Jak na psychické problémy v době pandemie? Pomůže kozlík, šišák nebo čertův kořen

Strach, obavy a špatné předtuchy. V těžkém psychickém rozpoložení se v době koronavirové pandemie nachází mnoho lidí. Snažit se ale tyto potíže vyřešit pomocí prášků není ideální cesta. Mnohem vhodnější a účinnou pomoc nabízí sama příroda. Nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná vám poradí, jaké bylinky vybrat.

Alkohol nebo prášky nejsou řešení

Přestože alkohol nebo prášky na uklidnění se nacházejí téměř v každé domácnosti, a nabízejí se tak jako rychlé a jednoduché řešení, mohou ve výsledku napáchat více škody než užitku. Účinek totiž může být silný, ale po jeho vyprchání se ocitnete zase na začátku, a tak je nejjednodušší sáhnout po další sklence či prášku, což může postupně vést až k závislosti. Mnohem vhodnější alternativu pro uklidnění a harmonizaci mysli najdeme v přírodě. „Odedávna využívaným prostředkem pro zklidnění organismu je kozlík, hlavně tinktura z něj vyrobená. Kromě zklidňujících účinků také zlepšuje spánek, který je důležitý pro dobrý chod organismu. Zklidňující účinky má také vrbka, která uvolňuje psychické napětí, přispívá k psychické pohodě a tiší bolesti hlavy. Jedním z nejlepších bylinných prostředků je potom gemmoterapeutikum (tinktura z pupenů, pozn. red.) z pupenů lípy. Zklidňuje organismus a tlumí bolesti nervového původu. Překonávat působení stresů pomáhá rovněž gemmoterapeutikum z šišáku bajkalského,“ nabízí alternativy nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Prodýchejte se do klidu

Úzkostné stavy sice začínají v hlavě, ale mohou mít i fyzické projevy. Pokud (například při sledování zpravodajství) zaznamenáte svírání v hrdle, zvýšenou dušnost nebo bušení srdce, nemyslete hned na nejhorší. Stejné projevy totiž může vyvolávat právě úzkost. Pomoci si můžete často sami jednoduchým dechovým cvičením, kdy se například soustředíte na hluboké nádechy nosem a dlouhé, pomalé výdechy pusou.

Bylinkou první volby pro zlepšení psychického napětí a zmírnění depresí je třezalka tečkovaná. Povzbuzuje nervový systém, ale nemůžeme ji využívat při působení slunečních paprsků a společně s antidepresivy. Dalším přírodním prostředkem, který nám může pomoci při likvidaci stresu, je eleuterokok – čertův kořen. Jeho užívání též zklidňuje nervovou soustavu. Panické poruchy mohou být také způsobovány různými bakteriálními a parazitálními zátěžemi, v tomto případě je však nutné důkladné vyšetření,“ upozorňuje Podhorná. Při řešení nervových poruch je podle ní nutné též zlepšení a regenerace nervového vlákna. „Pro podporu organismu k regeneraci poškozeného nervového vlákna slouží bělotrn kulatohlavý. Pro podporu činnosti nervů a psychické rovnováhy je vhodné gemmoterapeutikum z javoru babyky, které zabezpečuje zlepšení vedení vzruchu nervem,“ dodává. Pokud by ale potíže neustupovaly, je vhodné obrátit se na svého lékaře. Vždy je ale dobré ho kontaktovat nejprve telefonicky – často si tak ušetříte zbytečnou cestu nebo dlouhé čekání.

Nepodceňujte odpočinek

Ven prakticky nevycházíte, takže si říkáte, že nemáte být z čeho unavení? I samotný stres z nastalé situace je pro mnoho lidí vysilující. Pokud jste tedy zvyklí na krátký spánek po obědě, není potřeba ho vynechávat, přestože si říkáte, že si ho nezasloužíte. Je-li to možné, spěte dostatečně a udržujte svůj obvyklý spánkový režim. Pokud večer nemůžete usnout, zkuste během dne zařadit nenáročné cvičení, například lehkou formu jógy, pilates nebo strečinku. Při nespavosti místo prášku sáhněte raději po bylinkách. „Je dobré si také uvědomit, že se na kvalitě spánku mohou podepsat zdravotní problémy. Ať už je to podrážděný žlučník, který znemožňuje zklidnění, a tedy i usnutí, nebo úbytek hormonů v období klimakteria, kdy se nespavost vždy objevuje. V tomto případě tedy použijeme spolu s bylinkami pro zlepšení spánku též bylinky na zlepšení hormonální činnosti,“ doplňuje Podhorná.

Zůstaňte v kontaktu s blízkými

Izolace a pocit osamělosti na psychické pohodě zrovna nepřidají. Přestože jsou nyní návštěvy i společenské akce omezené, není potřeba uzavírat se do sebe. S rodinou či přáteli si často volejte a nebojte se vyzkoušet také videohovory. Zapojte se do diskusí na internetu o tématech, která vás zajímají, třeba na fórech pro houbaře, zahrádkáře nebo ty, kteří rádi něco tvoří.

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.