Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
Reklama

20 tipů, jak si utužit zdraví za minutu denně

Nemusíte překopat celý život, abyste byli zdravější. Stačí jedna minuta denně a hned pro sebe něco uděláte. A kolikrát vám to vlastně nezabere ani tu minutu.
Vydáno: 21.04.2019
20 tipů, jak si utužit zdraví za minutu denně
Autor: iStock 20 tipů, jak si utužit zdraví za minutu denně
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 

Máme pro vás 20 tipů, co jednoduchého můžete denně pro své zdraví udělat. Stačí si vybrat, co vám vyhovuje:

 

 • 1. Pistácie zvýší „hodný“ cholesterol

Místo chipsů si příště dejte nesolené pistáciové oříšky. Výzkum nemocnice ve Falls Church v americkém státě Virginia prokázal, že lidé, kteří jedli denně asi 50 gramů pistácií, si za měsíc zvedli HDL cholesterol o 6 procent.

 • 2. Čistěte si zuby nasucho

Ještě předtím, než si na kartáček nanesete zubní pastu, si půl minuty drhněte zuby jen tak nasucho. Snížíte si tak tvorbu zubního kamene až o 60 procent! A současně o polovinu omezíte riziko krvácení dásní. Použijte suchý měkký kartáček, vyčistěte si vnitřní a horní stranu zubů a poté vyleštěte vnější stranu. Vypláchněte si a pak si chrup vyčistěte ještě normálně pastou.

 • 3. Vycvičte si uši

Chcete-li i v devadesáti slyšet vyprávění svých vnuků a pravnuků, pečujte o sluch a uši už teď. Nejdřív ze všeho ztlumte televizi a rádio na rozumnou hlasitost (měli byste být schopni poslouchat hudbu i pokračovat v konverzaci s ostatními). Trénujte také to, že se v hudbě zaměříte na jeden nástroj a ten budete poslouchat. Tím si nacvičíte schopnost všímat si detailů v běžném ruchu.

ThinkstockPhotos-487021253(1) Foto:

                                                                                       

 • 4. Nabijte se správným nápojem

Když cítíte únavu a potřebujete rychlé povzbuzení, nemusíte si hned jít uvařit kávu. Dejte si jen sodovku s limetkou nebo citronem. Bublinky a vůně citrusů vás nabijí úplně stejně.

 • 5. Nezapomínejte na oběd

Když budete mít na paměti, co jste si dali k obědu, nebudete pak muset bojovat s nutkáním přejídat se při odpolední svačině. Studie, která se na toto zaměřila, vybídla dotazované, aby snědli ke svačině popcornu, kolik chtějí. Přitom ti, kterých se nejprve výzkumníci zeptali, co přesně jedli k obědu, snědli o třetinu méně pochutiny než ti, kterých se nikdo na nic neptal. Autoři studie tedy konstatovali, že těch pár sekund, které zabere vzpomenout si na to, jak sytý jsme měli oběd, pak dokáže omezit odpolední příjem kalorií.

Předtím, než své rty přitisknete na ty partnerovy, naneste si na ně mentolový balzám a potěšte tak své smysly – hmat, chuť i čich. „Mentol aktivuje receptory chladu a ve spojení s horkým dechem je to stoprocentně fungující afrodiziakum. Pocit chvění se ze rtů přenese okamžitě až do kalhot,“ říká sexuoložka Ava Cadellová.

 • 7. Nemyslete negativně

Automatické negativní myšlenky jsou čiré zlo. Zvýší napětí v těle a zaplaví tělo stresovými hormony. Jakmile vám tedy přijde něco takového na mysl, rychle si to zapište a pusťte z hlavy. Později si to špatné připomeňte a zkuste se zamyslet, z čeho pramení, a vyřešte to.

 • 8. Rozdávejte komplimenty

Jedna studie zjistila, že nešťastné manželství zvyšuje riziko onemocnění o 35 procent a zkracuje život o čtyři roky. Přitom zlepšit si svazek (a tedy i zdraví), není nic těžkého. Pravidelně svého partnera chvalte a říkejte mu, čeho si na něm vážíte a co na něm respektujete. Trvá to opravdu méně než minutu a přitom to může mít nesmírný dopad. Manželé, kteří se cítí bezpečně a milovaně, trpí méně depresemi. Studie amerického Národního institutu zdraví uvedla, že 74 procent šťastných párů se často vzájemně chválí.

ThinkstockPhotos-488226205 Foto:

                                                                                       

 • 9. Krájejte na tenčí plátky

Vaše porce bude tím, že si jídlo nakrájíte na tenčí plátky, vypadat větší. Účastníci studie, která se na toto zaměřovala, dostali různě nakrájené kousky zeleniny. Ti s tenkými plátky hodnotili svou porci jako téměř o třetinu větší. S tím pak souvisí i pocit sytosti – když očekáváte, že budete jíst velkou porci, zasytíte se na delší dobu.

 • 10. Zpříjemněte si léky

Pokud musíte polykat sirup nebo kapky, které nechutnají vůbec dobře, vycucejte nejprve kostku ledu. Tím utlumíte chuťové pohárky, takže vám lék nepřijde tak odporný.

Ibuprofen zapitý černým čajem nebo kávou působí na bolest hlavy mnohem rychleji, než když pilulku zapijete obyčejnou vodou. Vědci to zkoumali na čtyřech stovkách pacientů a 71 procent z těch, kteří lék zapili zhruba dvěma šálky kofeinového nápoje, hlásilo úplnou úlevu. Mezi těmi, kteří po prášku pili něco jiného, to samé prohlásilo jen 58 procent.

 • 12. Přidejte si ocet

Odborníci na výživu z Arizonské státní univerzity tvrdí, že kyselina octová reaguje s enzymy, které štěpí cukry, a udržuje tak nízkou hladinu cukru v krvi.

 • 13. Vyzkoušejte si polštář

Zkuste svůj polštář přeložit na půl a pak pustit. Pokud se vrátí zase zpátky, je všechno v pořádku. Ovšem pokud zůstane přehnutý, je na čase ho vyměnit. Nedokáže správně podpírat vaši hlavu a krk.

 • 14. Desetisekundová prevence

Vyhněte se bolesti zad při dlouhé jízdě autem tím, že si nakloníte vnitřní zpětné zrcátko. Donutí vás to sedět zpříma a nebudete se hrbit, což nejčastěji bolest zad způsobuje.

 • 15. Vyždímejte z čaje víc

Vymačkejte si do čaje citron. Kyselost může zvýšit koncentraci antioxidantů v zeleném čaji až o pětinu. Vědci přitom věří, že to funguje s každým druhem čaje.

 • 16. Žvýkejte a kousejte

Radši než pomerančovou šťávu si dejte celý pomeranč. Lidé, kteří si k obědu dali místo džusu kousek čerstvého ovoce, snížili svůj denní příjem kalorií až o 20 procent. Žvýkání totiž podle vědců vyplavuje hormony související s pocitem sytosti. Navíc snědení jídla trvá déle, takže toho zkonzumujeme méně, než se dostaví pocit plnosti.

ThinkstockPhotos-478707161 Foto:

                                                                                                    

Pohled na vázu plnou kopretin, tulipánů nebo třeba růží vám při snídani vyčaruje úsměv na tváři a zlepší náladu. I lidé, kteří o sobě rozhodně nemůžou říct, že by byli ranními ptáčaty, se díky tomu budou cítit nabití energií.

 • 18. Zatočte s bakteriemi

Víte, co žije na vaší houbičce na nádobí? Miliony bakterií. Vlhkost a zbytky jídla jsou pro ně dokonalou živnou půdou. Daří se tam dokonce i takovým, jako jsou salmonela nebo E.coli. Choroboplodné zárodky pak roznášíte, kdykoliv se rozhodnete otřít kuchyňskou linku. Přitom tyhle bakterie velmi snadno zahubíte. Zavřete houbičku na 30 sekund do mikrovlnky, tu pusťte na nejvyšší výkon a pak houbičku ještě umyjte v myčce. Nebo houbičku pět minut vyvařte ve vodě.

 • 19. A co vitamin V?

Zlepšete svůj život denní dávkou vděčnosti. Devadesát procent lidí tvrdí, že vděčnost z nich udělala šťastnější jedince a 75 % zase uvádí, že se tak zbavili stresu a depresí a měli více energie. Začněte tím, že budete ostatním více děkovat. Stačí se na půl minutky zamyslet, za co můžete být vděční. Nic vás nenapadá? A co zdraví, rodina, přátelé? A když už jsme u toho, poděkovat přece můžete i pošťačce, i když vám denně nosí složenky.

ThinkstockPhotos-185026455 Foto:

                                                                                         

 • 20. Nepočítejte ovečky

Místo počítání oveček před spaním si oblečte ponožky. Švýcarští vědci zjistili, že lidé, kteří mají nohy a ruce v teple, usínají rychleji. Teplá chodidla a ruce totiž způsobí roztažení cév, čímž se střed těla rychleji ochladí a způsobí, že také snáze usnete. Díky ponožkám údajně zkrátíte čas usínání až na polovinu.

-ana-/Foto: Thinkstock

 

Článek je zařazen v: spánek, hubnutí, zdravé jídlo, zuby, cholesterol, citron, jak si utužit zdraví
Reklama