Podzimní salát s pečenou zeleninou a polníčkem
Ochutnejte výborný salát podle receptu uznávané propagátorky biopotravin a autorky úspěšných knih Hanky Zemanové.
Salát je jídlo, o kterém si spousta lidí neprávem myslí, že na jeho přípravu žádný recept není potřeba. Jenže když chcete, aby výsledek skvěle chutnal a krásně vypadal, nemůžete v míse smíchat vše, co vám v kuchyni přijde pod ruku. Zkuste si udělat salát z pečlivě vybraných surovin, které se výborně doplňují a navíc se předem pečou, což je teď na podzim úplně ideální.
Co budete potřebovat na 4 porce:
- 500 g očištěné dýně Hokkaidó
- 250 g cibule, ideálně červené
- 250 g pastináku
- 50 ml olivového oleje
- 5 prolisovaných stroužků česneku
- 2 lžičky soli a čerstvě mletý pepř (nebo bylinný peprník)
- trošku tymiánu
- misku různých druhů salátu – polníček, lístky špenátu, rukola
- lehce nasucho opražená dýňová semínka nebo vlašské ořechy
Na zálivku:
- 8 lžic olivového oleje
- 2 lžíce umeocta
- sůl a čerstvě mletý pepř
- 2 stroužky česneku
- 1 lžičku celozrnné biohořčice Zwergenwiese
1. Dýni Hokkaidó omyjte kartáčkem, vydlabejte semínka a dužinu i se slupkou nakrájejte na menší kostky. Stejně tak nakrájejte na trošku menší kostky pastinák a cibuli na půlměsíčky.
2. Zeleninu promíchejte s olejem, česnekem, solí, pepřem a tymiánem a dejte péct v zakrytém pekáči do trouby rozehřáté na 160 °C na necelou hodinu nebo do změknutí zeleniny. Dýně by měla být měkká, ale ne kašovitá, abyste ji mohli zamíchat do salátu a neměli z ní pyré.
3. Mezi pečením si připravte salát. Ideální je polníček, rukola nebo mladý špenát. Jste-li v přírodě, neváhejte použít plevel ptačinec žabinec. V ideálním případě namíchejte různé druhy a množství. Buď bude salát více zelený, nebo více z pečené zeleniny.
4. Saláty omyjte a osušte v papírové utěrce, případně vysušte v ruční sušičce na saláty.
5. Připravte si zálivku z uvedených surovin. Zavřete je do šroubovací skleničky a důkladně protřepejte. Zbytek zálivky můžete uchovávat v lednici.
6. Upečenou zeleninu nechte vychladnout. Vše lehce promíchejte: pečenou zeleninu, osušené saláty i zálivku, a na závěr posypejte opraženými ořechy nebo dýňovými semínky.
Proč biohořčice?
Biohořčice neobsahuje konzervační látky ani umělá dochucovadla, a pokud je přislazená, pak pouze přírodními, a ne umělými sladidly. Kvalitní hořčice není jen dochucovadlem, ale podle tradiční moudrosti též lékem. Podporuje vstřebávání minerálních látek v těle, posiluje činnost tlustého střeva a dýchacích orgánů. Navíc neutralizuje škodlivé látky, které vznikají při grilování masa či opékání buřtů. Proto s sebou k ohni berte dobrou hořčici a čerstvé bylinky, které také působí jako dobrý pomocník při trávení.
Hanka Zemanová doporučuje biohořčici značky Zwergenwiese, která je běžně v nabídce bioprodejen nebo na www.probio.cz. Je vyrobena tradiční cestou z ekologicky vypěstovaných semínek hořčice. Nejčastěji kupuje pro děti jemnou a pro dospělé celozrnnou.
Uvedený recept najdete spolu s dalšími 77 v Nové biokuchařce Hanky Zemanové. která je kompletním přepracováním úspěšné Biokuchařky z roku 2005. Obsahuje aktuální informace o biopotravinách, nových výživových trendech i ekologickém zemědělství. „Novou biokuchařku jsem napsala pro každého, kdo si chce osvojit umění rozlišovat mezi tím, co je pro zdravý život důležité a co zcela zbytečné, a využívat toho nejen při výběru potravin a zdravém vaření, ale i v běžném každodenním životě. Kniha je určena i těm z vás, kteří máte zmatek ve velkém množství často zcela protichůdných informací a hledáte ty, jež jsou podložené nejen vědou, ale i tradičními lékařskými disciplínami. A konečně pro vás všechny, kdo se chcete znovu vrátit ke zdravému selskému rozumu, ke své intuici a k moudrosti matky přírody,“ říká o své knize autorka. Vydává Smart Press, www.smartpress.cz.
-ak-