Zasejte semínka, pomůžete včelám
S příchodem jara přichází i období bzučícího hmyzu, který sedá na rozkvetlé květiny a stromy naší přírody.
Mezi nejčastější zástupce opylovačů patří všechny druhy včel a čmeláků. Dále můžeme pozorovat poletující motýly nebo i některé brouky. Bez opylovačů bychom nesklízeli ovoce ani zeleninu. Včely dělnice opylují více než osmdesát procent všech kulturních plodin. Na zahradu je v potřebném množství přilákáte výsadbou medonosných rostlin. Pěstitelé dobře vědí, že bez včel by se nedočkali úrody – sklizeň ovoce i zeleniny je na nich závislá víc, než se zdá. Medonosné rostliny v zahradě poskytnou včelám pastvu v období, kdy přestanou kvést stromy.
Proč jsou opylovači důležití?
Aby vzniklo semeno rostliny ze kterého později vyroste rostlina daného druhu, musí dojít k opylení. Rozlišujeme samoopylení a opylení pomocí opylovačů (např. vítr nebo hmyz). Většina našich rostlin je závislá na přenosu pylu z rostliny na rostlinu pomocí hmyzu.
Jedná se o ovocné stromy (např. jabloně, hrušky, švestky), zemědělské kulturní plodiny (např. řepka olejka, okurky, jetele), ovocné keře (maliny a ostružiny), ale i luční porosty. Bez opylovačů nevzniknou semena a bez semen nevzniknou rostliny. Navíc opylovači přispívají k druhové rozmanitosti rostlin a vyšší kvalitě ovoce, zeleniny, ořechů a semen.
Více informací na www.fiskars.cz