Eva Michaláková neviděla děti deset let. I teď ztratila naději. Soud dal za pravdu norským úřadům
Kauza rodiny Michalákových
Evropský soud pro lidská práva zřejmě definitivně ukončil naděje Češky Michalákové. Té norská sociální služba Barnevernet odebrala v roce 2011 děti z podezření ze sexuálního zneužívání, zanedbávání a týrání. Ačkoliv se podezření nepotvrdila, nárok na péči o děti přesto žena ještě spolu se svým bývalým manželem ztratila. Nyní soud ve Štrasburku rozhodl, že Norsko v tomhle případě neporušilo příslušný článek Evropské úmluvy o ochraně lidských
Norské úřady v roce 2011 odebraly tehdy šestiletého Denise a ani ne tříletého Davida na základě podezření učitelek, že chlapci mohou být zneužíváni. Děti zamířily do pěstounské péče a na rodiče bylo podáno trestní oznámení. Podezření se nikdy podle norské policie nepotvrdilo. Syny ale zpět rodina nedostala.
Úřady v minulosti Evu Michalákovou zbavily veškerých rodičovských práv k oběma synům. „Žádné z dětí nemá právo styku ani s jedním z rodičů a neuděluje se souhlas s adopcí,“ stálo v tehdejším rozhodnutí. Matce se následně nepovedlo odvolat, a tak se obrátila na Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Ten dal nyní ale za pravdu norským úřadům.
Celou kauzu odebrání dětí norskými úřady si můžete připomenout tady
Norsko neporušilo příslušný článek o ochraně lidských práv
Soud ve Štrasburku rozhodl, že Norsko neporušilo příslušný článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv. V článku 8 se uvádí, že každý má právo na respektování svého soukromého a rodinného života a státní orgán nemůže do výkonu tohoto práva zasahovat kromě případů, kdy je to nezbytné a v souladu se zákonem. Evropský soud v textu rozsudku rozebírá, v jakém případě se rodič může na soud obrátit coby zástupce dítěte. Například ve chvíli, kdy by hrozilo, že budou práva dítěte opomenuta.
Jenže konkrétně u Michalákové může podle soudu dojít ke konfliktu zájmů, protože „zde došlo k závažnému zanedbání rodičovské péče a příkaz (k odebrání dětí) byl vydán právě na základě obav“, že Michaláková už dříve selhala v ochraně dětí, kterých se nyní požaduje nazpátek.
Kritika na Barnevernet se z Česka ozývá dlouhodobě
„Spravedlnost je bohužel v případě ukradených dětí pomalá a v tomto aktuálním rozhodnutí i slepá. Připomínám navíc, že z hlediska českého práva byly obě děti svěřeny do péče matky Evy Michalákové. Je absurdní, že děti s českým státním občanstvím nadále zůstávají na neznámém místě a rodina ani český stát o nich nic neví,“ reagovala na čtvrteční verdikt ESLP senátorka a členka Petičního výboru na podporu rodiny Michalákových Jitka Chalánková.
K nespokojenosti s verdiktem se připojil také poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský. Ten uvedl, že je z dnešního rozsudku zklamán. „Děti nemohla 10 let vidět. Pro mě je to absolutně absurdní a nepřijatelné,“ řekl ve vysílání CNN Prima News. Na Twitteru zároveň ale vyjádřil jistou naději, jelikož se Michaláková podle něj může stále odvolat k Velkému senátu, kde už v minulosti lidé s podobnými kauzami uspěli.
Přečetl jsem si pozorně rozsudek ESLP v kauze Evy Michalákové, který bezvýhradně převzal tvrzení Norska. Eva Michaláková se ještě může odvolat ke Grand Chamber stejně jako v případě další kauzy Lobben. Tam byl rozsudek změněn.
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) January 20, 2022
Jinak rozdělení dětí a jejich izolace od rodičů… pic.twitter.com/kCUrXViDqf
Norská sociální služba Barnevernet je dlouhodobě kritizována některými rodiči a experty, podle kterých někdy zachází ve své snaze chránit děti příliš daleko. Výsledkem tak je časté odebírání dětí jejich rodičům a ukládání do pěstounské péče bez dostatečných odůvodnění. I proto taky stále větší množství takových případů končí u Evropského soudu.