Životní styl

4. července 2021 06:05

Anna Kopečková

Novinářka Nora Fridrichová: Útoky na můj vzhled, věk i inteligenci zažívám denně

Novinářka a zakladatelka projektu Šatník Nory Fridrichové, který pomáhá samoživitelkám, se ve veřejném prostoru pohybuje už mnoho let. Na ostrou kritiku, dezinformace a útoky na svou osobu už je proto zvyklá. Jak je řeší a co jí pomáhá se s nimi vyrovnat? Nejen o tom se rozpovídala v projektu Žena v zenu věnovaném ženám, které se nebály vystoupit z davu.

Nora Fridrichová je jedna z našich nejvýraznějších televizních novinářek. Je přímočará, na kritiku zvyklá a nic ji nerozhází. Jak sama říká, vyrovnat se s kritickými a často nenávistnými komentáři jí pomáhá vlastní ostrovtip, smysl pro drsnější humor i sebekritika. Již několik let se také věnuje pomoci samoživitelkám, které jsou v nelehké situaci. Dokonce i u charitativní sbírky, kterou Nora v době pandemie založila pro rodiče samoživitele, se našli tací, kteří se do ní „pustili”.

  • Neustále mluvíte o tématech, která mnoha lidem nejsou úplně příjemná. Dovolujete si kritizovat i veřejné činitele… Jaké máte zkušenosti s reakcemi?

Kritika se vždycky odvíjí od toho, o jaké téma jde. Například u tématu samoživitelek už se téměř nevyskytuje, i když dříve to tak bývalo. Všeobecně se totiž tradovalo, že si za to mohou ve většině případů ženy samy. To naštěstí už vymizelo, teď už Češi a Češky vnímají, že tento problém závažný je.

Nicméně ta nejhorší kritika nebo spíš smršť nenávistných komentářů se vždycky objeví jen u konkrétních dílčích témat. V mém případě je to vždycky po mé kritice režimů. Například když jsem před rokem napsala na sociální sítě něco o tom, že Čína zavinila rozšíření koronaviru po světě, to mi pak lidé veřejně psali, že bych zasloužila dostat do hlavy kladivem. Každopádně já to beru jako součást téhle hry a nic si z toho nedělám. To, že daný pisatel je schopný pod svým profilem toto napsat, o něčem vypovídá. Ty profily jsou navíc velmi často smyšlené.

  • Když se bavíme o hejtech, jsou mířeny na ten daný názor, nebo i na vás jako na osobu?

U mě to bývá velmi osobní. A řekla bych, že se to liší podle věku. Zatímco před čtyřicítkou je ženě nadáváno do lehkých žen, tak po čtyřicítce je jí nadáváno do hnusných žen. Myslím, že nejsem jediná, kdo toto zažívá. A tuhle zkušenost má dokonce i Robert (Robert Záruba, pozn. red.), můj partner, kterému je vyčítáno, jak je vůbec schopný si o mě takzvaně opřít kolo. Útoky na můj vzhled, věk i inteligenci jsou na denním pořádku. Ale z tohohle já si opravdu nic nedělám.

  • Když už se bavíme o rodině, měla jste pocit, že to všechno nějakým způsobem doléhá i na vaše děti?

I když jsou obě dcery ještě malé, stihly si už přečíst i některé nepříjemné titluky. Například se dočetly, že jsem mezi nimi prožila jedno těhotenství, které skončilo. To netušily a museli jsme si to doma vysvětlit. A některé nenávistné komentáře se mých dětí vyloženě týkají. A to je samozřejmě citlivý bod, který jsme už řešili i s orgány. Každopádně nedělejme si iluze, ony toho nevykonají moc.

  • Můžete být konkrétnější?

Například když se to stalo naposledy, komentáře se zrovna týkaly mě. Člověk, který psal o tom, že má smrt by byla pro společnost přínosná, dostal nakonec jen malou pokutu. Přesně nevím, jaká částka to byla, nicméně určitě banální, protože jakmile to řízení skončilo, tak naskočil zpátky do sedla a začal psát dál. Pochopitelně si nemyslím, že by ti lidé měli jít za tohle někam do vězení. Ale je nutné vzít v potaz i to, že stovková pokuta asi nikoho nezastaví.

  • Jak to zvládáte, když jste dá se říct denně pod takovým tlakem?

Dobře, dá se na to zvyknout. Samozřejmě jsou výjimky. Ale jak už jsem zmiňovala, ty beru jako extrém. Jinak ten zbytek je mi opravdu jedno. Já mám kolem sebe tak silný val přátel a hodných lidí, že absolutně nemám dojem, že bych se cítila být nějak ublížená.

Podívejte se na celý rozhovor:

Připraveno ve spolupráci s projektem Žena v zenu, který představuje české ženy z různých sfér, jejich příběhy o překážkách, odmítání nebo nepřejícnosti. A především to, jak se s takovými jevy, které mají často u žen dost specifickou formu, vyrovnávají.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.