Celebrity

28. února 2024 10:07

David Laštovka

Po Věře Křesadlové muži šíleli. Manžel Miloš Forman ji žaloval za cizoložství

Miloš Forman

Věra Křesadlová v šedesátých a sedmdesátých letech patřila k nejkrásnějším českým herečkám a zpěvačkám. Muži po ní šíleli, ona však měla oči pouze pro jednoho. Pro o dvanáct let staršího režiséra Miloše Formana. Soukromí slavné umělkyně, která slaví 80. narozeniny, by vydalo na román.

Věra Křesadlová už od svých šestnácti let zpívala v bigbeatové kapele. Oslňovala nejen svým zpěvem, ale i půvabem. Na jednom z koncertů se náhodou objevil režisér Miloš Forman, kterého zaujala na první pohled. Zašel za ní a nabídl jí roli v připravovaném filmu Konkurs, který pojednával o fiktivním castingu do Divadla Semafor. Před kamerou excelovala a díky tomu následně získala angažmá v Divadle Semafor, kde působila s menšími přestávkami od roku 1963 až do roku 1989.

Během natáčení se do sebe zamilovali a Věra krátce nato přišla do jiného stavu. Po premiéře filmu se vzali a narodila se jim dvojčata Petr a Matěj. Kluci se mimochodem už v dětství proslavili v komediální trilogii o rodině Homolkových. V posledním díle nazvaném Homolka a Tobolka si zahrála i Křesadlová, jež ztvárnila rekreantku Novákovou, která po rodině Homolkových se svým mužem, Ivou Janžurovou a Evženem Jegorovem, žádá výměnu pokojů.

Mohlo by vás zajímat: Antonie Formanová: Ze šatnářky hereckou hvězdou

Manželství s Formanem mělo k idylce daleko

Manželství s Formanem ovšem idylické nebylo. Zatímco on žil dál svými filmovými projekty a domů se chodil v podstatě jen vyspat, na ní zůstala veškerá starost a péče o rodinu. K definitivnímu odloučení mezi nimi došlo o čtyři roky později, v srpnu 1968. „Těsně před srpnem jsme se ocitli ve Francii, kde Miloš připravoval nějaký film. Devatenáctého srpna jsem se vrátila s dětmi do Prahy a vzápětí začala sovětská okupace, která nás zaskočila a rozdělila. Pak jsme se tam vrátili, ale v Paříži jsme zůstali tři měsíce víceméně sami, poněvadž Miloš už mezitím pracovně odjel do Ameriky. Neměla jsem pocit, že by bez nás v cizině nemohl žít, a navíc by nás tam v době, kdy zrovna neměl práci, ani nemohl živit,“ přiblížila Věra Křesadlová v rozhovoru pro deník Právo.

Obvinění za cizoložství

Forman se natrvalo usadil v USA a zpět do rodné vlasti, kde panoval totalitní režim, se vrátit nehodlal. Věra tak začala žít nový život. Zamilovala se do scenáristy a dramaturga Jana V. Kratochvíla, s kterým měla syna Radima. Během dalších třiceti let se s Formanem viděli pouze čtyřikrát, ale formálně byli stále manželé.

Čtěte také: Martina Formanová se s Gottem pokoušela o miminko. S režisérovými syny nevycházela

Došlo tak ke kuriózní situaci, kdy Forman musel Věru zažalovat kvůli cizoložství. „Když jsem s Kratochvílem přišla do jiného stavu, řešilo se, jestli se máme rozvést, ale nakonec rozvod neproběhl. Kratochvíl přiznal otcovství a Miloš mě jako manželku musel zažalovat. Pak si z toho v Americe dělal legraci, že má třetího syna bez práce,“ vzpomínala Křesadlová v knize 1968 očima 50 slavných osobností. Jak přiznala, s jeho další ženou Martinou vycházela velmi dobře.

Pracovala pro prezidenta Havla. Stříhala mu nudle

Významným mužem v životě Věry Křesadlové byl i Václav Havel, pro kterého začala pracovat v roce 1989 na Pražském hradě jako správkyně rezidence prezidenta a jeho ženy Olgy. „Přihlásila jsem se a vzali mě. Dělala jsem jim hospodyni. Pan prezident byl občas takový akurátní, měl rád polévky na čínský způsob, a jednou říkal, že byly příliš dlouhé nudle. Tak jsem mu je pak stříhala přesně na čtyři centimetry. A jednou jsem vařila čaj i pro tehdejší britskou ministerskou předsedkyni Margaret Thatcherovou. To v rezidenci došel anglický čaj, tak jsem utíkala domů pro svůj,“ líčila Věra Křesadlová s úsměvem před lety pro pořad Showtime. Miloše Formana si můžete připomenout v úvodním videu.

Před kamerou se příležitostně objevuje dodnes. Zahrála si například ve filmech Pohádky pro Emu, Martin a Venuše nebo Medvídek.

Věra Křesadlová se objevila i v pořadu Nikdo není dokonalý:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.