Jógová terapie aneb Když lékař není potřeba

Trápí vás chronické bolesti či nespavost, ale nechce se vám tyto obtíže řešit konvenčně užíváním léků? Pak můžete vyzkoušet jógovou terapii, tedy jógu cílenou na konkrétní požadavky organismu.

Jógová terapie se vyvinula z tradice jógy a ajurvédské medicíny a poznatků současné fyzioterapie. Aplikací těchto principů na jógové techniky se vyvinul systém, které napomáhá jednotlivcům vypořádat se s jejich zdravotními obtížemi. Přizpůsobit se může téměř každému zdravotnímu stavu, může ulevit od negativních projevů obtíží, obnovit rovnováhu v těle a dodat energii.

Jaký je rozdíl mezi jógou a jógovou terapií?

„Možná vás napadne, že je i klasická jóga v podstatě terapie. Blahodárně samozřejmě působí, pokud se ale jóga zaměřuje na úlevu od zdravotních obtíží, je zapotřebí, aby měl lektor dostatek zkušeností a znalostí a dokázal lekci sestavit tak, aby na dané oblasti cíleně působila. Když telefonujete s kamarádkou, může to mít terapeutický účinek, ale přesto nemůžeme povzbuzující přátelský telefonát nazývat psychoterapií. S jógovou terapií je to stejné,“ vysvětluje zakladatelka center zdravého životního stylu Domu jógy a instruktorka jógové terapie Věra Vojtěchová.

Přibývá nicméně i těch, kteří cvičí jógu nejen kvůli protažení a mentálnímu i fyzickému požitku ze cvičení, ale právě z důvodu řešení specifických zdravotních obtíží. Jak k tématu říká Věra Vojtěchová, cvičení jógy mnohdy často doporučují jako doplněk léčby sami lékaři.

Jógová terapie pro úlevu

„Od jógové terapie nečekejte tradiční jógu v podobě cvičení typu Vinyasa, kdy se rychle a dynamicky střídají jednotlivé pozice. Terapie je tu od toho, aby pomohla a ulevila tělu. Vhodná je pro každého, kdo má pocit, že by pro něj byla klasická lekce jógy až příliš náročná, nicméně by rád těžil z blahodárných benefitů, které praktikování jógy organismu přináší,“ popisuje Věra Vojtěchová.

„Důraz při jógové terapii klademe především na práci s dechem, od níž se potom odvíjí provádění jednotlivých pozic a jejich návaznost,“ dodává s tím, že jógová terapie je uzpůsobená i případné snížené pohyblivosti či bolestem.

Pravidelný pohyb pro zdravější tělo

„Důsledně, avšak s ohledem na zdravotní stav prováděné cvičení může zlepšit mobilitu zatuhlých kloubů a postupně celkově obnovit pravidelnou fyzickou aktivitu, která je pro organismus v řadě ohledů prospěšná,“ tvrdí fyzioterapeutka Mgr. Pavla Daumann z Lékařského domu Praha 7 s tím, že pravidelný pohyb, samozřejmě úměrný zdravotnímu stavu, posiluje kosterní a svalovou soustavu, podporuje zdraví srdce a cév, prospěšný je nervové soustavě a mozku, ovlivňuje i vnitřní orgány a skvěle působí na psychiku, a dokonce i aktivitu mozku.

„Důležité nicméně je o své kondici a případných zdravotních obtížích informovat lektora jógy, který cviky uzpůsobí tak, aby neskýtaly žádná rizika,“ upozorňuje Daumann.

Navodí tělesnou harmonii

Jógová terapie je i přes svůj důraz na dech a koncentraci zaměřená spíše na fyzickou stránku člověka nežli stránku duševní, v tom se podle Věry Vojtěchové od klasické jógy mírně odlišuje. Vedle jogínských pozic využívá proto i prvky z fyzioterapie a masáží. Jednotlivé pozice jsou prováděny tak, aby působily přímo na konkrétní orgány, žlázy a tkáně s indispozicemi či narušenou funkčností.

Účelem praktikování jógové terapie je obnova rovnováhy v těle. Podle východních principů v organismu vše souvisí se vším. Není-li v pořádku jedna jeho část, promítá se tato dysfunkčnost do dalších oblastí.

Při jógové terapii je proto víc než kdy jindy důležité sepětí mezi lektorem a cvičícím. Lektor nejenže vyhodnocuje a vybírá cviky, které budou pro dotyčného nejprospěšnější, ale může doporučit i změnu stravování. Výsledkem je vnitřní stabilizace a navození rovnováhy. Proto je vhodné se před skupinovou jógovou terapií sejít s lektorem na několika individuálních lekcích, při nichž společně proberete váš zdravotní stav i to, co od jógové terapie očekáváte.

Účinek prokázaný studiemi

V poslední době navíc přibývá průzkumů a metaanalýz přisuzujících józe mnoho pozitivních účinků na organismus. Jóga zkrátka může na lidské tělo působit terapeuticky. A právě za tímto účelem vzniklo toto její samostatné odvětví, jógová terapie.

„Blahodárně může jógová terapie působit při bolestech kloubů či zad, napomáhá také snižovat rizikové faktory rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a hypertenze,“ vysvětluje Pavla Daumann. Její kladný efekt je podložen také v případě nespavosti, depresí či úzkostí. Podle některých studií může jógová terapie a praktikování jógy snižovat vyčerpání, a to i v případě, že je únava dána léčbou onkologického onemocnění chemoterapií či radioterapií.

Máte-li nicméně nějaký zdravotní problém či trpíte-li chronickou bolestí, je podle fyzioterapeutky Daumann vhodné konzultovat praktikování jógové terapie se svým ošetřujícím či obvodním lékařem. „Ten je schopen vyhodnotit, zda není jógová terapie pro oslabený organismus až příliš namáhavá a zda může skutečně přinést žádoucí benefity v podobě úlevy od bolestí či zlepšení stavu,“ uzavírá.

Sdílejte článek
Štítky zdraví bolest lékař jóga jógová terapie Praha organismus insomnie (nespavost)

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 6. 2023

Berani, kdybyste měli ve firmě na starosti personální oddělení, začali byste dnes kompletně měnit náborový proces. Zaměřili byste se spíše na lidský faktor než na diplomy a ocenění, kterými lidé mávají na důkaz svých schopností. Důvěra v lidi v kombinaci s důvěrou ve vlastní instinkty by se vám mohla vyplatit více, než si dokážete představit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.