zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

5 tělesných pachů, které byste nikdy neměli ignorovat

Nepříjemný zápach v podpaží se dá většinou zvládnout celkem jednoduše - lepší hygienou
Autor: iStock Nepříjemný zápach v podpaží se dá většinou zvládnout celkem jednoduše - lepší hygienou
anna kopečková , Vydáno: 04.04.2017
Když se zpotíte během cvičení nebo sníte hodně cibule a neřešíte to, nejspíš tím svému okolí trošku znepříjemníte život. V těchto případech ale pravděpodobně pomůže sprcha, deodorant nebo ústní voda. Pokud však na sobě někdy cítíte, že zapácháte bez evidentní příčiny, nepřehlížejte to.

reklama

Podle nedávné švédské studie mohou některé nemoci produkovat jedinečný a výrazný pach. Které z nich byste tedy měli brát na vědomí? A co byste měli dělat, pokud se s tímto problémem setkáte?

 

1. Ovocný dech: Může být příznakem cukrovky

Mezi komplikace cukrovky patří také diabetická ketoacidóza (DKA), tedy stav, který je způsoben nedostatečným množstvím inzulinu a následnou zvýšenou tvorbou ketolátek, kvůli nimž dochází k poklesu pH krve. Účinky DKA mohou být u lidí s cukrovkou vážné, v některých případech dokonce smrtelné. Může totiž docházet ke zvracení a častému močení, což způsobí nebezpečně rychlou ztrátu tekutin v organismu.

DKA obvykle postihuje více lidi s diabetem 1. typu než ty s diabetem 2. typu. Nicméně se poměrně často stává, že se DKA objeví i u lidí, u kterých ještě nebyla cukrovka vůbec diagnostikována.

Jak se tedy DKA projevuje? Typickými příznaky diabetu, jako je únava, vyschlá ústa, rozmazané vidění a nevysvětlený úbytek hmotnosti. Jenže v mnoha případech je lidé nemají všechny dohromady, což oddaluje správnou diagnostiku a léčbu. Pokud si tedy ve svém dechu všimnete ovocné vůně a doprovází ji některý z příznaků - především únava, sucho v ústech, potíže s dýcháním, nevolnost nebo bolest břicha – navštivte co nejdříve lékaře.

smradlavé ponožky Foto:                                                                                                                             Foto: iStock

 

2. Smradlavé nohy: Jedná se nejspíše o „sportovní nohu“

Nedaří se vám bojovat proti smrdutým teniskám? Na vině může být plísňová infekce. Pokud si všimnete v okolí prstů u nohou suché, šupinaté kůže, zarudnutí anebo puchýřů, může se opravdu jednat o plíseň. Na vině ovšem může být i zápach způsobený kombinací bakterií a plísně, což může narušovat kůži na prstech a v meziprstí. Jestliže se poškrábete na noze a pak si tou samou rukou sáhnete na jiné místo na těle, jako jsou třeba třísla nebo podpaží, můžete rozšířit plísně i tam. Potom hrozí, že se začne vytvářet zápach také v těchto místech.

Plísně u nohou byste tedy neměli podceňovat. Kůže v meziprstí je totiž měkká a vlhká. Tím se lehce stane vstupní branou pro bakterie, což může způsobit např. bakteriální infekci měkkých tkání. Jestliže tedy trpíte na smradlavé nohy, zkuste nějaké protiplísňové spreje nebo krémy. Pokud to nebude zabírat, navštivte lékaře, který vám na to předepíše silnější přípravky.

Vzhledem k tomu, že vás dokáže „sportovní noha“ pěkně potrápit, zkuste myslet na prevenci. Pokud chodíte cvičit, raději všude noste boty. Vzhledem k tomu, že se houbám daří ve vlhkém prostředí, zkuste použít v případě pocení nohou mastek, aby byly vaše nohy v suchu.

3. Velmi smrdutá stolice nebo plyny: Může se jednat o laktózovou intoleranci

Jestliže vaše tenké střevo neprodukuje dostatečné množství enzymu zvaného laktáza, který dokáže štěpit mléčný cukr laktózu (nachází se v mléčných výrobcích), budete trpět nějakou formu laktózové intolerance.

Vaše tenké střevo posílá nerozštěpený mléčný cukr místo do krevního řečiště přímo do tlustého střeva, kde začne kvůli střevním bakteriím kvasit. To může způsobit nadýmání a řídkou a páchnoucí stolici. Uvádí se, že nesnášenlivostí laktózy u nás trpí cca 8-10 % jedinců. Nicméně u každého se může projevovat trochu jinak (bolestivé žaludeční křeče, nevolnost, průjem, zvracení, nadýmání apod.) a zároveň v různé intenzitě. Proto někdo může mít potíže i po konzumaci jogurtu, kdežto jinému nemusí sednout například jenom samotné mléko.

