Zdraví a nemoci

4. října 2018 06:00

Anna Kopečková

Rakovina prsu? Příběhy žen dokazují, jak důležitá je podpora blízkých

Když si člověk vyslechne diagnózu vážné nemoci, může se v první chvíli zdát, že se celý svět zhroutil. O to více paniky v nás může vyvolat sdělení lékaře, že jde o rakovinu prsu. Že však lze i s tímto onemocněním závodit o život a zvítězit a že odhodlání k boji je nesmírně důležité, potvrzují samotné pacientky. Na boj s nemocí jako takovou je sice každá žena sama, ale pokud má oporu v rodině, může léčbu zvládat mnohem lépe.

Rakovina prsu je u nás nejčastějším zhoubným onemocněním u žen, ročně jí v ČR onemocní přes 7 tisíc pacientek. Karcinom prsu může mít různé podoby, proto šance na vyléčení vždy záleží na včasné diagnostice a léčbě přizpůsobené na míru stavu konkrétní pacientky. Moderní léčba rakoviny má ale kromě kvalitního lékařského přístupu i další významnou rovinu, a tou je podpora ze strany pacientčiných nejbližších, hlavně rodiny. Partneři a tátové se tak dostávají do nelehké situace, kdy by měli být oporou své ženě i dětem. Tímto rakovina prsu zásadně ovlivní nejen samotnou ženu-pacientku, ale všechny členy rodiny.

Psychická pomoc lidem trpícím závažnými chorobami může mít na zdárný průběh léčby velký dopad, v Česku zatím ale nebývá její přínos tolik zdůrazňován. „Rodinám a partnerům nemocných žen bych určitě ráda vzkázala, že ve dvou nebo ve více lidech se to lépe táhne. Podpora od blízkého člověka je neskutečně důležitá v celé léčbě,” říká pacientka Petra Svobodová. Petra a její partner Jiří Halamka se seznámili v roce 2014. Pouze měsíc a půl nato Petře diagnostikovali rakovinu prsu. Společnými silami se jim podařilo nemoc porazit. „Rozhodně není nejlepší řešení před problémem utíkat, ale důležité je ten problém řešit, a řešit jej společně. Všem bych doporučil, aby zůstali se svými partnery, podporovali je, a tím se vztah a pouto mezi partnery a v rodině upevní,” potvrzuje Petřin partner.

Mluvte o tom i s dětmi

„Reakce mého partnera byla nezapomenutelná. Řekl mi, že se nemám ničeho bát, že takovou situaci zvádli i jiní, a tak není důvod, abychom ji nezvládli my,“ říká další pacientka Radka Kozáková a její dcera Natálka ji doplňuje: „Bylo mi 8 let, když mi to mamka řekla. Podala mi to tak, že je to taková dlouhodobá chřipka, ze které se dostane. Takže jsem žila v tom, že to zvládne a věřila jsem jí.“ Sama Radka také zmiňuje, že musela hodně přemýšlet, jak dceři tuto informaci sdělit, aby v ní nevyvolala strach. To může být velmi těžké, naštěstí však existují pomůcky, které to mohou ulehčit. Zajímavé jsou například komiksy Medikidz, které vysvětlují dětem poutavou a srozumitelnou formou kromě rakoviny prsu také další závažné choroby, třeba karcinom plic nebo roztroušenou sklerózu. Pacienti s těmito diagnózami si je mohou vyžádat od lékaře v tištěné podobě a jsou také k dispozici v elektronické verzi.

To, že je potřeba s dětmi o nemoci hovořit, potvrzují také psychologové. „Mluvit s dítětem o nemoci je důležité proto, že o té nemoci mluvíme, i když nemluvíme slovy. Děti jsou přeborníci ve čtení nejen toho verbálního jazyka, ale především i emocí – toho, jak se tváříme, jak držíme tělo… a děti z nás moc dobře poznají, jak se cítíme. Proto je potřeba náš projev řeči těla doplnit i řečí slov a na rovinu mluvit o tom, co se v rodině děje. Protože to je to, co nám může nejlíp pomoci zvládnout situaci, která není jednoduchá,“ vysvětluje dětská psycholožka Mgr. Lucie Michálková.

