Jóga a stres: Prokazatelná fakta o blahodárných účincích jógy na naši psychiku
Stres se zdá jako všudypřítomná metla lidstva, které se v moderním světě snad nelze vyhnout. To je dost možná pravda. Různými praktikami nicméně můžeme posílit naši odolnost vůči stresu. Jedním ze způsobů je jóga.
Stres definujeme jako změnu vnějšího, ale i našeho vnitřního prostředí, nebo dokonce myšlenek, která vyžaduje úměrnou odpověď organismu, jenž se této změně musí přizpůsobit. Jednat se může o reakci psychickou, emoční či fyzickou.
Projevy akutního stresu:
- Rychlejší tep a srdeční aktivita
- Pocení
- Svalové napětí
- Stažení žaludku
- Játra uvolňují glukózu nutnou pro produkci energie
- Rozšířené zorničky
- Větší prokrvení svalů
Pozitivní a negativní stres
Stres může mít pozitivní charakter, třeba když nás v práci povýší. Tehdy nás udržuje ve střehu, vybudí k aktivitě a brání tomu, abychom se ocitli v nebezpečí. Takový stres ale musí být krátkodobý. Naproti tomu existuje stres negativní, kdy neustále čelíme průběžnému tlaku bez momentů úlevy či klidu. „Člověk je pak přepracovaný a vzniká tenze,“ říká lektorka a zakladatelka center zdravého životního stylu Domů jógy Věra Vojtěchová.
Co se děje s tělem při stresu
„Organismus nejprve vyhodnocuje podnět, zda jej vnímat jako stres. Činí tak na základě toho, co momentálně vnímá, a zkušeností z minulosti,“ vysvětluje praktická lékařka MUDr. Irena Sobotková z Lékařského domu Praha 7. Vyhodnotí-li podnět jako stres, začnou se dít dvě věci. Jako součást poplachové reakce se aktivuje sympatický nervový systém, který je oproti parasympatickému stimulační, a také část mozku zvaná hypotalamus. Žlázy s vnitřní sekrecí pak začínají produkovat stresové hormony adrenalin a kortizol. V dobách minulých nám tyto hormony pomáhaly přežít nebezpečí, připravit se na boj nebo útěk. V dnešní době už boji či útěk obvykle nehrozí, chybí nám ale tím pádem schopnost, jak tyto stresové hormony z těla vyplavit. A pokud jejich hladina zůstává dlouhodobě zvýšená, objevit se mohou zdravotní komplikace.
Dlouhodobý stres se může projevovat i fyziologickými symptomy, jako jsou bolesti hlavy, problémy s trávením, hypertenze, problémy se spánkem či bolestmi, například na hrudníku. Stres může navíc zhoršovat i symptomy jiných existujících onemocnění, mimo jiné artrózy, astmatu, diabetu a srdečně-cévních chorob. Jak upozorňuje MUDr. Sobotková, častý je také rozvoj nebo markantní zhoršení kožních onemocnění v důsledku přemíry stresu. Jenže jak se stresu skutečně zbavit?
Odpověď je ve vás
Pokud máte pocit, že to snad ani není možné, protože máte plno práce a povinností, které za vás nikdo neudělá, vězte, že úlevy od stresu můžete dosáhnout vlastním vnitřním zklidněním a smířením se stavem věcí. „Jedním ze způsobů, jak podobného smíření dosáhnout, může být jóga. Zjednodušeně řečeno, spočívá v protahování a posilování těla v naprosté koncentraci v různých pozicích za kontrolovaného a pomalého dýchání. Tělesná schránka i mysl tak svým způsobem relaxují, ale zároveň dobíjejí energii,“ popisuje Věra Vojtěchová.
Dokládá to i studie provedená na Deakinově univerzitě v Melbourne. Vědci zde zkoumali vliv šestitýdenního pravidelného praktikování jógy na vnímání stresu. Praktikování zahrnovalo dechové techniky (pránajámy), fyzické cvičení (ásany), řízenou relaxaci a meditaci. Účastníky studie podrobili vědci psychometrickým měřením před zahájením studie a po šesti týdnech praktikování. Tato závěrečná měření, stejně jako subjektivní pocity respondentů, vykázala redukci symptomů stresu, úzkostí a depresí.
Co konkrétně při józe na psychiku působí?
Jak navazuje lékařka Irena Sobotková, při některých druzích aktivit včetně jógy dochází k regulaci aktivity sympatického nervového systému včetně soustavy hypotalamus, hypofýza a nadledvinky, a spouští se naopak systém parasympatický. „A právě ten je zodpovědný za fyzické uvolnění organismu a zklidnění,“ vysvětluje podstatu úlevy od stresu.
„Při soustředění na provádění pozic se zbavujeme našich nutkavých myšlenek a mentálního napětí, zklidňujeme mysl a užíváme si přítomného okamžiku. To vše pozdvihuje náladu a dodává vnitřní klid,“ tvrdí Věra Vojtěchová. Podle ní je však třeba se józe začít věnovat a při praktikování být skutečně duchem přítomen. Základem je pravidelné praktikování. Jednorázové cvičení může od stresu návalem uvolněných endorfinů ulevit, nicméně pokud má jít o úlevu dlouhodobou, je třeba s jógou strávit více času.
Pokud s jógou nemáte dosud žádné zkušenosti, měli byste se zpočátku vypravit na vedené lekce jógy, kde se naučíte provádět správně základní pozice. „Kombinovat můžete také domácí cvičení s návštěvami lekcí ve studiu. Díky tomu můžete v józe objevovat její další zákoutí,“ dodává k tomu Věra Vojtěchová.
Pozitivní vliv jógy při stresu
- Zklidní tělo Správně prováděné pozice uleví od tenze a podpoří relaxaci. Působí na žlázy s vnitřní sekrecí, které spouštějí produkci hormonů zodpovědných za uvolnění.
- Zklidní mysl Když se začnete soustředit na jedinou věc, kterou je správné provádění pozic propojené s dechem, okolní svět jako by se rozplynul, přestanete se zabývat svými starostmi a nastoupí žádoucí zklidnění. S pravidelným cvičením toho dosáhnete i jindy než při praktikování jógy.
- Správné dýchání Při stresu dýcháme mělce a rychle, což může vyvolávat další tenzi. Při józe je základem hluboké, soustředěné dýchání, které přináší úlevu od úzkostí.
- Pochopíte, jak funguje mysl Díky józe si uvědomíte, jak funguje mysl a jak je možné nastavit ji na vědomé prožívání přítomného okamžiku. Když pak nastane stresová situace, nemusíte na ni reagovat negativně, ale můžete si vědomě zvolit reakci klidovou.
- Vypustíte emoce Negativní emoce jako strach, zlost či vina mohou být příčinou stresu, zejména, pokud je v sobě držíme. Prostřednictvím jógy se této emoční energie můžete zbavit. Ideální jsou pro tento účel pozice uvolňující ramena a boky, kde se tenze hromadí.
-jk-