Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Klíč k dlouhověkosti? Obyčejná bylinka, kterou všichni známe

Ještě že je tato středomořská bylinka tak snadno dostupná v každém zahradnictví či lepším květinářství. Chcete-li se dožít vysokého věku, zařaďte ji co nejvíc do svého jídelníčku.
Vydáno: 07.04.2016, Anna Kopečková
Jedna z těchto bylinek má doslova zázračné účinky na lidské zdraví a dlouhověkost
Jedna z těchto bylinek má doslova zázračné účinky na lidské zdraví a dlouhověkost Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Existuje mnoho návodů, jak žít déle a v dobré kondici – cvičit jógu, umět odpočívat, nestresovat se nebo snad odkládat sňatek, ehm – jsou to však notoricky známé postupy. Díky studii, která probíhá v italské vesničce Acciaroli pod odborným dohledem badatelů z Kalifornské univerzity, z Lékařské univerzity v San Diegu a z Univerzity La Sapienza v Římě jsme ale zase o krůček blíž k tomu, co je tajemstvím dlouhověkosti. Ukazuje se totiž, že na zdravý a předlouhý život má pozoruhodný vliv celkem nenápadná bylinka – rozmarýn (nebo chcete-li rozmarýna lékařská).

Článek

7 (ne)obyčejných bylinek Foto:

7 (ne)obyčejných bylinek pro vaše zdraví i krásu

Zapomeňte na pilulky. Pomoc může být mnohem voňavější a chutnější – bylinková.

 

Zmíněná italská víska Acciaroli čítá více jak tři sta obyvatel, kterým je přes sto let, což je přibližně čtyřicet pět procent celkové populace v Acciaroli. Ostatně celý region, kde se vesnice nachází, vykazuje známky zázračné kondice mnohaletých obyvatel.  K dlouhověkosti a hojnosti počtu stoletých občanů v okolí zmíněné obce přispívá více faktorů. Například odlehlost tohoto kraje, každodenní šplhání po hornatých kopcích a pěší přeprava vůbec, rovněž tak dostatek čerstvého přímořského vzduchu v kombinaci se středomořskou stravou. Přesto se ukazuje, že právě bohaté množství rozmarýnu, tradičně přidávané do jídel místní kuchyně, má ze všech faktorů vliv největší.

Pokud tedy denně posypeme rozmarýnem všechny zdravé pokrmy, co si připravujeme – ryby, saláty, omelety polévky (skvělé jsou rajčatové) a klidně i dezerty tak, jako ve zmíněné italské oblasti, jsme na správné cestě k zeštíhlení, dlouhověkosti a pevnému zdraví.

Článek

Další bylinky pro krásu i zdraví Foto:

Bylinky pro ženy: Které jsou ty nejlepší?

Seznamte se s bylinkami, které pomáhají řešit nejčastější ženské problémy.

 

Proč je tak dobrý?

Název téhle rostlinky s listy jako jehličky a světlemodrými kvítky je odvozen z latiny a znamená „mořská rosa“. Rozmarýnové lístky můžeme sušit, ale lepší je použít čerstvé, celé, ale i drcené či jemně mleté. Bylinka napomáhá lepšímu trávení, vylučování žluči a moči, je proti nadýmání a stimuluje též nízký tlak. Čaj ze sušeného rozmarýnu pomáhá při úporné bolesti hlavy. Rozmarýn bývá součástí provensálského koření a často se kombinuje s olivovým olejem, česnekem a olivami.

Navíc chuť čerstvých bylin, hlavně rozmarýnu, je sama o sobě tak výrazná, že není třeba přidávat do pokrmů extra sůl, což je výborné, pokud trpíte například kardiovaskulárním onemocněním v rodině.

Tady je pár tipů, jak rozmarýn chutně využít:

Recept

Citronovo-rozmarýnové rizoto Foto:

Citronovo-rozmarýnové rizoto

Klasické italské risotto má mít krémovou, až polotekutou konzistenci a podává se vždy hned po uvaření. S množstvím citronové šťávy si pohrajte podle vlastní chuti.

Recept

Těstoviny s rozmarýnem, uzenou šunkou a avokádem Foto:

Těstoviny s rozmarýnem, uzenou šunkou a avokádem

Tohle velmi jednoduché jídlo potěší svojí jemnou vůní. Uzená šunka a rozmarýn doplňují plnost avokáda. Recept je ideální pro večery, kdy se vracíte unavení domů a nechcete...

Recept

Rozmarýnový koláč ze sušených meruněk  Foto:

Rozmarýnový koláč ze sušených meruněk a ořechů

Klasické těsto na koláč se dá jednoduše vylepšit přidáním čerstvého rozmarýnu, který koláč krásně provoní a dodá mu výbornou chuť. Meruňky a rozmarýn – to je kombinace,...

Recept

Králičí nudličky na rozmarýnu Foto:

Králičí nudličky na rozmarýnu

Králík má v české kuchyni velkou tradici, ať už se smetanovými omáčkami, nebo pečený na česneku. Zkuste ho tentokrát uvařit na italský způsob. Odmění se vám sytou letní...

Zuzana Šustová

Článek je zařazen v: středomořská kuchyně, bylinky, dlouhověkost, Rozmarýn
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama