Božena Němcová a další. Proč na rakovinu dělohy umírá stále tolik Češek?
V České republice diagnózu „rakovina děložního hrdla“ od svého lékaře uslyší přibližně 800 žen ročně. 40 procent z nich na toto onemocnění umírá. Proč jsou Češky jedny z nejohroženějších žen v západní Evropě?
Spisovatelka Božena Němcová už kvůli pokročilé rakovině dělohy nemůže řádně sedět, kvácení a bolesti v podbřišku ji sužují čím dál tím více. Poslední dny svého života tráví v Litomyšli, kde pracuje na korekturách svých knih a pokouší se o novou literární práci. Na naléhání přátel ji odváží její manžel v listopadu 1861 do Prahy, kde Božena Němcová dne 21. ledna 1862 v ranních hodinách umírá.
I dnes na různá stadia rakoviny dělohy (ke kterým patří i rakovina děložního čípku) umírá mnoho žen. Průměrný věk žen se zhoubným nádorem je 66 let. 75 procent případů tohoto nádorového onemocnění je zachyceno ve velmi časném stadiu a má příznivou prognózu. Celkem 25 procent případů je diagnostikováno před menopauzou a 5 procent případů před 40. rokem života.
HPV
Téměř všechny nádory děložního čípku jsou způsobeny přetrvávající infekcí lidským papilomavirem (HPV), což je poměrně běžný typ viru, se kterým se během života setká až 80 procent žen, ale ve většině případů se jejich tělo ubrání samo. Nejčastěji se přenos uskuteční pohlavním stykem. Stoprocentní ochranu před přenosem nemůže zajistit ani kondom, jak se mnohé ženy mylně domnívají. Žena začíná být v ohrožení, pokud infekce přetrvává. Proto je tak důležité odhalit ji včas.
Češky nechodí na preventivní kontroly ke gynekologovi
Takže pravidelné prohlídky u gynekologa jsou nutností. V případě rakoviny děložního čípku jsou dokonce nezbytností, protože v počátečních stadiích onemocnění nemusí pacientka pociťovat žádné příznaky. Je důležité si uvědomit, že cesta od nákazy lidským papilomavirem (HPV), který rakovinu děložního čípku způsobuje, a rozvojem nádoru je dlouhá, trvat může i déle než patnáct let.
Gynekolog má možnosti, jak buněčné změny na čípku podchytit a případně včas odhalit nádor. Preventivní vyšetření tak může zabránit zbytečným úmrtím. „Děložní hrdlo je snadno přístupné při gynekologickém vyšetření a časně objevené přednádorové stavy lze úspěšně vyléčit,” popisuje prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí Onkogynekologického centra VFN v Praze, který je současně úřadujícím prezidentem Evropské společnosti gynekologické onkologie. Dokazují to i údaje z řady zemí západní Evropy, kde je výskyt této nemoci výrazně nižší. A není to proto, že by tamní obyvatelé měli jiné sexuální chování. Důvod je ten, že tam stát a obyvatelé samotní nepodceňují právě prevenci.
Primární prevence je očkování a nově HPV DNA testy
Pravidelné lékařské kontroly můžeme označit jako sekundární prevenci. V dnešní době mají třináctileté dívky dokonce hrazené očkování proti HPV. Pokud tedy máte dceru v tomto věku, určitě se na vakcínu zeptejte pediatra. I když je totiž očkování hrazené, je takto chráněno jen asi padesát procent dívek. Tedy opět velmi málo. V zemích západní Evropy je proočkovanost okolo 80 procent. Samozřejmě platí, že čím víc očkovaných bude, tím víc se výskyt viru v populaci sníží. Očkování proti HPV má ale smysl i pro starší ženy nebo i chlapce a muže.
Nově od ledna roku 2020 je pro ženy ve věku 35. a 45. let hrazené pojišťovnou i tzv. HPV DNA testy. Podle předsedy České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP MUDr. Vladimíra Dvořáka tento test zvyšuje citlivost a bezpečnost cervikálního screeningového programu. „Provedení HPV testu společně s cytologií ve 35 a ve 45 letech umožňuje dlouhodobé vyloučení rizika onemocnění při negativitě obou vyšetření, a naopak zintenzivnění péče o ženy s cytologickou abnormitou anebo HPV pozitivitou,“ dodává. Lékaři věří, že společné testování klasické cytologie a doplnění HPV DNA testu může značně snížit výskyt karcinomu děložního čípku a zachránit tím životy mnoha žen. Více se o novém testování dozvíte zde.