Celebrity

24. dubna 2022 06:05

Petra Kloidová

Vladimír Javorský má nevšední zážitek: Z naleštěných Oscarů jel domů autobusem

7 pádů Honzy Dědka (14) - Vladimír Javorský

Nejen klan Svěráků zazářil na červeném koberci nejprestižnějších filmových cen. Filmové Oscary navštívila například Aňa Geislerová nebo Vladimír Javorský, jenž zavzpomínal na nevšední zážitek z Oscarů.

Představitel charismatických rolí Vladimír Javorský vždy tíhnul hlavně k herecké alternativě. Zpočátku to dokonce vypadalo, že se z něj stane zlatník. „Chtěl jsem být původně zlatník, a protože na prstýncích jsou kamínky, začala mě zajímat geologie. Říkal jsem si, že je půjdu hledat na Ural, v té době stejně člověk nikam nemohl. Myslel jsem si, že nastoupím na Báňskou univerzitu v Ostravě, ale pak se to nějak zvrtlo,“ vzpomínal Javorský v pořadu 7 pádů Honzy Dědka. K herectví se prý dostal úplnou náhodou.

Nejdříve ho zaujal pohyb jako takový, okouzlily ho pohyby mimů jako byl Bolek Polívka, později na gymnáziu fatálně přičichl k amatérskému divadlu. „V divadle tenkrát sháněli pět kluků, tak nám řekli, ať to jdeme zkusit a bylo to," zavzpomínal herec, který miluje golf, a v mládí hrál závodně ping pong.

Oscarové divadlo a autobusem rychle domů

Javorský ochutnal i krásy divadla ve Francii, nikdy by ho však nenapadlo, že se někdy podívá do hollywoodské mekky. V roce 2004 si v Los Angeles vyzkoušel americké pozlátko na předávání Oscarů. Vladimír Javorský zpodobnil hlavní postavu v nominovaném americkém snímku Most. A humbuk kolem Oscarů ho nadchl.

„Nejsem tvor, který miluje všechny ty „velepředávačky“, ale tohle bylo krásné. Ta show mě dostala. Je to jedno velké divadlo. Přijede pro vás auto, které má 16 metrů. Jste rád, že trefíte do dveří, když je najdete. Nejkrásnější na tom jsou ty rychlé střihy. Dostanete kytku, všichni se s vámi loučí, pak nastoupíte do letadla, vystoupíte na Ruzyni, nasednete na sto jedničku a jedete domů,“ zasmál se při vzpomínce herec, který ovládá pět cizích jazyků. Na červeném koberci se dokonce potkal i s Aňou Geislerovou, která tehdy zastupovala snímek Želary.

Svěrákovský Oscar s hořkou dohrou

Ačkoliv si Vladimír Javorský předávání Oscarů užil jako host, jeden z jeho držitelů prozradil i překvapivá negativa takového ocenění. Jan Svěrák získal v devadesátých letech ocenění za dojemný snímek Kolja, který napsal jeho otec Zdeněk Svěrák. Kolja je stále jediným českým snímkem, který v porevolučních letech získal Oscara.

Jan Svěrák se svěřil pro Dvojka.Rozhlas, že mu prestižní filmové ocenění v podstatě zkazilo deset let života. „Očekává se, že každý rok uděláte film na Oscara, ale ono to nejde. Než tohle pochopíte, tak to trvá,“ vysvětlil Svěrák.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 7. 2024

Berani, smíchejte dnes realitu s trochou fantazie. Na chvíli si odpočiňte a odreagujte se. Zkuste strávit čas meditací a vyčistěte si hlavu od každodenních starostí. Uklidňující, relaxační činnosti jsou tím nejlepším způsobem, jak dnešní den strávit. Vydejte se na procházku s přáteli a ponořte se do hovoru na obskurní témata. Dopřejte si čas a prostor pro snění.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.