Infekce HPV se netýká jen žen, u mužů vede až k rakovině. Přitom stačí udělat včas jednu věc

O HPV, tedy lidském papilomaviru, se hovoří hlavně v souvislosti s rakovinou děložního čípku, která je u nás po rakovině prsu druhým nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním a každý den na ni umírá jedna žena. A to přesto, že jí lze předcházet screeningem nebo očkováním. HPV se ale zdaleka netýká jen žen. Genitální bradavice, nebo dokonce rakovina v důsledku nakažení HPV infekcí hrozí také mužům.

Svěděním, pálením, bolestí i zápachem – takto nepříjemně se mohou projevovat genitální bradavice, které napadají kůži a sliznici v intimních partiích. V Evropě jimi ročně v důsledku nákazy HPV infekcí onemocní více než 380 tisíc mužů. „Ve své ordinaci pacientům nejčastěji sděluji diagnózu genitálních bradavic nebo přednádorových a nádorových stavů. I přes osvětu o hrozbách HPV se ale bohužel stále setkávám s velkým počtem nových pacientů v pokročilých stadiích nemoci,“ říká gynekolog MUDr. Michal Mihula z Městské nemocnice Ostrava.

Včasné zachycení obtíží spojených s předchozí nákazou HPV viry podle něj ovlivnila i pandemie koronaviru, protože pacienti se k lékaři báli přijít, aby se nenakazili. „Řada pacientů použila koronavirus trochu jako výmluvu, aby prohlídku u lékaře oddálila. Stydí se a nechtějí o svých intimních problémech mluvit. To je samozřejmě chyba, protože čím dříve k lékaři přijdou, tím rychleji a účinněji jsme jim schopni pomoci,“ vysvětluje MUDr. Mihula.

Sexuálně přenosná infekce může vést až k rakovině

HPV je vůbec nejčastější sexuálně přenosnou infekcí a v životě se s ní setká až 80 % lidí, tedy nejen žen, ale i mužů. Ti tak mají stejné riziko jako ženy, že se HPV infikují. Častěji se vyskytuje u mladých, sexuálně aktivních lidí. Většinou si tělo s infekcí samo poradí bez dalších následků, v některých případech ale může dojít k rozvoji závažných onemocnění, jako je například právě u mužů rakovina konečníku, jejíž výskyt každoročně stoupá. Kromě toho HPV infekce ovlivňuje i plodnost, spermie HPV pozitivních mužů mívají totiž značně sníženou pohyblivost. Podle Nadace pro výzkum rakoviny nejvíce mužů infikovaných HPV patří do věkové skupiny 30–34 let.

Očkujte chlapce, radí lékaři

Zatímco ženy mají možnost chodit na preventivní prohlídky ke gynekologovi, případně se nechat očkovat proti HPV, pro muže jsou jedinými nástroji prevence úplná sexuální abstinence, včetně dotyků a mazlení, nebo také očkování. Pro dívky ve věku 13 let je u nás očkování proti HPV od roku 2012 plně hrazeno ze zdravotního pojištění. A v roce 2018 byla Česká republika třetí zemí na světě, která zavedla stejné očkování i u 13letých chlapců. Jejich proočkovanost je však i přesto stále velmi nízká. V letech 2018 a 2019 se u 13letých chlapců pohybovala pouze okolo 29,7 %.

„Povědomí o tom, jak moc důležitá je pro chlapce vakcinace proti HPV, je stále nízké. Dříve se infekce spojovala především s rakovinou děložního čípku u žen. Nyní již víme, že HPV viry mohou způsobit i řadu dalších nemocí u mužů a že pomocí vakcinace jim lze předcházet. Očkovaný chlapec navíc zároveň chrání i svou partnerku,“ říká MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

Ideální je věk 13 let

Specialisté doporučují naočkovat dívky i chlapce ještě před začátkem jejich sexuálního života. Vhodná je k tomu například 13letá preventivní prohlídka. „Předpokládáme, že v tomto věku dítě ještě není sexuálně aktivní, a navíc máme studie, které potvrzují, že si právě v tomto období tělo utvoří nejvíce protilátek. Rodiče si občas nechtějí připustit, že i jejich dítě začne sexuálně žít, a nad očkováním z tohoto důvodu bohužel neuvažují,“ doplňuje MUDr. Šebková.

V boji s rakovinou způsobenou HPV viry jsou důležitá preventivní vyšetření. Zatímco ženy pravidelně docházejí na screening děložního hrdla, pro muže žádné podobné pravidelné vyšetření, které by například včas odhalilo rakovinu konečníku, neexistuje. „Očkování chlapců je proto velmi důležité. K lékařům se muži dostanou obvykle až v pokročilých stadiích nemoci, kdy pociťují závažné potíže,“ říká MUDr. Mihula a dodává: „Víme, že očkování před tím, než se děti setkají s HPV infekcí, je nejúčinnější. Určitě ale podporuji také vakcinaci těch, kteří jsou již sexuálně aktivní. Podle našich dosavadních zkušeností je i u těchto lidí po očkování menší pravděpodobnost, že se nemoci způsobené HPV rozvinou.“


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.