Seriály a filmy

16. září 2018 10:20

Jana Mrákotová

Tátové na tahu - MAMKY ZA PLOTNU, TAŤKOVÉ KE STROJŮM!

Dnes večer ve 20.15 uvede Prima druhý díl seriálu Tátové na tahu. Hlavní hrdinové budou intenzivně řešit, jak fungovat v pro ně nových rolí v rodině. Zeptali jsme se proto klinického psychologa Radka Ptáčka, jak moc jsou v nás zažité obecné stereotypy týkající se rolí mužů a žen v rodině.

Obrátili jsme se na klinického psychologa Radka Ptáčka, aby pro vás rozebral zaběhlé stereotypy, které stále ve společnosti v oblasti výchovy a rozdělení rolí v rodině panují.

"Jako lidé rádi žijeme ve stereotypech. A to, i když jsou jakkoliv pomýlené, nebo dokonce nepravdivé. Důležité je, že jim věříme, a tedy nějakým způsobem pro nás fungují. Stereotypy nám zjednodušují život. Pomáhají nám rozumět tomu, co se děje kolem, aniž bychom o tom museli příliš přemýšlet," říká Radek Ptáček.

Stereotypy se nám vpíjejí do představ

"Jedny z nejvýraznějších a nejhlouběji zakořeněných stereotypů souvisí s chováním a rolemi mužů a žen. Dokonce i v odborné literatuře se dočteme, že od žen se očekává, že budou orientované na domov, budou chápavé a altruistické. Společensky jim pak dle některých odborníků dokonce tolerujeme, že jsou emočně citlivé nebo hašteřivé. Pro ženy, které se chovají jinak, máme pochopení podstatně méně. Muži pak mají být dle přesvědčení řady z nás ambiciózní, soutěživí, klidní a neústupní. Tolerujeme jim, když jsou někdy i trochu drsní, rigidní a arogantní. Tak se přeci správný muž chová."

"A takovéto stereotypy se nám přímo vpíjejí do představ o tom, jak se má chovat správná máma a správný táta. Maminky mají být ty hodné, citlivé, chápavé. Ty, které se starají o domácnost. Uklízejí, perou, vaří. Tátové jsou pak ti méně dostupní. Ti, kteří jsou celý den pryč, proto, aby vydělali peníze a zajistili rodinu. O děti se většinou moc nestarají, protože jsou unavení z práce. A jestliže si s nimi hrají, jsou to rychlé, zábavné hry plné energie, ale též krátkého trvání."

Dítě rozlišuje osobu, která se o něj stará od 3. měsíce

"Odhlédněme na chvíli od stereotypů a podívejme se do vědeckých studií, kterých máme od poloviny 20. století nespočet. Dítě začíná rozlišovat osobu, která se o něj nejvíce stará, přibližně kolem 3. měsíce věku. V té době mu je pravděpodobně úplně jedno, zda se o něj stará muž nebo žena. Některé studie sice uvádějí, že několika měsíční dítě se v noci rychleji uklidní v náruči matky, nicméně tyto studie neřeší otázku, že kdo s dítětem tráví více času, na toho je prostě dítě zvyklé a rychleji na něj zareaguje. Pro malé dítě tak není podstatné, zda o něj pečuje máma nebo táta. Rodiče rozlišuje podle toho, jak intenzivně se o něj jeden nebo druhý stará."

"Je pravdou, že ženy mají oproti mužům ve vztahu k dítěti devítiměsíční náskok i určité hormonální výhody, které není snadné dohnat. Mnoho mužů má problémy s péčí o malé děti a vůbec nechápe, jak může ženám přinášet radost přebalování pokaděných dětí nebo jak mohou trávit celý den monologem s nemluvnětem. Muži si tak často vytvářejí silnější vztah k dětem až když začnou mluvit a chodit a stávají se pro ně tak uchopitelnějším parťákem. Dramatické rozdíly mohou být i v reakci na pláč dítěte. Zatímco v ženách pláč dítěte častěji spouští ochranitelské chování, muži na něj reagují podrážděně obvykle pro ně představuje nejhorší zvuk, který si dovedou představit. I když je otázkou, nakolik jsou tyto skutečnosti biologickou daností nebo tím, jak intenzivně se kdo o dítě stará."

Táta i máma se postará o dítě stejně dobře

"Výzkumy i praxe zcela spolehlivě prokazují, že mámy i tátové jsou schopni se o dítě starat stejně dobře v jakémkoliv věku. Přestože k tomu mají různé dispozice a cesta k naplňování rodičovství může být odlišná. Jak je to ale s hraním? Hrají si mámy jinak než tátové? Vědecké výzkumy říkají, že ano. Maminkovské hry jsou více interaktivní, často zaměřené na rozvoj dovedností a znalostí. Mámy často dávají dětem více prostoru, jsou trpělivější. Otcovské hry jsou rychlé, intenzivní, častěji direktivní. Tátové častěji, než mámy své děti vyhazují do vzduchu a dělají s nimi různé jiné vylomeniny. Ale! Hry tátů, kteří jsou na mateřské dovolené se výrazně proměňují. Jsou interaktivní, výukové a méně řádivé. Zatímco mámy, které přijdou po dlouhém dni z práce, mají naopak si s dětmi chuť pořádně zařádit."

"Když si to všechno poskládáme dohromady, tak se dostaneme k úvodní úvaze o stereotypech. Naše rodičovské chování je více ovlivněno tím, jaké máme stereotypy a v jakých podmínkách žijeme. Otec, který si svého dítěte do určité doby sotva všiml, protože byl stále v práci, se pod vlivem situačních okolností může stát perfektní „matkou“ a úplně se proměnit. Zatímco máma, která se do určitého věku o dítě starala a v určitém momentu převezme „mužskou“ roli a začne vydělávat, přijde třeba domů, s dítkem si chvíli pohraje a jde si lehnout na gauč, protože je unavená z práce."

"Proměnlivost rodičovských rolí a absurditu stereotypů o chování mužů a žen velmi hezkým způsobem ilustruje seriál „Tátové na tahu“."

Sledujte seriál Tátové na tahu dnes večer ve 20.15 na Primě.

Vše o seriálu včetně odvysílaných epizod můžete sledovat také online.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 10. 2024

Dnešní den může být vyplněn vyřizováním spousty záležitostí na poslední chvíli. Můžete být vyzváni, abyste rozhodli spor mezi kolegy, příbuznými nebo sousedy. V závislosti na povaze hádky se vám možná podaří zprostředkovat dočasné příměří, ale nebuďte na sebe příliš přísní, pokud i přes vaši snahu nedojde k uvolnění nálady. Snažte se upřednostnit odpočinek.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.