Cvičení

20. ledna 2019 06:00

Anna Kopečková

Nebojte se běhat v zimě: 5 tipů, jak bezpečně sportovat, i když mrzne

Máte rádi běh, ale v zimě a mrazu se obáváte počasí a raději se zavřete ve fitness centru na běžící pás? Z chladného počasí ale nemusíte mít strach, stačí dodržovat pár praktických rad a bezpečně můžete vyběhnout, i když je teplota pod bodem mrazu.

Před během dřepujte

Mnoho lidí má obavu, že při běhu v zimě nastydne. Strach z nemoci je opodstatněný v případě špatného oblečení či nedostatečného procvičení.

„Z mé zkušenosti se sportovci lze říct, že rozcvičení je důležitá součást běhu. Už doma můžete udělat základní protažení a třeba i pár dřepů, které vás dobře rozehřejí. Vhodné je rozhýbat i páteř několika předklony a záklony,“ říká sportovní fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba z Certifikované McKenzie kliniky a člen české výpravy na Zimních olympijských hrách v Koreji.

Správný zimní „outfit“

Běháte-li v zimě, není potřeba na sobě nosit spousty vrstev funkčního prádla, jak se mnoho lidí domnívá. Dnešní doba moderních technologií funkčního termoprádla dovoluje razantně snížit počet vrstev. Stačí dvě až tři vrstvy i na poměrně nízké teploty pod nulou. Ideální je mít kvalitní tričko s dlouhým rukávem, které dobře přilne k tělu a bude odvádět vlhkost, navrch si vezměte funkční sportovní bundu, která pot absorbuje, ale neprofoukne. Při chladnějších teplotách (okolo –5 stupňů) se vrstvy dají doplnit o mikinu. Důležité jsou také kvalitní ponožky, protože nohy v teple jsou základem.

Bezpečnost při náledí a tmě

Pokud je náledí, tak je samozřejmě lepší venkovní sporty vynechat, ale pokud se rozhodnete přece jenom ke běhu, tak při něm dělejte kratší kroky. Budete mít větší stabilitu. Po setmění je pak na místě si vzít čelovku včetně blikačky, abyste lépe viděli a byli viděni. Rozhodně nikdy nevybíhejte bez reflexních prvků na oblečení, a to ani během bílého dne.

Běh ve velkém mrazu

Při hodně studeném vzduchu hrozí při hlubokém dýchání „popálení“ průdušek, a proto je dobré mít alespoň funkční šátek přes ústa. Pokud je opravdu mráz a bojíte se podráždění dýchacích cest, tak se vyvarujte vysoké sportovní intenzity, abyste se tolik nezadýchali. A kdy je na běh už příliš zima? „Jedná se se o velmi individuální záležitost. Důležitá je dobrá rozcvička a z teplotního ´komfortu´ přejít do zimy bez pocitu ztráty tepla – takto nejlépe zabráníme prostydnutí. Jakmile lidé pocítí při běhu prostydnutí nebo chlad na hrudníku, je nejvyšší čas se vrátit domů. Teploty pár stupňů pod nulou by měly být dobře zvládnutelné. Hlubší teploty nejsou překážkou, ale je nutné se dobře obléknout a rozcvičit,“ dodává PhDr. Kryštof Kuba.

Běh na sněhu může být nebezpečný

Běh po sněhu může být fajn, ale zároveň je náročnější než po suchém povrchu. Tlumení běhu vrstvou sněhu je samozřejmě příjemné, ale v jakémkoliv parku si během zimy všimnete, že zkušení běžci raději volí ušlapanou nebo upravenou cestu. Nejde jen o klouzání, ale hlavně možnost podvrtnutí nohy nebo horšího úrazu.

-jk-

Sdílejte článek
Štítky zima hubnutí cvičení běh sport dřep sport v zimě

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.