři bojují a pak mají sex, může být sex skvělý, ale po něm si partneři uvědomí, že spolu nejsou skutečně propojení a vztek v nich zůstává.“

Kdo je k slzám náchylnější?

Smutek po sexu se často objevuje u osob, které zažily sexuální trauma. Oběti sexuálního násilí mohou být velmi emotivní, protože jim sex připomene prožité trauma. Náchylnější na deprese po sexu jsou i lidé, které odvozují svou hodnotu od toho, co si o nich jejich partner myslí, a to zejména ve chvílích, kdy s nimi partner nezachází tak cituplně, jak by si přáli.

Pokud zažijete PCD a nevíte proč, je dobré zajít si k odborníkovi, který vám pomůže nahlédnout do duše. Kerner také říká, že dosažení orgasmu masturbací je dobrou cestou, jak prozkoumat, co vám běží hlavou a co způsobuje, že jste po sexu tak emocionální. Nezáleží na tom, jestli pláčete, smějete se nebo cítíte jinou emoci, každá z nich má vždycky svůj důvod.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.