zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Čištění zubů: 5 chyb, které dělá většina lidí

1/5: Používáte špatný kartáček
Čištění zubů kartáček

Možná se vám zdá, že zuby nemohou být opravdu čisté, pokud je nebudete skutečně drhnout, a tak si mnozí pořizují kartáček s tvrdými štětinami. Ten však může nadělat víc škody než užitku. „Zubní lékaři často doporučují používat měkký, nebo dokonce super měkký zubní kartáček. Jen tak se totiž vyhnete poškození skloviny a dásní," říká zubařka June Harewoodová, která pracuje jako odborná asistentka na katedře zubního lékařství na Kolumbijské univerzitě. Podle ní mnohé vědecké studie ukazují přímou souvislost mezi tvrdými štětinami na kartáčku a zvýšeným opotřebením zubní skloviny a paradontózou. Jinými slovy, tvrdé kartáčky jsou nejlepší cestou ke zvýšené citlivosti zubů.

 

Také úchop kartáčku je velmi důležitý. Většina lidí jej drží v pěsti, ale právě tento úchop svádí k tlačení. Lepší je prý držet kartáček jako tužku, člověk pak nemůže tolik na zuby tlačit a čistí je jemně.

 

2/5: Nepoužíváte dentální niť
Čištění zubů nit

Všichni víme, že je třeba dentální niť používat. Ale většině lidí se nechce, pochybují, zda je to opravdu nutné, že se něco stane, když tento krok vynechají. Jenomže odborníci tvrdí, že jednoznačně ano. „Mnoho lidí má k používání dentální nitě doslova averzi, ale v mezizubním prostoru zůstává po čištění kartáčkem mnoho bakterií. Čištění pomocí zubního kartáčku a dentální nitě snižuje riziko zánětu dásní, zejména v jeho mírné formě, kdy jsou dásně dásně podrážděné, červené a oteklé,“ vysvětluje zubařka Harewoodová.

 

Pokud vám zubní niť přece jen nevyhovuje, naučte se alespoň používat kartáček na mezizubní prostory. Je důležité vybrat správnou velikost, s čímž vám nejlépe poradí odborník. Moc široký kartáček totiž drhne o sklovinu a moc malý zase neodstraní všechny nečistoty.

3/5: Používáte špatnou techniku
Čištění zubů technika

„Ale není to všechno o tvrdosti kartáčku, správná technika čištění je stejně důležitá jako kartáček,“ dodává zubařka. Chcete-li si zuby čistit správně, nakloňte kartáček k zubům pod úhlem 45 stupňů. Dříve se doporučoval pohyb ze strany na stranu, pak ale vědci zjistili, že tato technika obrušuje zubní krčky.

 

Daleko lepší je používat při čištění krouživý pohyb, a to i na přechodu mezi zubem a dásní. Jen tak se štětinky dostanou pod dáseň, odkud odstraní plak a bakterie. Nezapomínejte také na zadní prostory, na ty možná budete potřebovat menší kartáček.

 

 

 

 

4/5: Čistíte zuby ve špatný okamžik
Čištění zubů okamžik

Není to tak jednoduché, že by stačilo čištění zubů ráno a večer. Ani čištění po jídle není spolehlivý způsob, jak zuby ochránit před bakteriemi. Nový výzkum totiž ukazuje, že čištění bezprostředně po jídle zubům škodí, zvlášť pokud si pochutnáváte na něčem kyselém. Čištění totiž může kyseliny z jídla zatlačit hlouběji do zubní skloviny, která se tak stane náchylnější. S hygienou proto počkejte alespoň 30 minut.

 

Po jídle si však můžete ústa vypláchnout obyčejnou vodou, ta nejhorší nečistoty odplaví.

5/5: Čistíte zuby příliš krátce
Čištění zubů krátce

Dříve se tvrdilo, že zuby se mají čistit dvě minuty. Podle odborníků je však taková doba příliš krátká, za tuto dobu nelze všechny zuby vyčistit důkladně. Proto se nyní doporučuje čistit zuby alespoň tři minuty, ale ještě lepší je čistit každý zub po dobu pěti vteřin. Pak má dotyčný jistotu, že každému zubu věnoval tu správnou péči. Pokud pečlivě čistíte i mezizubní prostory, počítejte s dalšími dvěma minutami.

 

-lk-

reklama