zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Alergie na kosmetické přípravky: Máte ji taky?

Alergie na kosmetické přípravky
Autor: iStock Alergie na kosmetické přípravky
anna kopečková , Vydáno: 06.08.2018
Statistiky dokazují, že alergie trápí každého čtvrtého člověka v České republice. Do této skupiny patří také alergie na kosmetické přípravky. Jak poznáte, že jde o alergickou reakci? A jak se dá řešit?

reklama

Nejcitlivější jsou oční víčka

Koupíte si značkovou kosmetiku, o které jste přesvědčena, že vám pomůže. Ihned po prvním nanesení však zjistíte, že něco není v pořádku. Začnou vám slzet oči, kůže vám zrudne, objeví se třeba i drobné puchýřky nebo svědivé pupínky. Pokud se i vy tu a tam potýkáte s touto alergickou reakcí, měla byste velmi dobře zvážit, jakou kosmetickou značku a jaké produkty budete používat v budoucnu. Alergické reakce na kosmetické produkty se mohou objevit ihned po použití, ale i během několika minut či hodin po aplikaci. Přestože se nejčastější alergické reakce objevují právě v oblasti očí, mnohé ženy se s ní setkaly i na jiných místech svého těla. Trpíte-li pouze zarudnutím pokožky, jedná se většinou o pouhé podráždění. Jestliže se však k tomu přidá ještě svědění, máte co do činění s alergií. Alergickým projevům, jako je například právě svědění, zarudnutí, puchýřky či pupínky, se říká dermatitida. Iritativní dermatitidu vyvolala vnější příčina – kosmetický přípravek. V takovém případě se doporučuje okamžitě přestat používat kosmetický přípravek a navštívit lékaře.

V lékárně vám pomůžou

Navštívíte-li se svou alergií na kosmetické produkty odborníka, ten vám stanoví způsob léčby. S velkou pravděpodobností vám předepíše krémy a masti, které jsou nezbytné pro péči o alergickou pokožku. Mohou být předepsány tzv. imunomodulátory – tzn. prostředky zvyšující aktivitu imunitního systému. Prvních několik týdnů se budete léčit kortikosteroidy a antihistaminiky. Tím se vám uleví od nepříjemných alergických reakcí.

Alergické reakce nejčastěji způsobují vonné složky, parfémové a rostlinné extrakty, masťové základy (např. lanolin) a hlavně konzervační látky, které jsou obsaženy v kosmetických produktech (parabeny). Velmi často se rovněž vyskytují alergické reakce na barvy na vlasy, odlakovače na nehty a opalovací prostředky.

490652077 Foto: Thinkstock

                                                                                                                           Foto: Thinkstock

Příznaky alergie na kosmetiku

Prvním možným příznakem alergické reakce je zarudnutí kůže. To bývá počátečním příznakem, ale může být pouhou přecitlivělou reakcí na daný výrobek. V tom případě zarudnutí po nějaké době samo mizí. Dalším příznakem je klasické svědění kůže, které obvykle neustává ani po nějaké době. Pacienti si stěžují na zhoršování stavu. Ničím výjimečným není ani vyrážka. Někdy může samovolně zmizet a objeví se vždy, když se setkáte s alergenem. Objeví-li se na kůži puchýřky, které někdy mokvají, pak je vhodné zajít k lékaři. Z těchto puchýřků se může vytvořit chronický ekzém. Velmi častou alergickou reakcí je rovněž pigmentace kůže. Nejčastěji se objevuje u očních víček, na horním rtu a na rukou – zejména po aplikaci opalovacího prostředku a následném vystavování slunečním paprskům.

Nejčastější alergeny

Lékaři se nejčastěji setkávají s pacienty, kteří přišli do ordinace s alergickou reakcí po použití opalovacího prostředku. Tato alergická reakce je způsobena zejména chemickým UV faktorem, který pohlcuje sluneční záření. Ničím výjimečným pro lékaře není ani pacient, který přišel do ordinace po použití kondicionéru. Tyto vlasové přípravky totiž obsahují konzervační látky a parfémovou složku, na kterou může být pokožka na hlavě velmi citlivá. Časté alergické reakce vyvolává rovněž barva na vlasy. Proto je vždy zapotřebí provést test snášenlivosti – nanesete kapku barvy za ucho nebo do loketní jamky a počkáte 24 hodin, zda se neobjeví alergická reakce. Deodoranty a antiperspiranty jsou obvykle velmi dobře snášeny, pokud si je nenanesete na podrážděnou pokožku (například po holení). Řasenka, oční stíny a linky – to vše vám může způsobit velmi silnou alergickou reakci v oblasti očí. V zásadě platí, že čím hůře se tyto produkty odstraňují, tím více mohou způsobovat alergie. Rtěnky a lesky na rty obsahují barviva a konzervační látky, které mohou vyvolávat alergickou reakci, pokud jsou rty suché a popraskané. Ničím výjimečným nejsou rovněž alergické reakce na laky na nehty. Ty v sobě obsahují formaldehyd, což je velmi silný alergen. Alergie se pak projevuje zarudnutím prstů, ale může se objevit také na očních víčkách, obličeji nebo krku – tedy místech, kterých se častěji dotýkáme prsty. Milovnice umělých nehtů se mohou setkat s alergií na lepidla.

Dnešní doba si žádá, abychom byly krásné, voňavé a naprosto dokonalé. Čím více však používáme kosmetických produktů, tím více si ubližujeme. Naštěstí existují firmy, které se přiklánějí k výrobě kosmetiky z přírodních zdrojů. Kosmetické produkty si však můžete mnohdy vyrobit i vy sama doma. Zkuste třeba pleťové masky

 

Zdroj: Jakbytfit.cz

Mohlo by vás taky zajímat:

 

Změnila jste kosmetiku a objevily se pupínky?

Jak zjistíte, že za pupínky na tváři může vaše kosmetika?

 

 

7 čistě přírodních kosmetických pomocníků, které si vyrobíte za pár korun

Starat se dobře o svou pleť a vlasy vás nemusí stát tak moc peněz. Spoustu věcí si totiž můžete vyrobit doma a úplně bez chemie. Stačí vám jen to, co máte v kuchyni. Poradíme vám, jak si vyrobit masku, pleťovou vodu, zábal nebo i šampon, díky kterým budou vaše vlasy i pleť jen zářit.

Hydratační maska na obličej

Hydratační maska na obličej

Je vynikající hlavně na suchou pleť.

Co budete potřebovat:

• 2 lžíce dužiny z avokáda

• 1 lžičku medu

• 1 lžíci kokosového, rýžového nebo sójového mléka

 

Avokádo rozmačkejte vidličkou na kaši, přidejte med a mléko a dobře rozmíchejte na hladkou pastu. Pokud je moc tuhá, přidejte ještě trochu mléka.

Masku naneste na čistý obličej, nechte působit 5–10 minut (maska by neměla úplně zaschnout) a pak opláchněte čistou vodou.

 

 

Kosmetické výrobky: Jaké používat ve 40, 50 nebo 60

Kosmetické výrobky: Jaké používat, když je vám 40, 50 nebo 60 let?

 

 

 

 

 

 

reklama

Související témata: alergie , krém , řasenka , oční víčka , kosmetické přípravky , alergie na kosmetiku

reklama

Přečtěte si také

reklama