Ideální pozice pro dobrý spánek: Na zádech, na boku, nebo na břiše?

Přesně na 21. března se datuje Mezinárodní den zdravého spánku, který by nám všem měl připomenout, že bychom tuto oblast rozhodně neměli zanedbávat. Existuje však ideální poloha, která nám pomáhá usnout a neškodí našemu tělu? Na tyto otázky odpovídá několik expertů, které cituje francouzský deník Le Figaro.

Spaní na břiše

Pro některé z nás není nic pohodlnějšího a více uvolňujícího než spát tváří v polštáři a na břiše. Ani tato pozice není pro tělo vyhovující. Podle osteopata Célestina Serteleta může spánek na břiše vyvolávat napětí v polykacích svalech a tlak na hrudní koš a může vést k dýchacím obtížím. Tato pozice není ideální ani pro šíji. Kinezioterapeut Jérémie Feutry vysvětluje: „V praxi pozorujeme, že lidé, kteří mají ve zvyku spát každou noc na břiše, trpí bolestmi šíje více než ti, kdo spí na boku nebo na zádech. Když spíte na břiše, máte hlavu otočenou na stranu a to vyvolává tlak na páteř. Navíc se záda stáčejí na stranu, obratle nejsou v rovině. V této poloze je lépe spát na tvrdé matraci a na plochém polštáři.“

Pozice plodu

Pozice skrčence či plodu v mateřském lůně je nejběžnější, nicméně nevyhovuje všem. „V pozici plodu nezaujímá páteř přirozenou křivku, je zakulacená, jsme zkroucení a hrudník nemá dost místa. Avšak pro toho, kdo má bolesti v zádech, může být toto zahnutí způsobem, jak si od nich ulevit. Jestliže máte ve zvyku spát v této poloze, je lepší skrčit jednu nohu a druhou napnout, abyste uvolnili pánev,“ radí Jérémie Feutry.

Spánek na zádech

Často se říká, že spaní na zádech je ideální pro naše zdraví. A pro náš vzhled, neboť obličej není osm hodin svraštělý na polštáři. Všechno ale závisí na tom, jakou máte morfologii a jaké máte matrace. „Jestliže jsou naše záda spíš zahnutá a hlava vystupuje vpřed, je třeba podpořit krk několika polštářky. Příliš tvrdá matrace rovněž způsobuje bolesti, protože svaly jsou stlačeny,“ říká osteopat Sertelet. Pozice se nedoporučuje u osob, které chrápou a trpí syndromem spánkové apnoe.

Aby byla pozice na zádech pro tělo ideální, dejte si polštářek pod kolena. „Jestliže je jedna noha napjatá na matraci, má druhá tendenci se sklánět, což vyvíjí tlak na hýžďové svaly a napětí v kyčli a pánvi,“ vysvětluje Sertelet. A pokud jde o vliv na tvorbu vrásek? Expert vybízí k obezřetnosti: „Spánek na stejném boku může vést k mačkání kůže a svalů, neboť krev a kyslík nepronikají správně do pokožky a regenerace je méně úspěšná. Navíc by bylo nutné spát celou noc bez hnutí, což se stává jen výjimečně.“

Spaní na boku

Jestliže se cítíte dobře, když ležíte na straně a máte ruku pod polštářem, výše, než jsou ramena, stlačujete si krevní cévy a nervy a to může vést ke ztuhlosti nebo zdřevěnění ruky. Navíc je váha soustředěna na ramena. Když se vzbudíte, budou vás bolet. Na rozdíl od toho, co se často říká, spaní na pravé straně nepřispívá k pálení žáhy ani spaní na levé straně nezabraňuje jaterním problémům. Tato poloha má smysl u těhotných žen. „Jestliže chcete vylepšit tuto pozici, umístěte polštář mezi kolena, aby stehenní kost byla v rovině s pánví,“ uvádí Sertelet.

Osteopat je kategoricky proti tomu, abychom spali celou noc v jediné poloze. Doporučuje se neusínat pokaždé ve stejné pozici a lepší je i pozice během noci měnit, abychom nebyli druhý den ráno zdřevěnělí a ztuhlí.

Zdroj: ČTK


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.