28. července 2015 04:40
Lucie Průchová10 podivností našeho těla: Proč máme husí kůži, slintáme atd?
Občas se nám dějí docela divné věci, a i když vědci ještě neumí všechny vysvětlit, neznamená to, že je to důvod k obavám. Máme pro vás 10 příkladů toho, jak si s námi naše tělo hraje a zdánlivě k tomu nemá žádný důvod.
1. Husí kůže
Postavené chlupy a husí kůže se občas objeví u každého z nás. Nejčastěji v okamžicích, kdy máme strach nebo je nám zima, občas ale třeba i v případě, kdy slyšíme zvlášť dojemnou hudbu či nepříjemný zvuk. No schválně, komu se to nestane, když slyší zvuk nehtů škrábajících po tabuli? Ve skutečnosti dříve husí kůže sloužila k zastrašování protivníků. Možná jste si toho všimli, u zvířat, když se cítí ohrožena, naježí se jim srst. Dotyčný tvor pak vypadá větší a tedy nebezpečnější. Lidé už ale dávno nemají hustou srst, takže nyní už by si nikdo našich naježených chlupů ani nevšiml, tedy - marná námaha.
2. Třes
Je to vlastně takový opak pocení, ke kterému dochází, když je tělo přehřáté a musí se ochladit. Třes se děje, když je tělu chladno, pomáhá totiž vytvářet a udržovat teplo. Zajišťuje také udržování stabilního vnitřního prostředí, důležitého pro správné fungování těla.
3. Trhnutí během usínání
Jedna z teorií říká, že k tomuto jevu dochází, když tělo začne relaxovat a dýchání se zpomaluje. Mozek v tu chvíli nedokáže identifikovat, že pád, který vidí je jen sen, a snaží se tělo vzburcovat, aby něco udělalo. Přece nás nenechá spadnout na ústa, že? Jiné teorie tvrdí, že je to jen normální součást relaxace, ke které obvykle dochází, pokud je člověk nervózní nebo ve stresu, vypil příliš mnoho kofeinu či alkoholu anebo je velmi unavený.
4. Zívání
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, nemusíte zívat, protože jste unavení nebo se nudíte. Nový výzkum ukazuje, že zívání může být jen způsob, kterým se mozek ochlazuje, a to doslova. V podstatě je zívání jen osobní klimatizace mozku. A jeho ochlazení pomáhá udržet myšlení bystré a ostré i ve stresových situacích.
A ještě jedna věc o zívání – vidíte-li někoho jiného zívat, velmi pravděpodobně si zívnete též, to je známá věc, kterou máme všichni už několikrát vyzkoušenou. I přemýšlení o zívání k němu vede. (Dokonce i psaní tohoto odstavce mělo za následek několik zívnutí). A jak jste reagovali vy, při jeho čtení? Zívli jste si
5. Slintání
Přestože lidé neprodukují tolik slin jako třeba psi, těšící se na potravu, je pravdou, že v některých okamžicích slintáme více než v jiných. Sliny produkujeme, aby naše ústa nezůstala na suchu, více před jídlem, kdy pomáhají s trávením jídla a také před zvracením, kdy chrání ústa a zuby před kyselými žaludečními šťávami.
6. Tik v očích
Pokud máte pocit, že vám samovolně cuká horní víčko, vězte, že to může mít několik příčin - stres, nedostatek spánku, suché oči, namáhání očí, citlivost na světlo, příliš mnoho kofeinu, alkoholu nebo například alergie. Pokud problém trvá déle než několik minut, zavřete počítač a jděte se projít na čerstvý vzduch. Možná je příčinou i dehydratace, proto před procházkou vypijte sklenici vody. Jestli se ale tiky vrací častěji, zamyslete se nad příčinami, asi by to chtělo něco ve svém životě změnit!
7. Škytavka
Dýchání, to je vlastně taková spolupráce plic a bránice – to je sval, který pomáhá natahovat vzduch do plic a uvolňuje ho zase zpět ven. Pokud budete jíst či pít velmi rychle, může se tato membrána podráždit, což znamená, že vzduch uvízne v krku a způsobí škytavku.
8. Slzy
Pláč je mnohem složitější, než si myslíte. Existují různé druhy slz.
Bazální slzy: mají za úkol udržet vlhké oči, aby je uchránily před bakteriemi a dalšími škodlivinami. Obvykle vám jich během dne ukápne několik, aniž si toho vůbec všimnete.
Reflexní slzy: Krájíte cibuli a spustí se vám slzy? Jsou to reflexní slzy, které jsou produkovány ve větším množství než slzy banální. Vyskytují se v okamžicích, kdy se vám do očí dostanou nežádoucí plyny, kyseliny či drobná smítka.
Emocionální slzy: Objevují se, když jste smutní, šťastní, bojíte se, máte strach či se cítíte ohromeni. Vědci ve skutečnosti neví, proč lidé produkují emocionální slzy, kromě toho, že mohou mít uklidňující účinek a vysílají sociální signál, že jste smutní.
9. Ruměnec
Znáte ten pocit – ocitli jste se v trapné situaci a ještě navíc cítíte to teplo, které se vám rozlívá po tváři, a víte, že rudnete. Ruměnec je výsledkem adrenalinu, zvýšené srdeční frekvence a rozšíření cév, které mají zlepšit průtok krve. Vědci věří, že je to jakási neverbální omluva pro sociální přehmaty.
10. Říhnutí a prd
Ano, je trapné, když se to stane a plyn je vypuštěn z těla. Ke krkání vede pravděpodobně to, že spolykáte příliš mnoho vzduchu, nebo se strašně rychle „ládujete“ jídlem, žvýkání žvýkačky nebo pití sycených nápojů. V horším případě je to žaludeční infekce, která může způsobit non-stop říhání. Na druhou stranu k plynatosti dochází, když jídlo, není zcela strávené v žaludku a tenkém střevě a tedy dorazí do tlustého střeva v nestráveném stavu. Střevní bakterie se začnou krmit jídlem, čímž vznikají plyny, které musí z těla ven.
-lk-