Celebrity

22. března 2022 08:30

Petra Kloidová

Zdeněk Svěrák o příjmení, kterému v Česku zkazil pověst: Našli jsme ho v seznamu

7 pádů Honzy Dědka (10) - upoutávka

Moderátor Honza Dědek oslavil kulatiny. K padesátinám si přál jako velký fanoušek kultovních filmů Zdeňka Svěráka a jeho kolegy z Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Co mu prozradil Zdeněk Svěrák o filmovém příjmení, které se stalo negativně kultovní?

Zdeněk Svěrák 28. března oslaví šestaosmdesáté narozeniny a v pořadu 7 pádů Honzy Dědka slavil ty moderátorovy. Fenomenální český herec, režisér a scenárista prozradil, jak ho konfrontují lidé, jejichž příjmení užil ve svých slavných filmech. „Nechtěl bych se jmenovat Hujer,“ přiznal Honza Dědek Zdeňku Svěrákovi. „Já se vám nedivím. S tím je od začátku patálie. Já toho lituju, že jsme nezvolili nějaké existující jméno, které by nosilo jen pár jedinců. Autoři komedií před námi, jako Klicpera nebo Burian, volili vymyšlená jména, ale nám to s Láďou (Smoljakem, pozn. red.) připadalo nepatřičné,“ zavzpomínal Zdeněk Svěrák.

Hujer má v Česku zkažený život

Autorská dvojice chtěla jméno, které bude fungovat a bude reálné. „Tak jsme v telefonním seznamu našli Hujera. Netušili jsme, co to způsobí. Mně to způsobilo to, že když jsem třeba sháněl běžky, pán v obchodě mi říkal, ať si zavolám příští týden, a dal mi číslo. Ptal jsem se, koho mám chtít, a on: ‚Tak já vám to řeknu, zkazil jste mi život. Jmenuju se Hujer.‘ Tak jsem se mu omluvil. Ale asi je jich víc, které to takhle poškodilo. Jejich jméno se stalo symbolem podlézavosti. Já se všem Hujerům tímto omlouvám,“ prohlásil se vší vážností Zdeněk Svěrák, čímž pobavil nejen Honzu Dědka, ale i své kolegy Cimrmany.

Jak se Zdeněk Svěrák seznámil s manželkou a Čepelkou

S Miloněm Čepelkou ho pojí takřka sedmdesátileté přátelství. „My jsme se seznámili v září 1954. Bylo nám osmnáct let a vysoká škola pedagogická měla začátek roku v Kině Lucerna. Všichni jsme se sešli v jedné řadě. Tam jsem ve stejný den poznal Čepelku i svou budoucí ženu. S manželkou žiju dodnes, s Čepelkou dodnes válčíme,“ pronesl v nadsázce. Čepelka ke svému spolužákovi a dnes i řediteli prý celý život vzhlíží. „Musí ke mně vzhlížet, vždyť on je malej,“ vtipkoval Svěrák.

S manželkou Boženou si řekli ano v roce 1959, žijí spolu tedy ve svazku manželském už dobrých třiašedesát let. Dvojice má syna Jana, dva vnuky a vnučku. Jan se potatil a často se Zdeňkem spolupracuje na svých filmových dílech. Ostatně k filmařině ho dostal právě otec.

„Tatínek mě zavlekl k filmu. Chtěl jsem být sochař nebo něco takového. Vzali mě na natáčení Na samotě u lesa, byl jsem asi osmiletý chlapeček. Řval na mě režisér Jiří Menzel, co dělám v záběru – a tehdy jsem si pravděpodobně řekl, že na mě nikdo řvát nebude, že radši budu ten chlap, co tam takhle řve. Táta mi představil řemeslo ze všech stran, naučil mě to a zalíbilo se mi to,“ zavzpomínal v minulých dílech 7 pádů Honzy Dědka Jan Svěrák. Kromě toho rodiče Janovi stále schvalují herce, třeba maminka měla menší problém s ženským obsazením v Betlémském světle, prozradil Jan Svěrák, který filmařskému řemeslu učí i svého vlastního syna.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.