Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Alergii lečte dřív, než bude pozdě

Když se u vás objeví alergické příznaky, jako je třeba rýma nebo pálení očí, máte dvě možnosti. Buď tyto příznaky jen tlumíte volně prodejnými léky, nebo se vypravíte k lékaři. Ta druhá varianta je mnohem rozumnější.
Vydáno: 09.05.2015
Alergická rýma se může bez lékařské pomoci vyvinout až v astma
Autor: Thinkstock Alergická rýma se může bez lékařské pomoci vyvinout až v astma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ač to tak možná zpočátku vypadá, alergie nepostihuje jediný orgán, ale představuje poruchu regulačních mechanismů celého imunitního systému. Jestliže nemocný včas nevyhledá lékaře a spolehne se pouze na samoléčbu, jeho alergie se může v čase zhoršovat.

„Příznaky alergie se v průběhu lidského života mění, čemuž říkáme alergický pochod,“ vysvětluje doc. MUDr. Vít Petrů, CSc. z Centra alergologie a klinické imunologie pražské Nemocnice Na Homolce. Někdy se například u miminka projeví potravinová alergie při přechodu z mateřského na kravské mléko. V předškolním věku dítě trápí kopřivky a ekzémy, které za pár let ustoupí, aby se vzápětí objevila alergická rýma.

Pokud se rozkýcháte vždycky, když vyjdete na sluníčko, měli byste navštívit alergologa

Nezhoršujete náhodou své alergie?

 

Pozor na astma

Teče-li vám při alergické rýmě sezonně nebo i trvale z nosu, znamená to, že vaše horní cesty dýchací jsou postiženy chronickým zánětem. A ten opravdu není dobré přijmout jako otravnou trvalou součást života. Nehledě na balíky posmrkaných papírových kapesníků a spousty peněz utracených za kapičky či spreje do nosu je tu jedno veliké nebezpečí. Bez lékařské pomoci alergický proces často postupuje, a jelikož horní a dolní cesty jsou spojeny, alergický zánět postupně zasáhne průdušky. „Alergie dýchacích cest se tak od lehkých forem, jako je alergická rýma, může vyvinout až do život ohrožujících astmatických záchvatů,“ varuje docent Petrů. A toto riziko není malé, hrozí téměř každému druhému pacientovi s alergickou rýmou!

8 míst, kde na vás doma číhá nepříjemná alergie

Váš domov by měl být oázou klidu a míru. Skutečnost je ale taková, že právě tady může být příčina vašeho trápení. Tedy pokud trpíte na alergii.

Okna

Pozor na okna

Nesprávně utěsněná okna mohou vesele propouštět pyly zvenčí. Kolem oken se také velice ráda usazuje plíseň, jejíž spóry jsou vysoce dráždivé i pro jinak nealergického člověka.

 

Imunoterapie míří na podstatu nemoci

Příznaky alergického zánětu dokážou dobře tlumit léky zvané antihistaminika, blokující účinky působku histaminu, který je zodpovědný za pálení a svědění sliznic nebo zúžení průdušek. U alergiků, kde je již alergický zánět chronický, lékaři nasazují dlouhodobou léčbu za pomoci inhalačních kortikoidů. Žádný z těchto léků ale nepůsobí proti samotné podstatě alergie – neřeší poruchu regulace imunity a nečiní nemocné odolnější proti spouštěčům alergií. To dokáže jedině alergenová imunoterapie.

Tato terapie umí v některých případech alergický pochod dokonce zastavit. Dříve byla k dispozici jen ve formě injekcí, nyní již pacienti s výhodou užívají přípravky ve formě tablet nebo kapek. Princip alergenové terapie je ten, že se do organismu v malých a pozvolna stoupajících dávkách dodává ten alergen, který pacientovi vadí. Tělo se tak pomaličku imunizuje a získává vůči danému původci alergie toleranci.

Více informací najdete na www.pylovasluzba.cz a www.jsem-alergik.cz.

Reklama