Zdraví a nemoci

27. března 2019 06:00

redakce Prima Zoom

Jak projít menopauzou bez potíží? Pomůže pohyb, bylinky nebo hormony

Za posledních 100 let se průměrné dožití ženy prodloužilo o více jak třetinu, ale věk vyhasnutí funkce vaječníků setrval na zhruba padesátém roku života. Období, ve kterém se s tímto faktem organismus za různě významných průvodních potíží smiřuje, označujeme jako přechod či klimakterium.

Ženské tělo se s klimakteriem vyrovnává různě a existují ženy, jejichž tělo projde menopauzou bez jakýchkoli vedlejších příznaků. Je jich okolo třetiny a prostě jen přestanou menstruovat. Potíže u zbývající většiny jsou rozmanité a velmi rozdílné v míře, kterou omezují životní aktivity. Většina žen se akutních potíží zbaví během třech až pěti let, ale zhruba desetina může tyto potíže pociťovat i více jak 20 let po přechodu. Různé potíže spojené s přechodem nesou název akutní klimakterický syndrom.

Co lze zvládnout i bez lékaře

Mezi nejčastější příznaky přechodu patří nepravidelná menstruace, návaly horka či zimy, noční pocení, ztráta chuti k sexu, přibývání na váze a změny nálad. Některé potíže, pokud nejsou příliš vážné, může žena překonat sama zvýšením pohybové aktivity na frekvenci alespoň třikrát týdně třicet minut nebo užíváním potravinových doplňků či volně prodejných léčiv. Pomoci také mohou některé bylinky. Červený jetel zmírňuje návaly horka a pocení, zkvalitňuje spánek a zvyšuje libido. Kopřiva či bříza pomáhají proti otokům a například třezalka uklidní a uspí.

Když jsou příznaky vážnější

U některých žen ale nastává akutní klimakterický syndrom. Předseda České menopauzální a andropauzální společnosti doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., popisuje, pro které ženy je vhodná hormonální substituční léčba: „Hormonální substituční terapie stále zůstává lékem volby pro akutní klimakterický syndrom u žen se silnějšími a vážnějšími příznaky klimakteria. Účinnou látkou je estrogen. Hormonální léčba dosahuje účinnosti přes 90 %, nástup účinku je rychlý – většinou v horizontu dnů, maximálně týdnů. Včasná léčba pomáhá předcházet osteoporóze a ateroskleróze. Přistupuje se k ní také v případě předčasné menopauzy – v případě předčasného vyhasnutí funkce vaječníků je prokázána ochranná funkce podané léčby akutních potíží pro kostní i cévní systém.“

A jak hormonální léčba probíhá? „Hormonální substituční terapie trvá několik let, ale může být dokonce časově neomezená. Hormony jsou podávány tabletkami, k dalším formám podání patří náplasťová, gelová nebo sprejová forma. Sprej má tu výhodu, že jeho dávku lze přesně odměřit od 1 do 3 střiků, což ostatní lékové formy neumožňují, rychle zasychá, má účinnost i na zpocené kůži i po předchozím ošetření kůže krémem,“ vysvětluje Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., a dodává: „Není žádnou ostudou obrátit se na odborníky v případě, že kvalita vašeho života v souvislosti s přechodem klesá. Léčba akutních příznaků klimakteria se někdy neobejde bez léků, ale zvýšení kvality života za to stojí.“

Díky hormonům běhá maratony

Paní Miroslavě Kratochvílové je 56 let a je to velmi vitální dáma, do které by nikdo na první pohled neřekl, že jí potíže spojené s přechodem málem vzaly radost ze života. „Nikdy jsem neužívala žádnou hormonální antikoncepci, vždy jsem se hormonům vyhýbala. Ve 48 letech ale přišla menopauza,“ začíná paní Miroslava popisovat svůj příběh. „Najednou mi začala chybět vitalita a chuť do života. Začaly se projevovat návaly horka, pocení, únava, podrážděnost, nespavost, deprese. Těžko jsem se s tím smiřovala, ale věděla jsem, že nejsem jediná a každá žena si tím prošla nebo prochází,“ uklidňovala se zprvu paní Miroslava a snažila se potíže překonat: „Pociťovala jsem však čím dál větší únavu, vyčerpanost, nervozitu a hlavně mě začaly bolet klouby. Od dětství jsem hodně sportovala, věnovala jsem se běhu. Dokud jsem nebyla v přechodu, tak se mi běhalo lépe. Menopauza mi vzala všechnu sílu. Nechtěla jsem se ale vzdát svého snu zaběhnout půlmaraton a maraton.“

Paní Miroslava se rozhodla přechodu postavit a s příznaky bojovat: „Své pocity, že se necítím dobře, chybí mi vitalita a chuť do života, jsem sdělila MUDr. Jenšovskému, ke kterému chodím na pravidelné kontroly se štítnou žlázou. Nechal mi udělat denzitometrii. Potvrdila se mnohočetná lokalizace osteoporózy. Byla mi doporučena návštěva gynekologa a hormonální substituce.“

V tu chvíli Miroslavě vůbec nevadilo, že bude užívat hormonální substituci: „Naopak jsem byla ráda, že konečně budu mít sílu a budu moci běhat. Že se znovu vrátím do života!“ Začátky léčby sice nebyly jednoduché, ale brzy se vše spravilo a Miroslava začala opět běhat: „Ze začátku mi nebylo dobře, ale bylo mi sděleno, že to k tomu patří. Do dvou týdnů opravdu nežádoucí účinky polevily. Navíc jsem zpozorovala, že se mi zlepšila kvalita vlasů a vypnula pleť. Letos v lednu to je už 6 let, co hormonální substituční léčbu užívám. Vím, že je to vše doslova běh na dlouhou trať, ale pokud něčeho chce člověk dosáhnout, tak musí bojovat! Žijeme jednou, tak proč si toho nedopřát, pokud to jde.“

-jk-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.