Jak zmírnit stres? Vyzkoušejte jednoduché cvičení s koučkou Jankou Chudlíkovou
Co stres značí, jak se projevuje a která forma stresu je nebezpečná? To příbližila koučka Janka Chudlíková v lifestylovém magazínu Tlouštíci extra, navazujícím na 8. díl a proměnu Veroniky. Poslechněte si ji v sestřihu níže a vyzkoušejte její jednoduché antistresové cvičení.
Stres zažívá čas od času každý a není ničím výjimečný. Neměl by však trvat příliš dlouho, protože se může stát chronickým. Zbavit se chronického stresu je pak mnohem složitější.
Tip jak zmírnit stres
Co to stres je a jak s ním případně bojovat, nedávno vysvětlila v pořadu Tlouštíci koučka Janka Chudlíková.
Poslechněte si na videu níže, jak si od stresu ulevit například jednoduchým dechovým cvičením, nebo jak se stresem zatočit úplně:
Pociťujete tyto příznaky? Pak nejspíš trpíte stresem
Psychické příznaky stresu
- Prudké a výrazné změny nálad
- Nadměrné trápení se nedůležitými věcmi
- Nadměrné starosti o vlastní zdravotní stav a fyzický zjev
- Nadměrné denní snění a stažení se ze sociálního styku
- Neschopnost projevit emocionální náklonnost a sympatii či empatii
- Nadměrné pocity únavy
- Snížená schopnost koncentrace
- Zvýšená podrážděnost a úzkostnost
Stres často zažíváme v práci a domníváme se, že díky němu podáváme lepší výkon. Opak je ale pravdou. Výsledky naší práce pod stresem bývají kolísavé a co je ještě podstatnější, trpí tím naše zdraví.
Stres také způsobuje nadměrnou produkci hormonu kortizol, kterému se někdy říká stresový hormon. Jeho hlavní funkcí je zvýšení pohotovosti během vypjatých situací, podílí se také na obranných reakcích. Pokud jsme ve stresu, hladina kortizolu stoupne, zatímco se snižuje hladina jiných hormonů. Tím se náš organismus dostává do nerovnováhy a imunitní systém nedokáže rychle reagovat na vlivy vnějšího prostředí.
Fyziologické příznaky stresu
- Bušení srdce
- Nadměrné pocení
- Bolest a svíravé pocity na hrudní kosti
- Nechutenství a plynatost
- Křeče v dolní části břicha
- Časté nucení na moč
- Nepravidelnost menstruačního cyklu
- Svalové napětí v oblasti krku a dolní části páteře
- Úporné bolesti hlavy (často začínající v zátylku)
- Snížení až nedostatek sexuální touhy
- Vyrážka v obličeji
- Potíže v soustředění vidění na jeden bod
Co proti stresu pomáhá?
Základem toho, jak se stresu vyhnout, je naučit se odpočívat. I když si možná myslíte, že rady jako dostatek spánku, odpočinek, zdravá strava, dodržování pitného režimu, dostatek pohybu a podobné jsou marné, věřte, že nejsou. Všechny tyto tipy jsou klíčem k tomu, aby se člověk stresu zbavil, cítil se dobře ve svém těle a aby si posílil imunitu.
„Základním stavebním prvkem imunity jsou buňky nazvané makrofágy, které pohlcují cizorodé objekty a rozpoznávají a ničí poškozené buňky. Jejich počet však kolísá v závislosti na stavu organismu. Záleží tedy na tom, zda jsme vyčerpaní, oslabení jinou nemocí, ale také na tom, zda jsme v noci spali nebo ne,“ objasňuje situaci například Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu.
Koučka Janka Chudlíková zmiňuje v sestřihu dva typy stresu. Připomeňme jak se eustres a distres od sebe liší.
Eustres označuje pozitivní zátěž, kdy stres vede k vyšším psychickým nebo fyzickým výkonům (např. hudebníci, studenti, manažeři, sportovci a pod.). Eustresu vděčíme za to, že máme sice příjemné pocity, ale často zbytečně přetěžujeme organismus, i když ne v takové míře jako u distresu. Distres znamená nadměrnou, intenzivně prožívanou zátěž, jež může jedince poškodit a vyvolat onemocnění (kardiovaskulární, deprese apod.), či dokonce smrt.