7 důvodů, proč jste samá modřina

Oblékáte si punčochy a najednou si všimnete, že máte na nohách poměrně dost modřin, aniž byste tušila, z čeho by mohly být? Pokud se vám vytváří modřiny snadno a rychle kdekoliv na vašem těle, pokračujte ve čtení. Možná odhalíte, proč tomu tak je a také jak se jich můžete co nejrychleji zbavit.

Modřina je odrazem drobného poranění cév pod povrchem kůže. Jestliže jsou tyto cévky poškozeny, uniká z nich menší množství krve. Pak se vám na pokožce objeví klasické modré, černé nebo purpurové zabarvení. Tvoří se vám ale většinou náhle, bez zjevné příčiny, jako by zničehonic? Na vině mohou být následující faktory:

1. Berete určité doplňky stravy

Některé doplňky stravy mohou přispívat ke vzniku modřin nevysvětlitelného původu. Týká se to například i česneku, zázvoru, gingko biloby, ženšenu, omega-3-mastných kyselin (rybího oleje), nebo třeba vitamínu E. Pokud budete z jakéhokoliv důvodu něco z výše zmiňovaného doplňovat, raději se na to nejprve zeptejte lékaře. Mohlo by se stát, že by mohly některé z těchto doplňků reagovat na léky, které vám byly dříve předepsány.

2. Jste žena

Je to nespravedlivé, ale bohužel to tak je. Ženy mají větší tendenci mít modřiny než muži. Ti nejenže mají silnější kůži, ale také větší množství kolagenu, který napomáhá udržet cévy v dostatečné hloubce pod kůží a zároveň je chrání před poraněním.

Další naší „nevýhodou“, tedy co se týká podlitin, je přítomnost estrogenu. Studie prokázaly, že zabraňuje tomu, aby se zesilovaly cévní stěny. Navíc podporuje jejich otevírání. Proto v případě jejich poranění vyteče o něco více krve, než se stačí srazit.

3. Stárnete

Přibývající léta se samozřejmě projeví také v kvalitě kůže a cév. Pokožka se stává tenčí a cévy náchylnější k poranění, což jsou dva faktory, které zvyšují pravděpodobnost tvorby podlitin. Kvůli ztenčování kůže nastává ztráta tukové vrstvy a kolagenu, které předtím chránily vaše cévy. U nich zase dochází ke ztrátě elasticity, a to je činí náchylnější k porušení.

4. Berete léky na rozředění krve

Jestliže máte problém se srdeční arytmií nebo s krevními sraženinami, pravděpodobně používáte léky na rozředění krve. Ty mohou být příčinou vzniku modřin nevysvětlitelného původu. Na vině mohou být také jiné léky s podobným efektem, např. ibuprofen nebo aspirin.

5. Trpíte poruchou krve

Hemofilie a von Willebrandova choroba jsou krevními poruchami, kvůli nimž mohou snadno vznikat podlitiny. Hemofilie je vzácné onemocnění, které ovlivňuje schopnost krve se srážet. Proto jsou lidé s touto chorobou vystaveni riziku závažného krvácení i tehdy, když u nich dojde jen k mírnému poranění.

Von Willebrandova choroba je mírnější a o něco častější porucha srážení. Většinou se vyznačuje např. krvácením během čištění zubů, dlouhotrvajícím krvácením z nosu, přítomností krve v moči nebo stolici a silnou menstruací.

6. Užíváte antidepresiva

Studie sledující vliv některých novějších léků proti depresi prokázaly, že mohou ovlivňovat i krevní destičky, které jsou důležitou součástí procesu srážení krve.

7. Máte nedostatek vitamínů

Nedostatek vitamínu C a vitamínu K může způsobit vznik podlitin nevysvětlitelného původu. Ale pokud žijete ve vyspělém národě (což žijete, když jste v ČR) a máte pravidelný přístup ke zdravému jídlu, je velmi nepravděpodobné, že by se to týkalo i vás. Tento problém se obvykle vyskytuje pouze u těžce podvyživených populací.

Jak se co nejrychleji zbavíte modřin?

Špatnou zprávou je, že se podlitina hojí až dva týdny. Jakmile tělo vstřebá krev, která vede ke vzniku modřiny, prochází několika dalšími fázemi. Po několika dnech se změní modrá (nebo černá či fialová) barva na zelenou nebo žlutou a také opadne otok.

Nicméně existuje fígl, díky němuž se proces uzdravení urychlí. Hned, co se udeříte do kolene, lokte, holeně a podobně, vezměte si balíček ledu a podržte ho na bolavém místě zhruba 10 minut. Praktikujte to několikrát denně. Tím dojde k zatažení cév, čímž se zpomalí šíření purpurového odstínu v místě poranění. Vyzkoušet můžete i osvědčené homeopatikum Arnica Montana (dávkování: 15 CH, 5 granulí 2-3 x denně).

-šp-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.