Celebrity

11. března 2023 06:10

Vanesa Havlíková

Stanislav Motl prozradil, o jakém povolání snil. Pak mu řekli, že má tuctový obličej

Stanislav Motl v Show Jana Krause

Stanislav Motl (71) pracuje celý život jako novinář a spisovatel. Znám je zejména knihami s historickou tematikou, které se převážně týkají období druhé světové války. V talkshow u Jana Krause prozradil, jakému povolání by se věnoval, kdyby nebyl publicista, jak se mu podařilo rozplést záhadu smrti francouzského spisovatele i zajímavosti o posledním přeživším Titaniku, který byl původem Čech.

Stanislav Motl se věnuje publicistice, ale hned na úvod na něj moderátor prozradil, že kdysi uvažoval i o herecké kariéře. „No, dělal jsem přijímačky,“ potvrdil známý publicista.

„Dostal jsem se do druhého kola, a seděl tam pan Sklenička. Já jsem recitoval nějaké svoje básně, a on si mě vzal stranou a říká mi: „Pane Motl, staňte se radši spisovatelem než hercem. A víte proč? Vy máte velice tuctový obličej, vás čeká to, že skončíte třeba v Šumperku, a nikdo vás nebude znát. A nejhorší je, když herce nikdo nezná.“ Tohle mi bylo tenkrát řečeno a já jsem se díky tomu stal spisovatelem.“

Motl rozpletl záhadu smrti Antoina de Saint Exupéryho

Za svou dosavadní kariéru napsal zatím 23 knih, převážně s historickou tematikou, v rozhlase má už řadu let svůj pořad a je rovněž autorem několika scénářů k filmovým dokumentům. Mimo jiné rozpletl i záhadu smrti francouzského spisovatele Antoina de Saint Exupéryho. Jak se ukázalo, sestřelil ho bývalý německý stíhač Horst Rippert.

„Já mám takový zvláštní způsob práce, že cestuju hodně po světě, abych nasál ducha místa, a po tomhle konkrétním případu jsem pátral dvacet let. Postupem doby – protože se říkalo, že Exupéry zmizel s mimozemskými civilizacemi. S pomocí dvou kamarádů Francouzů jsme vyhodnotili pět letců, kteří ještě žili a kteří byli na té základně, a byl to Horst Rippert, který to přiznal až v roce 2008, protože se bál a svého činu hluboce litoval,“ objasnil, jak to bylo se smrtí francouzského velikána.

Vedle Stanislava Motla se v dalším díle Show Jana Krause představily biatlonistky Soukalová, Puskarčíková a Landová.

Publicista, jenž je nositelem celosvětové ceny

Během svého života měl Stanislav Motl možnost dělat rozhovory s velmi zajímavými lidmi. Mezi které patřili například i potomci vysokých nacistických náčelníků. „Řekl bych, že s panem Martinem Bormannem jsme uzavřeli i přátelství. On to byl kněz a strašně zajímavý a pokorný člověk,“ vyprávěl a zavzpomínal, že pan Bormann mladší měl touhu napravit to strašné, co se v jeho rodině stalo.

Svoji práci, která je plná bádání, hledání v archivech po celém světě a dělání rešerší, považuje za velké dobrodružství. A to, že je v ní mistrem, dokazují i dvě mimořádná ocenění. Jedno z nich je ocenění udělované v Londýně s názvem The AIB International Media Excellence Awards a je považováno za rozhlasového Oscara.

Přečtěte si také: Vladimír Javorský má nevšední zážitek: Z naleštěných Oscarů jel domů autobusem

„V roce 2010 jsem to dostal jako první Čech a v roce 2011 jsem to jako první na světě obhájil,“ doplnil s tím, že v prvním případě se jednalo o jeho srdeční příběh o mladém židovském chlapci, který se zajímal o astronomii a za války v Terezíně založil dětský časopis Vedem. Podruhé to bylo za příběh českého stíhacího pilota Timota Hamšíka.

Jeho práci v pořadu velmi ocenil i Jan Kraus, kterému se mimo jiné líbí, že Motl hledá historický kontext a nesnaží se být soudcem. V Show Jana Krause Motl také prozradil mnoho zajímavostí o Lídě Baarové, Karlu Högerovi nebo posledním přeživším Titaniku, který byl původem Čech.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.