Čištění zubů: 5 chyb, které dělá většina lidí

Čištění zubů: 5 chyb, které dělá většina lidí

Za zubní pomůcky utrácíme nemalé peníze, používáme bělicí pasty, protože krásné zuby jsou přece ukazatelem našeho společenského statusu. Přesto jsou ordinace zubařů pořád plné a populaci trápí zubní kazy. Může za to strava, kterou jíme, protože obsahuje velké množství cukrů. A také špatná technika čištění zubů, kterou používáme. Pokud totiž jde o ni, každý člověk má svou rutinu, ze které jen málokdy vybočí. Nejdřív vlevo dole, potom vpravo dole a pak horní patro. Vyplivnout a vypláchnout…

Čistit zuby jsme se naučili v dětství a jen někteří lidé své návyky opravili, když dospěli. Ostatní pohybují kartáčkem v zaběhaném rytmu a nějak ty dvě minuty, po které si mají zuby čistit, v koupelně přetrpí. Jenomže to nestačí. Pokud zuby nemají správnou péči, kazí se. A to přece nechceme.

Proto jsme pro vás našli pět nejčastějších chyb, které vašemu chrupu škodí. Zbavte se jich co nejdřív.

Používáte špatný kartáček

Možná se vám zdá, že zuby nemohou být opravdu čisté, pokud je nebudete skutečně drhnout, a tak si mnozí pořizují kartáček s tvrdými štětinami. Ten však může nadělat víc škody než užitku. „Zubní lékaři často doporučují používat měkký, nebo dokonce super měkký zubní kartáček. Jen tak se totiž vyhnete poškození skloviny a dásní," říká zubařka June Harewoodová, která pracuje jako odborná asistentka na katedře zubního lékařství na Kolumbijské univerzitě. Podle ní mnohé vědecké studie ukazují přímou souvislost mezi tvrdými štětinami na kartáčku a zvýšeným opotřebením zubní skloviny a paradontózou. Jinými slovy, tvrdé kartáčky jsou nejlepší cestou ke zvýšené citlivosti zubů.

Také úchop kartáčku je velmi důležitý. Většina lidí jej drží v pěsti, ale právě tento úchop svádí k tlačení. Lepší je prý držet kartáček jako tužku, člověk pak nemůže tolik na zuby tlačit a čistí je jemně.

Nepoužíváte dentální niť

Všichni víme, že je třeba dentální niť používat. Ale většině lidí se nechce, pochybují, zda je to opravdu nutné, že se něco stane, když tento krok vynechají. Jenomže odborníci tvrdí, že jednoznačně ano. „Mnoho lidí má k používání dentální nitě doslova averzi, ale v mezizubním prostoru zůstává po čištění kartáčkem mnoho bakterií. Čištění pomocí zubního kartáčku a dentální nitě snižuje riziko zánětu dásní, zejména v jeho mírné formě, kdy jsou dásně dásně podrážděné, červené a oteklé,“ vysvětluje zubařka Harewoodová.

Pokud vám zubní niť přece jen nevyhovuje, naučte se alespoň používat kartáček na mezizubní prostory. Je důležité vybrat správnou velikost, s čímž vám nejlépe poradí odborník. Moc široký kartáček totiž drhne o sklovinu a moc malý zase neodstraní všechny nečistoty.

Používáte špatnou techniku

„Ale není to všechno o tvrdosti kartáčku, správná technika čištění je stejně důležitá jako kartáček,“ dodává zubařka. Chcete-li si zuby čistit správně, nakloňte kartáček k zubům pod úhlem 45 stupňů. Dříve se doporučoval pohyb ze strany na stranu, pak ale vědci zjistili, že tato technika obrušuje zubní krčky.

Daleko lepší je používat při čištění krouživý pohyb, a to i na přechodu mezi zubem a dásní. Jen tak se štětinky dostanou pod dáseň, odkud odstraní plak a bakterie. Nezapomínejte také na zadní prostory, na ty možná budete potřebovat menší kartáček.

Čistíte zuby ve špatný okamžik

Není to tak jednoduché, že by stačilo čištění zubů ráno a večer. Ani čištění po jídle není spolehlivý způsob, jak zuby ochránit před bakteriemi. Nový výzkum totiž ukazuje, že čištění bezprostředně po jídle zubům škodí, zvlášť pokud si pochutnáváte na něčem kyselém. Čištění totiž může kyseliny z jídla zatlačit hlouběji do zubní skloviny, která se tak stane náchylnější. S hygienou proto počkejte alespoň 30 minut.

Po jídle si však můžete ústa vypláchnout obyčejnou vodou, ta nejhorší nečistoty odplaví.

Čistíte zuby příliš krátce

Dříve se tvrdilo, že zuby se mají čistit dvě minuty. Podle odborníků je však taková doba příliš krátká, za tuto dobu nelze všechny zuby vyčistit důkladně. Proto se nyní doporučuje čistit zuby alespoň tři minuty, ale ještě lepší je čistit každý zub po dobu pěti vteřin. Pak má dotyčný jistotu, že každému zubu věnoval tu správnou péči. Pokud pečlivě čistíte i mezizubní prostory, počítejte s dalšími dvěma minutami.

-lk-

Sdílejte článek
Štítky jídlo bakterie technika čištění zubů zubní lékař Kolumbijská univerzita sklovina

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 3. 2024

Berani, možná budete muset vědomě upustit od některých svých plánů a nechat vše na náhodě. Prvek neočekávaného vám může docela pomoci, takže s ním pracujte, místo abyste se ho snažili držet na uzdě. Přirozený tok událostí by vás měl dovést k větší svobodě. Používejte svou představivost, místo abyste se zcela spoléhali na mentální procesy, jako je logika.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.