Brutální případ mučení školačky šokoval i odborníky: K agresi přispěla i pandemie
Slovenskem otřásl případ šikany teprve jedenáctileté školačky. Celý incident mají na svědomí děti ve věku od 14 do 16 let. Ty dívku násilím opily, mlátily, vysvlékly do naha a vše si přitom natáčely na telefony. Záběry následně sdílely na sociálních sítích. Podle dětské psycholožky se mimo jiné může jednat i o důsledek pandemických opatření.
Vše se odehrálo v neděli 2. ledna v areálu bývalého družstva v obci Miloslavov nedaleko Bratislavy. Dívka si měla vyrazit ven společně se svými kamarádkami. „Po obědě šla ven se spolužačkami. V pět mi ještě psala, potom jsme se jí už nemohli dovolat,“ řekla v rozhovoru pro tvnoviny.sk její matka.
Vše mělo začít kvůli vylitému pití. „Pamatuju si, že jsem vylila kofolu, a tak do mě začala lít alkohol,“ vypověděla napadená dívka pro televizi Markíza.
Hlavní aktérkou měla být podle dostupných informací deníku Nový čas dívka z dobře situované rodiny, která ostatní teenagery uklidňovala, že jim za to nic nehrozí, jelikož je její matka policistka. Když napadená dívka přestala na násilí reagovat, domluvili se na verzi pro záchranáře. Těm vypověděli, že takto zmlácenou už ji našli. Mezitím se měli snažit zamaskovat stopy.
„Každý den chodí nová videa a nové fotky. Je to hrozné. Tohle si nezasloužila, vždyť je jí 11 let. Bojím se, aby si něco neudělala,“ dodala s pláčem zdrcená matka.
Dětská psycholožka promluvila o tom, co v takovém případě prožívá oběť
Zkušená dětská psycholožka Gabriela Herényiová z Filozofické fakulty UK přiblížila, co v takových otřesných případech prožívá oběť a co nebo kdo může být viníkem při takových zvěrstvech, kterých se dopouštějí děti. Napadená dívenka to podle ní bude mít nesmírně těžké a bude potřebovat speciální a odbornou psychologickou pomoc. „Potřebuje někoho, komu se může pravidelně svěřit se svými problémy, a to bude velmi těžké. Nevím, v jakém sociálním prostředí ta dívka žije, ale myslím si, že v takových případech by měl zakročit stát a poskytnout jí pomoc,“ řekla v rozhovoru pro web pluska.sk.
Dodala také, že ji záběry velice šokovaly a domnívá se, že by útok mohl souviset s pandemickými opatřeními. „Společnost dala děti bokem, nechodí do školy, ale jejich problémy se nevyřešily, právě naopak. Vzali jsme jim školu, kroužky, kamarády,“ upozorňuje na aktuální situaci psycholožka.
Proč jsou dnešní děti agresivnější?
Dětská šikana je velkým problémem a může mít mnoho různých podob od drobných zlomyslností pro zpestření školního dne přes vyčlenění jedince z kolektivu, nadávání, manipulaci až po fyzickou agresi.
Brutalita mezi dětmi bohužel stále roste, což potvrzují pedagogové i policisté. Děti ale jen odrážejí chování svých rodičů a potažmo celé společnosti a důvodem, proč ve společnosti roste agresivita, není jen pandemie. To, co bylo dříve mezi slušnými lidmi nemyslitelné, je dnes dovoleno nebo je všeobecně tolerováno. „Mohou za to i vzory ve společnosti, veřejně známé osobnosti se kolikrát chovají vulgárně a bezohledně, nebo třeba vzory v hip-hopové kultuře mají kriminální anamnézu, berou drogy. Děti to pak nevnímají jako nežádoucí. Násilí propaguje i masová kultura – filmy, internet, počítačové hry,“ řekl již před téměř osmi lety v rozhovoru pro iDnes policejní psycholog Jan Hubert.
Podle něj je důležité, aby děti věděly, že pokud něco provedou, nevyváznou bez trestu. „Neříkám, že bychom měli děti zavírat do vězení, ale měly by vědět, co si mohou a nemohou dovolit. Mylně se často říká, že děti jsou beztrestné, to není pravda, i když následná opatření nejsou příliš účinná. Iluze beztrestnosti je velmi nebezpečná,“ dodal.
Jak uvádějí odborníci z Linky bezpečí, jednou z nejdůležitějších věcí při řešení šikany svého dítěte (a určitě nejtěžších) je nepodléhat emocím. Je důležité jednat věcně a situaci nikdy neřešit přímo s agresorem ani s jeho rodiči! Riskujete tak, že se vše obrátí proti vám a vašemu dítěti.