Co mi je? Zeptejte se svého jazyka

Jen tím, že otevřete pusu a podíváte se do zrcadla, se toho o sobě a svém zdraví můžete dozvědět opravdu hodně.

Bolest, svědění, skvrny, zápach… Vaše tělo vám vždy dá najevo, jak na tom se zdravím jste. A jedno místo je pro vaši domácí „diagnostiku“ obzvlášť užitečné, i když na ně dost možná zapomínáte: váš jazyk. Právě podle jeho vzhledu a barvy se přitom řídí čínská, ale i naše západní medicína. Ne nadarmo vás lékař při vyšetření žádá, abyste otevřeli pusu.

Vezměte proto do ruky zrcátko, pořádně otevřete ústa a podívejte se, co vám chce váš jazyk říct. A pokud zjistíte některý z následujících problémů, navštivte svého praktického lékaře nebo zubaře.

Hladký, světlý povrch

Povrch jazyka by měl být trochu hrbolatý, takže pokud je ten váš hladký, může to značit nedostatek vitaminu B12 nebo železa, říká americký internista Steven Lamm.

Černý nebo chlupatý povlak

Tohle zní sice trochu nechutně, nicméně černý a na pohled chlupatý jazyk neznamená, že se vám na něm nějakým záhadným způsobem vytvořily vlasové folikuly. Jen to tak vypadá, protože se na povrchu hromadí sekret a tmavne. Je to jasný pokyn k tomu, abyste zlepšili svou hygienu. „Špatná ústní hygiena zvyšuje i riziko srdečního onemocnění,“ varuje lékař. Tmavé zbarvení může být navíc znakem infekce plísněmi.

Moc velký jazyk

Pokud vám přijde jazyk oteklý nebo prostě nějaký moc velký, může to znamenat sníženou činnost štítné žlázy. Při hypotyreóze štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů, což mimo jiné zpomaluje metabolismus. Dalšími symptomy jsou nedostatek energie, zácpa, suchá kůže nebo zimomřivost.

Popraskaný jazyk

Hluboká prasklina nebo rýha na povrchu či po stranách jazyka může značit autoimunitní onemocnění, přibližuje Lamm.

Bílý povrch

I bílý povlak na jazyku značí plísňovou infekci, která ukazuje na to, že se děje i něco dalšího, protože bakterie bojující s plísněmi, které se v ústech nacházejí, nezvládají s náporem bojovat.

Afty

Ani doktoři s jistotou neví, proč se lidem v ústech tyhle bolestivé vřídky objevují. Ale většinou vyskočí, když jste ve stresu, dopřáváte si hodně kořeněná jídla nebo se o vás pokouší nachlazení či chřipka a váš imunitní systém pracuje o sto šest. Nejde tedy o nic extra vážného. Pomůže, když nebudete jíst dráždivá jídla, budete používat hojící mastičky a doplníte si vitamíny a minerály (hlavně vitamíny skupiny B a železo).

ana

Sdílejte článek
Štítky zdraví

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.