Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

6 prášků ze „superpotravin“, díky nimž budete zdravější

1/6: Maca
prášky maca

Prášek z rostliny nazývané „peruánský ženšen“ je velmi bohatý na vápník. Proto ho zcela jistě ocení vaše kosti, ať už v prevenci nebo během léčby osteoporózy. A to není zdaleka všechno. Jedna studie prokázala, že ženám užívajícím antidepresiva, které pravidelně konzumovaly půl lžičky denně po dobu 12 týdnů, pomohl vrátit jejich utlumený sexuální apetit.

 

Ale pozor – nadměrné množství může zvyšovat krevní tlak nebo také rozhodit funkci a metabolismus jater.

2/6: Kakao
prášky kakao

Určitě známější potravina než předchozí maca. Není snad člověka, co by si nikdy nedal šálek lahodného nápoje. Kakao mimo jiné obsahuje flavonoidy, látky pozitivně ovlivňující činnost srdce. Zároveň je skvělým zdrojem vlákniny, hořčíku a anandamidů – enzymů dobré nálady. Jedna polévková lžíce má dokonce více vlákniny než půl šálku hnědé rýže.

 

Užívejte ho ideálně v nezpracované, surové formě, kdy je obsah flavonoidů nejvyšší.

3/6: Acai
prášky acai

O co se jedná tentokrát? O prášek z typického brazilského ovoce rostoucího v povodí Amazonky. Můžeme ho přirovnat k lesním plodům s tmavě fialovou barvou (třeba k borůvkám a ostružinám). Nenajdete ho však na nízkých keřících, ale na palmách. Jedna čajová lžička tohoto nasládlého prášku má protizánětlivé účinky. Dalšími benefity jsou vysoké množství aminokyselin potřebných pro zotavení svalstva po tréninku a nenasycených mastných kyselin (omega-3, 6 a 9), které mají neocenitelný vliv na fungování cévní soustavy. Zároveň povzbuzují mozkovou činnost a pomáhají zlepšovat náladu.

4/6: Včelí pyl
prášky včelí pyl

Ano, sice ho pilné včelky vyrábějí pomocí svých slin, ale to by vás nemělo odradit, protože stojí opravdu za vyzkoušení. Chutná jemně květinově, nabízí dostatek bílkovin a organismus pěkně nabudí. Dodává tělu energii, vitamíny skupiny B a aminokyselinu leucin (podporuje mj. syntézu bílkovin), kterou si samo tělo nedokáže vyrobit. Zároveň se osvědčil coby skvělý spalovač tuků. Má snad jen jedinou nevýhodu – pro někoho může být alergenem.

5/6: Baobab
prášky baobab

Buničina tohoto afrického stromu je jedním z nejsilnějších antioxidantů vůbec. Chrání nás tedy před nepříznivými účinky volných radikálů, utužuje naši imunitu. Navíc je to úžasný zdroj rozpustné vlákniny – jedna polévková lžíce jí má více než celá hruška. Pomáhá při potížích s trávením a zároveň poslouží coby solidní obrana proti zácpě.

 

Chuťově ho můžeme přirovnat k citrusům. Díky vysokému obsahu pektinu můžete prášek použít i jako zahušťovadlo.

6/6: Spirulina
prášky spirulina

Tento prášek ze sladkovodních řas se může pochlubit téměř desetinásobným obsahem železa, než má špenát. V jedné polévkové lžíci najdete dokonce 4 gramy bílkovin a vitamin A, který je tak potřebný pro zlepšení odolnosti organismu. Odradit vás může mírně rybí vůně a chuť. Problém se však vyřeší poté, co zamícháte prášek do jídla, kdy se tato nelibá pachuť obvykle ztratí.

 

-šp-