zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Co mi je? Zeptejte se svého jazyka

Prohlédněte si svůj jazyk, než ho na někoho vypláznete
Autor: giphy.com Prohlédněte si svůj jazyk, než ho na někoho vypláznete
anna kopečková , Vydáno: 06.02.2015
Jen tím, že otevřete pusu a podíváte se do zrcadla, se toho o sobě a svém zdraví můžete dozvědět opravdu hodně.

reklama

Bolest, svědění, skvrny, zápach… Vaše tělo vám vždy dá najevo, jak na tom se zdravím jste. A jedno místo je pro vaši domácí „diagnostiku“ obzvlášť užitečné, i když na ně dost možná zapomínáte: váš jazyk. Právě podle jeho vzhledu a barvy se přitom řídí čínská, ale i naše západní medicína. Ne nadarmo vás lékař při vyšetření žádá, abyste otevřeli pusu.

Vezměte proto do ruky zrcátko, pořádně otevřete ústa a podívejte se, co vám chce váš jazyk říct. A pokud zjistíte některý z následujících problémů, navštivte svého praktického lékaře nebo zubaře.

Hladký, světlý povrch

Povrch jazyka by měl být trochu hrbolatý, takže pokud je ten váš hladký, může to značit nedostatek vitaminu B12 nebo železa, říká americký internista Steven Lamm.

 

Černý nebo chlupatý povlak

Tohle zní sice trochu nechutně, nicméně černý a na pohled chlupatý jazyk neznamená, že se vám na něm nějakým záhadným způsobem vytvořily vlasové folikuly. Jen to tak vypadá, protože se na povrchu hromadí sekret a tmavne. Je to jasný pokyn k tomu, abyste zlepšili svou hygienu. „Špatná ústní hygiena zvyšuje i riziko srdečního onemocnění,“ varuje lékař. Tmavé zbarvení může být navíc znakem infekce plísněmi.

Moc velký jazyk

Pokud vám přijde jazyk oteklý nebo prostě nějaký moc velký, může to znamenat sníženou činnost štítné žlázy. Při hypotyreóze štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů, což mimo jiné zpomaluje metabolismus. Dalšími symptomy jsou nedostatek energie, zácpa, suchá kůže nebo zimomřivost.

Popraskaný jazyk

Hluboká prasklina nebo rýha na povrchu či po stranách jazyka může značit autoimunitní onemocnění, přibližuje Lamm.

Bílý povrch

I bílý povlak na jazyku značí plísňovou infekci, která ukazuje na to, že se děje i něco dalšího, protože bakterie bojující s plísněmi, které se v ústech nacházejí, nezvládají s náporem bojovat.

Afty

Ani doktoři s jistotou neví, proč se lidem v ústech tyhle bolestivé vřídky objevují. Ale většinou vyskočí, když jste ve stresu, dopřáváte si hodně kořeněná jídla nebo se o vás pokouší nachlazení či chřipka a váš imunitní systém pracuje o sto šest. Nejde tedy o nic extra vážného. Pomůže, když nebudete jíst dráždivá jídla, budete používat hojící mastičky a doplníte si vitamíny a minerály (hlavně vitamíny skupiny B a železo).

ana

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama