Co dokáže odhalit oční bělmo o vašem zdraví? Může jít o banalitu nebo i vážnější problém

Oční bělmo můžeme považovat za takový malý indikátor našeho zdraví. Podívejte se do zrcadla a pozorně si prohlédněte vaše oči. Nevidíte tam něco jinak, než by mělo být?

Červené podrážděné bělmo

Nejčastějším úkazem, který jsme snad všichni zažili, jsou podrážděná červená bělma. Mohou být způsobená několika věcmi: od alergií po nedostatek spánku, v méně častých případech pak také závažnějším onemocněním, jako je například zelený zákal.

Popraskané žilky

Popraskané červené žilky na bělmu značí zvýšený oční tlak, chudokrevnost a mohou být také indikátorem špatné cirkulace krve.

Pokud vám tedy zničeho nic žilky v oku praskají častěji, je lepší nechat se vyšetřit vaším lékařem. Jednorázově to může být způsobeno také únavou a na to stačí si pořádně odpočinout.

Zažloutlé bělmo

Zažloutlá bělma většinou naznačují poruchu funkci jakter a nemoc žloutenku.

Pokud pozorujete, že vaše bělma změnila barvu na žlutou, navštivte vašeho lékaře a nechte si udělat jaterní testy. Žloutenka je nemoc léčitelná, ale jako u všech nemocí platí, že čím dřív se začnete léčit, tím lépe.

Tmavé skvrny

Většinou nejsou tmavé skrvny na vašem bělmu ničím, co by ukazovalo na závažnější onemocnění. Toto zbarvení bývá vrozené, ale pokud se vám skvrny objevily náhle, mohou značit alergickou reakci na oční kapky nebo kosmetiku.

Vypouklé bělmo

Ve většině případů by bělmo oka nemělo být vidět nad duhovkou. Pokud jsou však bělma viditelná mezi vaší duhovkou a horním víčkem, jsou příliš vypouklá (velká).

Nejčastější příčinou vypouklého bělma je hypertyreóza, což je ve zkratce příliš aktivní štítná žláza.

Pokud máte pocit, že máte příliš „vypouklé" oči, zajděte si na endokrinologii na vyšetření štítné žlázy.

Šedý kroužek kolem zorničky

Vyplatí se sledovat i střed oka. Šedý kroužek kolem zorničky, také zvaný „stařecký oblouk”, je obvykle indikátorem vysokého cholesterolu a tryglyceridů.

Může to také poukazovat na zvýšené riziko infarktu, takže pokud tento znak na svém oku pozorujete, nechte si raději udělat u svého lékaře krevní rozbor.

​​​​​​​​​​​​​​

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.