zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jarní detox: Jogurt a další kysané mléčné výrobky vám nepomůžou!

Jogurty jsou zdravé, ale nečekejte, že vám zázračně zlepší trávení nebo vaše tělo zbaví škodlivin
Autor: iStock Jogurty jsou zdravé, ale nečekejte, že vám zázračně zlepší trávení nebo vaše tělo zbaví škodlivin
anna kopečková , Vydáno: 02.04.2017
Jarní detoxikace je hojně doporučovaná léčiteli, zatímco lékaři se na ni dívají skepticky a tvrdí, že tělo se dokáže po zimě „jedů“ ze smogu a znečištěného prostředí zbavit samo.

reklama

Nicméně krátké půsty (2–3 dny) lékaři podporují, ovšem nesmí to být hladovka, kdy se pije jen čistá voda. Doporučuje se přijímat tekutou, ale pestrou stravu v podobě vývarů, zeleninových šťáv, džusů, případně jíst zeleninové polévky, ovesné či pohankové kaše, dušenou zeleninu. K tomu přidat denně hodinu svižné chůze na čerstvém vzduchu.

Za nesmyslné považují lékaři zvýšit konzumaci produktů vzniklých mléčným kvašením, které mají podle výrobců „zázračně“ zlepšit trávení, zbavit zažívací trakt nahromaděných škodlivin, které se v něm usadí, a posílit imunitu. Vyzdvihován je hlavně jogurt a různé nápoje z něj, acidofilní mléka, zakysaná smetana, podmáslí, místy i tvarohové krémy.

Nezávislé výzkumy ale prokázaly, že tyto produkty mají při běžné konzumaci minimální až nulový efekt. Sice existují spřátelené kmeny bakterií, zejména Lactobacillus casei, Bacteroides thetaiotomicron a Bifidobacterium longum, háček je ale v tom, že se nejprve musí v dostatečném množství dostat do tlustého střeva a dále ke své funkci potřebují vlákninu, bez ní jsou nanic. Pokud si tedy někdo myslí, že konzumací mléčných výrobků vyřeší zažívací či jiné potíže, tak se hodně plete," říká gastroenterolog MUDr. Marek Beneš z prestižní kliniky IKEM.

Neznámý mikrosvět

Podle něj naše střeva tvoří svůj vlastní mikrosvět, o jehož fungování stále moc nevíme, i přes moderní metody. Je ale zjištěno, že ve střevech máme 500 druhů (!) bakterií vážících až 1,5 kg. Ví se i to, že některé působí účinně, odbourávají toxiny a naopak vstřebávají důležité ionty. Tyto tělu prospěšné bakterie se mohou hodit u nadýmání, či naopak průjmů, zánětů střev a slinivky, jaterních chorob, dráždivého tračníku, po dobrání antibiotik. Potřebný efekt mají jen některé přípravky a ty v supermarketech nekoupíte," konstatuje MUDr. Beneš.

Mléčná hysterie

Hlavně na maminky v televizi navíc útočí reklamy na čokoládové tyčinky či řezy plné mléka. Přitom pokrýt jimi denní potřebu kalcia u dítěte znamená sníst jich třináct denně, což ovšem odpovídá půlce másla a 48 kostkám cukru. I již výše zmíněné, v reklamách hojně doporučované kysané mléčné nápoje, jogurty a podobně obsahují při běžné konzumaci hodně málo probiotických bakterií na to, aby měly nějaký větší efekt.

„Jediný asi účinný probiotický nápoj je originální kefír z Kavkazu. Není z kravského, ale kobylího či velbloudího mléka, nepasterovaný, chuťově jiný, lehce perlivý, až mírně alkoholický. U nás se nejspíš vůbec nesežene. Mnozí lékaři mléčné produkty nedoporučují vůbec," říká gastroenterolog.

Zrádné doplňky

Na trhu existuje řada potravních doplňků, které ale nemají nezávislé atesty a obsahují i nedostatečné množství potřebných látek a kultur.

Kdo necítí zažívací potíže, nemusí dělat nic, tělo si poradí samo. Kdo zažívací potíže má nebo bral antibiotika, může vyzkoušet nejsilnější probiotikum u nás, Vivomixx. S tím mají zkušenosti ve světě, od Evropy, přes USA, Kanadu až po Austrálii nebo JAR. Má v jedné dávce garantovanou koncentraci 450 miliard prospěšných bakterií z 8 kmenů, které kolonizují trávicí trakt, chrání sliznici tlustého střeva (většina dalších obsahuje 1 až 10 miliard bakterií a jeden kmen). Přípravek je volně prodejný, ale dávkování by měl schválit gastroenterolog. Při častém užívání si na něj totiž „zlé“ bakterie vypěstují odolnost, takže spíš škodí. MUDr. Benešovi se osvědčil i preparát Lactocare, který obsahuje kmen Bacillus Coagulans a vlákninu Arabinogalaktan.

Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:

Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak bojovat s jarní únavou

Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak bojovat s jarní únavou

Jarní únava: 4 odborníci radí, jak s ní efektivně bojovat

Za jarní únavu se považuje pocit vyčerpanosti po zimě kvůli oslabené imunitě a tělu zanesenému různými škodlivinami. My se na ni podívali z několika pohledů – gastroenterologa, psychologa, psychoenergetika a sportovního lékaře. Co je podle nich příčinou jarní únavy a jak doporučují s ní bojovat tak, abychom si spíše neublížili?

Gastroenterolog: Detoxikace je šarlatánství!

Gastroenterolog: Detoxikace je šarlatánství!

MUDr. Marek Beneš pracuje na hepatogastroenterologii v pražském IKEMu, prestižním zdravotnickém zařízení. Podle něj se z jarní únavy stal velmi pochybný byznys.

„Kdejaký šarlatán nabízí detoxikaci – což je z lékařského hlediska naprostý nesmysl – včetně častých klystýrů, které mohou dost ublížit. Pokud se necítíte vyloženě zle, nejlepší je nedělat nic. Organismus se škodlivin dokáže zbavit přirozenou cestou.

Nic ale nezkazí krátký půst trvající 2–4 dny. Ovšem nesmí to být hladovka! Doporučuji pít čistou vodu, jíst zeleninové polévky, ovesné či pohankové kaše, dušenou zeleninu. K tomu přidat denně hodinu svižné chůze na čerstvém vzduchu.

Nic víc není nutné, pokud jste tedy nebrali antibiotika. Ta sice likvidují nebezpečné bakterie, ale s nimi i „spřátelená“ probiotika. Ta je třeba doplnit. Ovšem v reklamách doporučované kysané mléčné nápoje, jogurty, apod. jich při běžné konzumaci obsahují hodně málo na to, aby měla nějaký větší efekt. Navíc se spolu s nimi musí přijímat dostatek přírodní vlákniny! Osvědčily se mi preparáty VSL#3 a Lactocare. První má v jedné dávce 450 miliard bakterií, druhý obsahuje kmen Bacillus Coagulans a vlákninu Arabinogalaktan. Jsou velice účinné."

 

První bylinky: Jarní detox roste pod okny

První bylinky: Jarní detox, který roste pod okny

 


reklama

Související témata: vláknina , detox , bakterie , probiotika , antibiotika , jarní detoxikace , očistná kůra , zažívací potíže

reklama

Přečtěte si také

reklama