Celebrity

14. listopadu 2022 17:30

Anna Fedorov

Všichni tvrdí, jací jsou nebojsové. Strach má ale každý, říká kaskadér Matin Hub

Martin Hub (58) začínal jako sportovec, nakonec ale skončil u filmu. V současnosti patří mezi nejúspěšnější české kaskadéry. Zahrál si v akčním snímku xXx, historickém filmu Zachraňte vojína Ryana nebo v Titanicu. V pořadu Povídej na CNN Prima NEWS zavzpomínal na zajímavé momenty z natáčení a promluvil o tom, jaké dovednosti by kaskadéři měli mít.

Na střední škole se Hub věnoval fotbalu a házené, házel oštěpem i diskem a věnoval se také boxu. Když se pak seznámil se zakladatelem české kaskadérské školy Jaroslavem Tomsou (†85), o jeho osudu bylo rozhodnuto.

„Když jsem přišel ke kaskadérům, nikdo se s námi nemazlil. Byli tam samí olympionici, mistři republiky a ti nejlepší sportovci v úponových sportech. Vetřel jsem se mezi ně a měl štěstí, že jsem jako mladý kluk nejen boxoval, ale i skákal na trampolíně a dělal gymnastiku. Využil jsem toho a díky tomu jsem měl i lepší přípravu,“ vzpomínal Hub, který se nyní živí také jako choreograf akčních scén. „Já už jsem takový kaskadérský dinosaurus,“ konstatoval.

Hub má za sebou scény, v nichž hořel, létal nebo se topil. Říct, která byla nejtěžší, prý ale nedokáže. „Nemám takové měřítko. Stejně tak není nejlepší kaskadér. Filmový kaskadér je buď dobrý, nebo ne. Není přece ohodnocení, když někdo udělá hezké hoření, dobrý pád nebo bouračku. A ty nejtěžší akce? Řekl bych, že jsem dělal zajímavé akce, počínaje velkofilmy,“ řekl Hub a popsal například scénu s hořícím autem.

„Stál jsem čtyři metry nad hořícím autem a byl politý benzinem. Měli mě postřelit, já měl po zádech spadnout na auto, skutálet se, pak ještě hořící střílet a nakonec mě měl hlavní hrdina zastřelit. První problém nastal, když mi spadla čepice, která byla namazaná gelem, a já měl holou hlavu. Druhý problém byl, že jsem spadl zády na auto a to se promáčklo, takže jsem se cítil jako brouk, který leží na krovkách a hýbe nožičkami,“ popsal jednu z akčních scén Hub

Kolem už šlehaly plameny, takže měl trochu popálenou hlavu. „Musel jsem rychle reagovat. Nakonec to bylo docela vtipné. Člověk to vždycky nějak ukočíruje,“ doplnil a přiznal, že strach je všudypřítomný. „Všichni vypráví, jací jsou nebojsové, ale prd. Každý člověk má strach. I když jste trénovaný a scénu máte nazkoušenou, někdy je to prostě nad hranice lidských možností,“ přiznal úspěšný kaskadér.

Na otázku, jací jsou čeští kaskadéři, odpověděl, že univerzální a pracovití. „Snažíme se pokračovat v tom, co tu navodili Jaroslav Tomsa, Ladislav Lahoda a Petr Drozda, a to aby každý kaskadér uměl úplně všechno a mohl jet ven a nic ho nemohlo překvapit. Ti mladí dravci to dneska umí,“ řekl Hub.

Tuto profesi však podle něj rozhodně nemůže dělat každý. „Sportovní základ je v kaskadérství klíčový. Stejně tak musí mít člověk přirozenou chytrost. Nemůže být debil. Protože ohrožuje nejen sebe. Některé akce jsou ve více lidech a svou nešikovností může ohrozit i ostatní,“ řekl Hub. Celý rozhovor si poslechněte v úvodním videu.

Sdílejte článek
Štítky strach CNN Prima NEWS herec natáčení filmy kaskadér Petr Drozda Povídej Radka Červinková Ladislav Lahoda Martin Hub Jaroslav Tomsa

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.