Klíč k dlouhověkosti? Obyčejná bylinka, kterou všichni známe
Ještě že je tato středomořská bylinka tak snadno dostupná v každém zahradnictví či lepším květinářství. Chcete-li se dožít vysokého věku, zařaďte ji co nejvíc do svého jídelníčku.
Existuje mnoho návodů, jak žít déle a v dobré kondici – cvičit jógu, umět odpočívat, nestresovat se nebo snad odkládat sňatek, ehm – jsou to však notoricky známé postupy. Díky studii, která probíhá v italské vesničce Acciaroli pod odborným dohledem badatelů z Kalifornské univerzity, z Lékařské univerzity v San Diegu a z Univerzity La Sapienza v Římě jsme ale zase o krůček blíž k tomu, co je tajemstvím dlouhověkosti. Ukazuje se totiž, že na zdravý a předlouhý život má pozoruhodný vliv celkem nenápadná bylinka – rozmarýn (nebo chcete-li rozmarýna lékařská).
Zmíněná italská víska Acciaroli čítá více jak tři sta obyvatel, kterým je přes sto let, což je přibližně čtyřicet pět procent celkové populace v Acciaroli. Ostatně celý region, kde se vesnice nachází, vykazuje známky zázračné kondice mnohaletých obyvatel. K dlouhověkosti a hojnosti počtu stoletých občanů v okolí zmíněné obce přispívá více faktorů. Například odlehlost tohoto kraje, každodenní šplhání po hornatých kopcích a pěší přeprava vůbec, rovněž tak dostatek čerstvého přímořského vzduchu v kombinaci se středomořskou stravou. Přesto se ukazuje, že právě bohaté množství rozmarýnu, tradičně přidávané do jídel místní kuchyně, má ze všech faktorů vliv největší.
Pokud tedy denně posypeme rozmarýnem všechny zdravé pokrmy, co si připravujeme – ryby, saláty, omelety polévky (skvělé jsou rajčatové) a klidně i dezerty tak, jako ve zmíněné italské oblasti, jsme na správné cestě k zeštíhlení, dlouhověkosti a pevnému zdraví.
Proč je tak dobrý?
Název téhle rostlinky s listy jako jehličky a světlemodrými kvítky je odvozen z latiny a znamená „mořská rosa“. Rozmarýnové lístky můžeme sušit, ale lepší je použít čerstvé, celé, ale i drcené či jemně mleté. Bylinka napomáhá lepšímu trávení, vylučování žluči a moči, je proti nadýmání a stimuluje též nízký tlak. Čaj ze sušeného rozmarýnu pomáhá při úporné bolesti hlavy. Rozmarýn bývá součástí provensálského koření a často se kombinuje s olivovým olejem, česnekem a olivami.
Navíc chuť čerstvých bylin, hlavně rozmarýnu, je sama o sobě tak výrazná, že není třeba přidávat do pokrmů extra sůl, což je výborné, pokud trpíte například kardiovaskulárním onemocněním v rodině.
Tady je pár tipů, jak rozmarýn chutně využít:
Podobné články
Zuzana Šustová