Pokud tedy má pravidelně vaše stolice nebo plyny z vás vycházející velmi výrazný a palčivý zápach poté, co jste měli mléko, bylo by dobré to probrat s lékařem. Pomůže vám diagnostikovat váš problém a vyloučit další onemocnění, jako je např. Crohnova choroba. Jestliže se potvrdí intolerance laktózy, odborník vám doporučí, jak dále postupovat. Poradí vám, co všechno můžete jíst, aniž byste trpěli nepříjemnými trávicími a zažívacími potížemi.

4. Silně zapáchající moč: Může být příznakem infekce močových cest

Jak vzniká tento druh infekce? Bakterie, nejčastěji E. coli, vstoupí do močových cest a do močové trubice. Následně se začnou množit v močovém měchýři, což způsobuje infekci, která může být viníkem nepříjemně štiplavé až chemicky páchnoucí moči.

Infekce močových cest jsou častější u žen než u mužů, protože ženy mají kratší močovou trubici a pro bakterie je tím pádem průnik snadnější. Navíc močová trubice u žen ústí poblíž konečníku, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku infekce.

Když tedy zaregistrujete, že vaše moč zapáchá, přestože přijímáte dostatek tekutin, raději co nejdříve navštivte lékaře.Prověří vaši moč a zjistí, kde je problém. Cokoliv se podchytí včas, se léčí rychleji a méně bolestivě.

5. Zápach z úst: Může být příznakem spánkové apnoe

Pokud je váš ranní dech – jemně řečeno – ne úplně svěží i poté, co si vyčistíte zuby, můžete mít co do dočinění se spánkovou apnoe. Jedná se o poruchu, která způsobuje během spánku dechové pauzy trvající minimálně 10 vteřin.

Spánková apnoe může vést k nadměrnému chrápání, kvůli čemuž můžete celou noc dýchat ústy. Proto máte velmi suchou sliznici, a to je jedna z nejčastějších příčin zatuchlého a páchnoucího dechu. Nedostatečně provlhčená ústa totiž představují pro bakterie ideální prostředí, aby se začaly množit. Ty mohou produkovat sirný plyn, proto váš dech může páchnout po zkažených vejcích.

Máte-li tedy podezření, že trpíte spánkovou apnoí, vyplatí se co nejdříve si naplánovat schůzku u lékaře. Je velmi důležité, aby byla spánková apnoe diagnostikována rychle. Bylo totiž prokázáno, že kvalita spánku ovlivňuje také například rozvoj cukrovky, srdečních chorob nebo vysokého krevního tlaku.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

9 věcí, které prozradí stolice o vašem zdravotním stavu

Je to něco, o čem se moc nemluví. A pokud ano, většinou s doktorem nebo s malými dětmi. Ač to bude znít možná lehce perverzně, naše stolice nám toho má dost co říct. Podle barvy, konzistence, velikosti nebo zápachu nám dá celkem hodně informací o naší stravě a zdravotním stavu.

poop-emojis-colors Foto:

Abyste měli zhruba nějakou představu, co se vám vaše stolice snaží naznačit, máme pro vás malého průvodce:

Je tvrdá a v malých kuličkách

stolice je tvrdá

V tomto případě je vaše tělo dehydrované a nemá dostatek vlákniny. Proto zůstává stolice v těle o něco déle, než by měla. Vaše tlusté střevo z ní vysává vodu, což má za následek těžké kusy stolice.

 

Řešení je obvykle jednoduché: Ujistěte se, že jste během dne dostatečně pili (ideálně 8 sklenic vody, cca 1,5–2 litry), a začleňte postupně do stravy více vlákniny – oves, lněné semínko, zeleninu, ovoce. Neládujte se ale vlákninou nijak zhurta, aby to nebyl pro střeva šok.

 

 

Příčinou zápachu mohou být problémy se zuby, nevhodný jídelníček nebo třeba nemoc

Zápach z úst: Může ho způsobit špatná hygiena i dieta

Jsou i horší věci, než sladké bonbóny

Potraviny, které podle zubařů nejvíc škodí vašim zubům. A nejsou to jen sladkosti!

Co prozradí barva očí o vašem zdraví?

Oko, do duše okno. Ano, to platí. Ale stejně tak toho oči řeknou dost i o vaší fyzické kondici. Konkrétně tedy jejich barva. Co vás tedy dost možná čeká?

Tmavoocí a šedý zákal

barva očí tmavoocí

Zamlžený obraz nad oblastí oční čočky je prvotním symptomem šedého zákalu. Takto zakalené vidění je s přibývajícími léty poměrně normální, ovšem nejvíc hrozí lidem s tmavýma očima. Podle studie, kterou publikoval v roce 2000 American Journal of Ophtalmology, mají černoocí a tmavohnědoocí lidé 1,5krát až 2,5krát vyšší riziko šedého zákalu než lidé světloocí.

 

Nejdůležitější je chránit svůj zrak před ultrafialovým zářením. To platí pro všechny, bez ohledu na barvu očí. Kromě kvalitních slunečních brýlí by ale tmavoocí lidé měli nosit třeba i klobouk nebo kšiltovku nebo si sedat pod slunečník.

reklama

Související témata: cukrovka , stolice , zápach , moč , pocení , pach , zápach z úst

reklama

Přečtěte si také

reklama