Z deníku koučky: Krize středního věku
Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!
V období vrcholných životních sil můžou náhle přijít příznaky krize středního věku. Pocity prázdnoty, nejistoty, nestability, pochybnosti o dosavadním životě a zúčtování. Jedná se o období, kdy nás nemusí uspokojovat to, po čem jsme v minulosti toužili. Pro mnoho lidí to může být destruktivní. Mohou přijít úzkostné stavy, deprese, vztahové problémy, pracovní problémy a pocit beznaděje. Každý řeší svou krizi středního věku jiným způsobem.
Ze sociologických a psychologických příruček můžeme vyčíst, že mládí končí kolem pětatřiceti let a s příchodem čtyřicítky může přijít i krize středního věku. Po padesátce už pomalu přichází stáří. V současné době ale padesátníci umí žít podstatně barvitější život než mnozí třicátníci.
Při krizi středního věku máme pocit, že jsme už v druhé půlce svého života a nedosáhli jsme toho, co jsme si předsevzali. Nesplnili jsme si svoje cíle a to může být zdroj deprese, protože přichází pocit, že už to nemůžeme stihnout. Někteří muži mohou mít pocit, že jim ujíždí vlak. V oblasti práce a kariéry se potkáváme s mladšími kolegy, kteří nás mohou nahradit. V případě, že nemáme partnera, začneme cítit osamělost a vztahovou nenaplněnost. Na druhou stranu můžeme zažívat i krizi z úspěchu, která se většinou objeví u lidí, kteří ve své primární rodině svou hodnotu poměřovali s výkonností a postupem. Jako motivaci mají překonávaní překážek a cestu nahoru. Chtějí dobýt svět. V případě úspěchu začnou uvažovat o tom, kam půjdou dál.
Přišla dřív, než jsem čekala
V nedávné době jsem prožívala určitou krizi spojenou s finanční nestabilitou. Moje auto začalo stávkovat a opravy mě stojí spoustu peněz. K tomu placení všech kroužků mé dcery, její prázdninové dovolené a příměstské tábory. Dostala jsem se na finanční sumu, která mne úplně srazila na kolena. Začala jsem trochu tápat a objevily se i určité strachy a obavy.
Moje známá, která umí pracovat s astrologií a horoskopy, mi slíbila, že se podívá do horoskopu a řekne mi, kdy ty finanční výdaje konečně skončí. Mám ráda astrologii a věřím, že občas nám může pomoci odhalit některé skryté skutečnosti. Z horoskopu moje známá vyčetla, že prožívám krizi středního věku. Což mne náležitě vyděsilo! Začala jsem o tom přemýšlet. Většinou totiž zapomínám, kolik mi je vlastně let. Spojovala jsem krizi středního věku s hranicí pětačtyřicet let a tak mne nenapadlo, že by mohla přijít i dříve. Utěšovala jsem se, že mi přece není pětačtyřicet, a tak ji nemohu prožívat. Jenže podle posledních studií sociologů může krize středního věku u někoho přijít už v pětatřiceti!
Od začátku roku opravdu tak trochu zúčtovávám. Není to nic výrazného, nemám deprese a pocity, že mám půlku života za sebou. Přesto se něco změnilo. Uvědomila jsem si, že kariéra mi nepřináší to, co jsem od ní očekávala, a tak je čas soustředit se na rodinu a partnerství. Přišel pocit, že kariéra už není to, co mne naplňuje a žene dopředu, najednou ten tlak povolil. Přestala jsem tlačit řeku proti proudu. Nechávám ji volně plynout, když něco vyjde, je to fajn, pokud to nevyjde, tak život jde dál. Dříve bych se trápila a řešila, proč to nevyšlo a co pro to mohu udělat, aby se to změnilo. Přestala jsem prostě dávat své práci a kariéře prioritu a zaměřila se na to, co mám ráda, na svoji rodinu, na své partnerství. Pokud krize středního věku znamená, že přeházíte priority a hodnoty, tak asi prožívám krizi středního věku a musím říci, že to není nic tak hrozného!!
Jaké mohou být příznaky krize středního věku?
• Když nás provázejí pocity, že už máme půlku života za sebou a začneme se ohlížet a rekapitulovat.
• Provázejí nás neodbytné myšlenky, že už mnoho věcí ve svém životě nestihneme.
• Většinou především muži hledají cesty úniku za někým (většinou za mladšími ženami), kdo jim nabízí obdiv, ocenění, a tak jim pomáhá zbavit se nejistoty.
• Přicházející neidentifikované pocity úzkosti a paniky při odchodu z domova nebo ze svého zázemí.
• Snížení sexuálního apetitu.
• Pocit, že ztrácíme výkonnost a energii a že nezvládneme tolik práce, jak tomu bývalo dříve.
• Bilancování a pocit fyzického stárnutí.
Jak ke krizi středního věku přistupovat?
• Zaměřte se na všechny oblasti svého života. Pokud se zaměříte pouze na vyřešení například vztahových záležitostí a opomenete práci, přátele, koníčky, může se celý váš život zhroutit. Fungovat musí všechny tyto životní pilíře na přibližně stejné úrovni, aby náš život udržely v jedné linii. V případě krize jednoho z těchto pilířů ty další stabilitu udrží.
• Začněte cvičit nebo se aktivně podílet na svém životě. Naučte se i relaxovat a odpočívat po aktivním pohybu.
• Přihlaste se na kurz, sebevzdělávací a rozvojový program, začněte se učit jazyky nebo nějakým způsobem začněte cvičit paměť a svůj mozek.
• Srovnejte si myšlenky, hodnoty a cíle. Nestraňte se společnosti a přátel. Zvolněte tempo a zmírněte nároky na sebe samotné.
• Žijte stále stejným způsobem a aktivně a věřte, že krizi středního věku porazíte.
Vážení, ta opravdu dobrá zpráva je, že krize středního věku jednou odezní a naše životní spokojenost a štěstí znovu začnou vzrůstat. Navíc stále platí, že jsme tak staří, jak staří se cítíme. Snažte se mít chvíle plné zralého a radostného prožívání, které vám přinášejí stabilitu. Možná postačí uvědomit si, jaké dary nám život přináší. Záleží jen na nás samotných, jak to celé zvládneme, zda v pocitu beznaděje, nebo v pocitu radosti.
Přeji vám co možná nejvíce radostných zážitků bez krizí jakéhokoliv věku.
Vaše Šárka
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie