Celebrity

27. října 2022 14:50

Eliška Reiglová

Lída Baarová zemřela před 22 lety. Krátký vztah s Goebbelsem jí zničil celý život

Lída Baarová (†86), narozená jako Ludmila Babková, oplývala hereckým talentem a krásou, díky kterým jí mohl u nohou ležet celý svět. Příležitost stát se hollywoodskou hvězdou ale odmítla. Jedním z důvodů byl vztah s Josephem Goebbelsem, říšským ministrem propagandy. To, že neodolala jeho námluvám, se podepsalo nejen na její kariéře. Následky byly mnohem bolestivější.

Ludmila Babková se narodila 7. září 1914 v Praze. Už na počátku 30. let byla vyhledávanou herečkou, proslavila se ale pod pseudonymem Lída Baarová. Byla úspěšná nejen v Československu, ale také v Německu a v Itálii. Její sláva mohla sahat mnohem dál, kariéru ale obětovala vztahu s jedním z nejvyšších německých nacistických představitelů.

Vztah s říšským ministrem propagandy Josephem Goebbelsem (47) byl kontroverzním tématem, které Baarovou provázelo až do konce života. To nejhorší si ale kvůli němu protrpěla po roce 1945, kdy byla vyšetřována a vězněna za údajnou kolaboraci.

Jak si poradily Táňa Pauhofová a Zdena Procházková se ztvárněním Lídy Baarové ve filmu?

O nápadníky Lída Baarová neměla nouzi

Kouzlu Lídy Baarové propadla celá řada mužů. Udržovala vztah například s režisérem Karlem Lamačem (†55), ale oči jen pro ni měl i herec Vlasta Burian (†70), který se kvůli ní chtěl rozvést s manželkou Ninou. Ta přitom byla jeho oporou a obdivovatelkou a nepropásla žádné z jeho divadelních představení.

Když Baarová ve 30. letech natáčela filmy v Německu, začala ji tehdejší média spojovat s Josephem Goebbelsem. Údajný vztah herečka popírala s tím, že říšského ministra propagandy zná pouze kvůli jeho silnému propojení s tamějším filmovým průmyslem. Nakonec ale musela jít s pravdou ven.

Goebbelsovi nakonec odolat nedokázala

Jak Lída Baarová později přiznala, Goebbels jí vytrvale a intenzivně nadbíhal. Dostávala od něj květiny a chodil na všechny její premiéry. Tvrdila, že ačkoliv se jeho svodům bránila, nakonec odolat nedokázala.

Goebbels byl ženatý muž a do jeho poměru s pražskou herečkou zasáhl Adolf Hitler (†56), který se tak snažil zachránit manželství jednoho ze svých nejvěrnějších spolupracovníků. Nepřijal ani jeho nabídku na rezignaci a odlet do Japonska, zkrátka ho přinutil vztah s Baarovou ukončit.

Zakázaný vztah měl kruté následky

Jakmile aféra skončila, Lída Baarová měla zákaz natáčet v Německu, odešla proto zpět do protektorátu. V roce 1941 jí zde bylo zakázáno hrát, a tak utekla do Itálie. Ani tam ale nepobyla dlouho, po vylodění spojeneckých vojsk se musela vrátit do Prahy.

Na konci války se jí podařilo uprchnout do Německa, ale 23. září 1945 byla předána do Československa, kde byla vyšetřována a vězněna za údajnou kolaboraci. V cele byla celkem 16 měsíců a po výsleších necelé stovky osob byla na Štědrý den roku 1946 propuštěna. Všechna obvinění proti ní totiž byla postupně vyvrácena.

Toto období si vybralo daň nejen na ní, ale i na jejích nejbližších. Při jednom z výslechů dostala její matka infarkt a zemřela. Sestra Zorka Janů, která byla také herečkou, navíc spáchala sebevraždu poté, co ji jako sourozence kolaborantky vyobcovali z divadla.

Trestní řízení proti Lídě Baarové bylo definitivně zastaveno až v lednu 1948. Tou dobou už byla provdaná za loutkáře Jana Kopeckého, se kterým po únorovém převratu uprchla do Rakouska. Tam poznala svého posledního osudového muže Kurta Lundwalla (†80), s nímž žila 23 let.

Smutný konec života herecké hvězdy

Kurt Lundwall zemřel v roce 1972 a od té doby si Lída Baarová už žádného muže nenašla. Žila sama v bytě v Salcburku a společnost nevyhledávala. Do Československa se vrátila už jen jednou, a to v roce 1989, kdy se v Praze zúčastnila autogramiády a navštívila řadu míst, na která během let v zahraničí jen vzpomínala.

S přibývajícím věkem se kdysi oblíbená herečka více a více stranila lidí a začala mít také velké problémy s užíváním léků a alkoholu. Na sklonku života za ní začaly jezdit návštěvy z řad přátel, ale také zvědaví novináři.

Byt v Salcburku, ve kterém se Lída Baarová celé roky zavírala, se stal také místem, kde 27. října 2000 naposledy vydechla. Její první pohřeb se konal v Salcburku, další pak ve strašnickém krematoriu v Praze. Právě na přilehlém hřbitově je v rodinné hrobce uložena její urna.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/693992/pred-21-lety-zemrela-lida-baarova-jeji-utrpeni-trvalo-az-do-smrti.html


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 8. 12. 2023

V průběhu dne se situace bude vyvíjet ve váš prospěch. Atmosféru ovládne lehkovážná a citlivá energie. Bude pro vás snazší být sami sebou. Zvýrazní se vaše milující a pečující vlastnosti. Možná budete mít chuť nakoupit potraviny a uvařit sobě i ostatním skvělé jídlo. Rádi otevřete svůj domov a nabídnete svou pohostinnost.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.