Životní styl

22. dubna 2025 18:22

Petra Neomillnerová

Proroctví Nostradama o nástupci papeže: Mladý muž způsobí v církvi neklid

Zemřel papež František

Francouzský astrolog a prorok Michel de Nostredame, známý jako Nostradamus, znovu otřásá světem. Podle některých interpretací totiž předpověděl už před více než 450 lety smrt papeže Františka a také jeho nástupce – možná dokonce posledního papeže v dějinách.

Prorok zkázy, nebo mistr náhod?

Nostradamus, jehož dílo Les Prophéties (1555) se skládá z kryptických čtyřverší, je znám tím, že mu příznivci přisuzují předpovědi řady historických událostí: Velký požár Londýna, vzestup Hitlera a nacismu, útoky z 11. září 2001, pandemii COVID-19 nebo zemětřesení v Japonsku na Nový rok 2024.

Čtěte také: Děsivá předpověď žijícího Nostradama: Rok 2025 bude kritický. Varoval před kyberútoky i AI

Nejnovější výklad, který vzbuzuje kontroverze, se týká římského papeže Františka. Jeho smrt předpověděl na konec roku 2024, přišla tedy o čtyři měsíce později.

„Po smrti velmi starého papeže bude zvolen Říman dobrého věku. Jeho čas na svatém stolci bude dlouhý, ale jeho vážnost oslabí. Bude jednat s kousavou energií,“ zmínil výklad Nostradamovy předpovědi web Daily Mail po smrti papeže. Nostradamus ve své předpovědi také naznačil, že nástupce papeže Františka by měl být tmavé pleti.

Vatikán i věřící spekulují: Kdo bude další papež?

Vatikán samozřejmě odmítá spekulace, ale už připravuje konkláve k volbě nového papeže. Podle některých pramenů může být nástupcem Františka italský kardinál nebo dokonce muž jménem Petr – což podnítilo zájem o slavné, ale kontroverzní proroctví známé jako „Proroctví papežů“, připisované sv. Malachiášovi.

Tento text uvádí, že posledním papežem bude „Petr Římský“, který povede církev v čase velkých soužení, než dojde k „zničení města na sedmi pahorcích“ – tedy samotného Říma.

Konec jedné éry – nebo začátek nové?

Ať už Nostradamus psal cokoli, jedno je jisté: katolická církev čelí možná nejzásadnějšímu přechodu v moderní historii. Věřící truchlí, skeptici kroutí hlavou a prorokům – těm starověkým i současným – se znova dopřává sluchu.

Církevní postoj: Víra, nikoli senzace

V reakci na sílící mediální zájem o Nostradamova proroctví se k situaci opatrně vyjádřili i někteří teologové, kteří připouštějí, že proroctví mohou fungovat jako zrcadlo lidských obav, především v časech nejistoty.

„Nostradamus i svatý Malachiáš se těší pozornosti především tehdy, když svět kolísá. Nepředpovídají budoucnost, ale ukazují naše strachy."

Závěrem: Předpověď nebo projekce?

Zda měl Nostradamus pravdu, ukáže čas. Ale jedno je jisté: když se proroctví střetne s realitou, lidé znovu hledají nápovědy a chytají se náznaků. Je však třeba říct, že proroctví jsou velmi obecná. Papeži zřídkakdy umírají mladí, protože do funkce nastupují už ve zralém věku, s papežstvím přijímají nové jméno, většinou po nějakém světci, a nějaké katastrofy se během jejich „vlády“ vyskytnou skoro vždycky. Není tedy důvod k panice.

Farář Zbigniew Czendlik o papeži Františkovi:

Sdílejte článek
Štítky Adolf Hitler Vatikán smrt papež náboženství Nostradamus Papež František Velký požár Londýna systémy víry náboženský vůdce Malachiáš