7 jídel a nápojů, které byste si nikdy neměli dávat před koupáním
7 jídel a nápojů, které byste si nikdy neměli dávat před koupáním
Pamatujete si, jak vám maminka říkala, abyste počkali po jídle aspoň půl hodiny, než půjdete do vody? Existuje však celá řada potravin, jejichž konzumaci je vhodné se před pobytem ve vodě vyhnout úplně.
Zmrzlina
Prodává se téměř na každém koupališti a přesto není vhodné ji před plaváním konzumovat. Proč? Zmrzlina totiž obsahuje vysoké množství tuku, tedy ta vyrobená z mléka a mléčných produktů. A čím více tuků přijímáte, tím více musí žaludek pracovat, aby je strávil. Tím se energie soustředí kolem žaludku a při plavání pak chybí tam, kde je potřeba. Můžete se cítit brzy unavení nebo vám začne brzy být zima.
Pokud se chcete v letních dnech zchladit, doporučujeme spíše ledovou tříšť nebo ovocné nanuky.
Kořeněná jídla
Vzhledem k tomu, že při plavání je člověk především ve vodorovné poloze, může docházet k uvolňování žaludečních šťáv a vám se tak může udělat špatně. Před vodními radovánkami tak raději zapomeňte na pálivé omáčky nebo kořeněná jídla na grilu.
Ovocné džusy a limonády
Pokud jste byli doposud zvyklí se během léta u bazénu osvěžovat bublinkovou limonádou nebo sladkým džusem, měli byste vědět, že tyto nápoje způsobují nadýmání, takže vzniká tlak na vnější vrstvu břišní stěny. Zvolíte-li místo džusů a limonád obyčejnou vodu nebo vychlazený ovocný čaj, vyhnete se tak bolestem a nepříjemným pocitům při plavání.
Celer
Některé potraviny, jako je celer, mohou způsobit chemickou reakci, která způsobí, že je vaše pleť přecitlivělá na ultrafialové světlo. Když sníte celer nebo vám na rukou ulpí šťáva po jeho krájení, může se stát, že se vám objeví vyrážka.
Káva
Pokud se vrátíme ještě k nápojům, nedoporučujeme konzumovat ani kofein. Ten totiž ve větším množství způsobuje nevolnost nebo průjem. A jako další negativum nesmíme opomenout ani to, že způsobuje dehydrataci, což není při velkém výdeji energie ve vodě pro tělo samozřejmě dobré.
Fazole a spol.
S pocitem nadýmání, zácpou nebo i křečemi jsou spojené i další potraviny, konkrétně fazole a luštěniny, jako je čočka nebo hrách. Sice jsou bohaté na vlákninu, ale před pobytem ve vodě je nedoporučujeme konzumovat. Chcete-li si naplno užít vodní radovánky a plavání a nemít pocit nafouklého břicha a bolesti, raději si je dejte až potom.
Alkohol
Důvod je asi všem jasný, nicméně pro připomenutí. Alkoholické nápoje způsobují nesoustředěnost, což může vést při pohybu ve vodě k tomu, že člověk není schopný dostatečně ovládat své tělo a mysl. Za následek to může mít nejen zranění ve vodě, ale v horším případě i utonutí, jehož častou příčinou je právě opilost.
-an-