Celebrity

7. května 2023 06:30

David Laštovka

Vdova po Václavu Postráneckém promluvila o jeho odchodu. Jsme za něho vděčni, řekla

Od smrti nezapomenutelného českého herce Václava Postráneckého, který se dožil 75 let, v těchto dnech uplynuly čtyři roky. Umíral jako velký muž. Bojoval s rakovinou jícnu, věděl, že šance na uzdravení není, ze světa však odcházel smířený a naprosto vyrovnaný.

Václav Postránecký poslední dva roky života bojoval s rakovinou a od lékařů žádal naprostou upřímnost. Když mu sdělili, že nad zákeřnou chorobou nezvítězí, vyslovil přání umírat doma. „Chtěl to a věděl to, stejně jako my jsme to chtěli a věděli, že už ho dlouho mít nebudeme. Rakovina přes veškeré úsilí jeho i lékařů začala metastázovat. Vzal to ale s velkou pokorou. Manžel se do poslední chvíle choval neuvěřitelně statečně, jako kdyby se nic nedělo,“ popsala vdova Helena deníku Blesk.

Mohlo by vás zajímat: Jaké bylo poslední přání Václava Postráneckého?

Svůj odchod už nevnímal

Rodina mu doma přestavěla pokoj přesně pro jeho potřeby, včetně zdravotnické postele. Přestože mu bývalo velmi zle, nedával na sobě nic znát, aby svým milovaným nepřidělával starosti. Když umíral, za ruku ho držela nejen manželka, ale také syn Vilém, který v Písku vystudoval Filmovou akademii, a dcera Lucie, díky níž se stal dědečkem. „Jsme moc šťastni, že se manželovi splnilo přání a zemřel doma obklopen rodinou, kterou v životě stavěl nade vše. Netrpěl a odešel v pokoji, a to je velký dar. Svůj odchod už ani nevnímal. Jsme za něho vděčni,“ dodala vdova.

Manželství mu mohl každý závidět

Manželství Václava Postráneckého a bývalé baletky Heleny trvalo úctyhodných dvaapadesát let a patřilo k idylickým. Celý život si byli vzájemnou oporou. Jejich vztah byl plný lásky a tolerance. Herec celý život s úsměvem vzpomínal na sváteční oběd, který mu uvařila budoucí tchyně, když přišel žádat o Heleninu ruku. Místo svíčkové připravila nudle s mákem, ke kterým měl ve skutečnosti odpor. Aby neurazil, vysekl jí poklonu s poznámkou, že lepší nikdy v životě nejedl a už dlouho si tak nepochutnal. Když se pak Helena stala jeho ženou, s láskou mu je vařila přesně podle receptu své maminky. Trvalo několik let, než se Václav odvážil říct jí pravdu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.