12. června 2016 04:40
Martina ČerňanskáCestování za exotikou jedině s očkováním
Chystáte se navštívit exotické oblasti například v Africe, Asii nebo Latinské Americe? Určitě tušíte, že je potřeba zvážit očkování. Někdy je to i povinné a bez patřičné „injekce“ vás do země nevpustí.
Kde očkovat
Očkování při cestách do zahraničí poskytují specializovaná pracoviště: střediska očkování a cestovní medicíny. Informace o těchto pracovištích je možno najít např. na adrese www.vakciny.net.
Kdy se očkovat
Při plánování cesty do zahraničí myslete na to, že je třeba očkovat se v dostatečném předstihu. S větší časovou rezervou počítejte v případě, kdy je zapotřebí víc očkovacích dávek. Optimální doba pro zahájení očkování je 2 až 3 měsíce před plánovanou cestou.
Co očkovat
Očkovací centra ke každému přistupují individuálně. Hodnotí se jak cílová destinace, tak doba, kterou tu chcete strávit. Dále věk a zdravotní stav cestovatele či aktivita, které se chcete věnovat.
Nejčastěji se očkuje proti těmto chorobám: břišní tyfus, cholera, japonská encefalitida, žlutá zimnice, žloutenka typu A a B, meningokoková meningitida a vzteklina.
Při dlouhodobých pobytech v některých zemích je nutné také přeočkování proti přenosné dětské obrně (poliomyelitidě). Týká se to především Pákistánu a západoafrických zemí. Rovněž Saúdská Arábie v době pouti do Mekky toto očkování vyžaduje.
Velký přehled: 7 očkování proti exotickým nemocem
Než vyrazíte do střediska očkování a cestovní medicíny
- Očkovat lze jen osoby v dobré zdravotní kondici.
- Cca jeden až dva dny po očkování je třeba se šetřit (nesportovat a jinak se fyzicky nenamáhat).
- V den očkování je nutné vyhýbat se aktivnímu slunění, soláriím a saunování.
- Při každém cestování je třeba mít v pořádku základní domácí očkování – u dospělých alespoň proti tetanu.
- Výhodné je přeočkování kombinovanou vakcínou proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli.
Přečtěte si také:
Zdroj: 120na80.cz