O vítězství rozhoduje čas

O tom, jak bude probíhat léčba, a také o šancích na vyléčení rozhoduje stanovení typu a stadia onemocnění. Protože moderní medicína rozeznává více druhů rakoviny prsu, dává pacientkám vyšší šance na vítězství v boji s nádorovým bujením díky možnosti přizpůsobit léčbu konkrétní ženě. Čím dřív se nemoc odhalí, tím větší náskok žena získává. 80 % žen, které jsou diagnostikovány v časném stadiu, má vyšší šanci nemoc porazit. Ostatních 20 % žen přichází k lékaři s rakovinou prsu v pokročilém stadiu, díky cílené terapii však lze jejich život alespoň významně prodloužit.

Ani nejzkušenější lékař ale nedokáže s absolutní jistotou předpovědět, jak se bude karcinom prsu u konkrétní pacientky vyvíjet a jaká bude reakce jejího organismu na léčbu. Stejně jako v jiných závodech je proto důležité se nevzdávat, i když se možná cíl zdá v nedohlednu. Každá pacientka by se měla o svou nemoc aktivně zajímat, zmobilizovat síly, najít si správné pracoviště a důvěryhodného lékaře. Odborníkem na posouzení stavu pacientky s nádorovým onemocněním je vždy onkolog. Ten by měl po konzultaci s chirurgem a dalšími specialisty určit léčebný plán a seznámit s ním pacientku ještě před zahájením samotné léčby. „Zcela zásadní pro další průběh léčby je určení typu nádoru, stav jeho hormonálních a HER2 receptorů a stanovení rozsahu onemocnění. Podle toho se léčba přizpůsobuje na míru každé pacientce,” upřesňuje doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP a přednostka Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Pink October – Měsíc osvěty rakoviny prsu

Významný vliv na to, aby byla nemoc včas rozeznána, má schopnost žen samotných zachytit jakékoliv alarmující příznaky a změny na svém těle. Základem zůstává samovyšetření pohmatem, při kterém je možné v případě nádorového bujení v prsní tkáni nahmatat bulku. Existuje ale také řada dalších příznaků, které na první pohled mohou působit spíše jako dermatologické obtíže a jako takové je některé ženy podceňují a odkládají návštěvu lékaře.

Aby měly ženy po celém světě k dispozici nejnovější informace, vznikla již v roce 1997 celosvětová osvěta Pink October. Říjen se tak stal oficiálním měsícem osvěty rakoviny prsu, ke kterému se připojují mnohé organizace a společnosti. U nás například již čtvrtým rokem spouští Aliance žen svůj úspěšný projekt Ostře sledovaná prsa. Letos se s kampaní veřejnost setká již ve 24 městech, 49 kavárnách a v Mammocentru Klatovy. Kavárny se stanou místem, kde hosté uvidí mobilní Prsní stěnu tvořenou sádrovými odlitky prsou zdravých i nemocných žen. Zakoupením Prsního hrnku mohou návštěvníci přispět na aktivity Aliance žen s rakovinou prsu. Na edukačních přednáškách se také ženy dozví, jak dbát o zdraví svých prsou, a techniku samovyšetření se mohou naučit od školených lektorek – samotných pacientek, které si nemocí samy prošly. Nabyté znalosti si pak mohou ženy hned odzkoušet na prsním fantomu, který je rekvizitou každé edukace. To, že samovyšetřování vyučují pacientky, dodává edukaci na autenticitě a vážnosti.

Vzdělávání veřejnosti se dlouhodobě věnuje také biotechnologická společnost Roche, která letos na adrese www.jetooprsa.cz zpřístupnila mnoho praktických informací pro všechny, kdo se o prevenci karcinomu prsu zajímají. Najdete zde například interaktivní kvíz, kterým si můžete ověřit svou znalost mýtů o tomto onemocnění, a také infografiku ukazující, v čem se liší možnosti léčby a cesta celým onemocněním u pacientek s časným a pokročilým karcinomem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 11. 2024

Pochybnosti o romantickém nebo obchodním partnerství by na vás dnes mohly mít povzbuzující účinek. Jste odhodláni vyřešit všechny problémy nebo neshody, které můžete mít se svým partnerem. Pravděpodobně se vám to podaří, protože úspěch je díky odhodlání a tvrdé práci silně naznačen. Možná také získáte nového výhodného přítele.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.