Rámcový jídelníček... Víte, co to znamená?
Už jste o rámcovém jídelníčku slyšeli, ale nevíte, co to přesně znamená? V poslední době se upouští od tradičních každodenních jídelních plánů, kde máte přesně určeno, co a kdy si dát. Tento způsob stravovacích plánů se sice může zdát jako nejlepší cesta, ale ve skutečnosti se dnes výživoví odborníci přiklánějí spíše k jídelníčkům rámcovým, kde si každý den můžete dát to, na co máte chuť, a přesto dodržíte plán. Jak na to?
Jak si takový rámcový jídelníček představit? Rámcový jídelníček vypadá tak, že v něm naleznete snídaně, svačiny, obědy i večeře vypočítané přesně na míru vám, a to hned v několika variantách. Dostanete tak na výběr z několika možností od každého chodu a jídla si můžete v rámci dne i týdne zařazovat a kombinovat dle své chuti. Potřeba všech základních živin je pak spočítána přímo na míru, podle toho, co je vaším cílem a podle vašich potřeb.
„Rámcový jídelníček může být sestavený i tak, že si od každé živiny vyberete potravinu, na kterou máte zrovna chuť a libovolně ji kombinujete s dalšími složkami, až si sestavíte vyvážené jídlo,“ říká nutriční specialista Martin Habart.
Mnohem jednodušší je pak systém již sestavených pokrmů, kdy jídelníček obsahuje jednotlivá jídla a vypadá jako taková kuchařka. Samozřejmostí by měly být i recepty na dané pokrmy. Můžete si tak dle svých chutí vybrat, co si dáte na snídani, oběd i večeři, a přesto dodržíte doporučený příjem živin jako u klasického jídelníčku.
Výhodou rámcového jídelníčku je hlavně to, že se naučíte jíst správně a nabité poznatky pak můžete uplatňovat dlouhodobě, ne-li do konce svého života. Po nějaké době už nebudete muset nad správným stravováním tolik přemýšlet a nové návyky vám začnou být více vlastní.
Stravování přesně na míru
Rámcový jídelníček sestavuje, ideálně po analýze vaší nutriční anamnézy, nutriční terapeut nebo specialista. Ten při tom zohledňuje vaše osobní potřeby, preference, cíle, ale i nesnášenlivosti či zdravotní stav. V jídelníčku se objevují vaše oblíbené potraviny a naopak ty, které z nějakého důvodu nemůžete (nemáte rádi či vám nedělají dobře), jsou vynechány.
„Proč slepě dodržovat šablonovité a neefektivní jídelníčky, když se můžete doopravdy naučit intuitivně jíst to, co vám bude dlouhodobě prospívat? Rámcový jídelníček je tou pravou volbou nejenom, pokud se snažíte zhubnout, ale i pokud se snažíte přibrat či udržet svoji hmotnost na uzdě,“ říká Sandra Figalová, nutriční specialistka Chytrého jídelníčku.
Rámcový jídelníček bude takovým vaším tahákem na cestě za pestrým a vyváženým stravováním.